Facebook Google+ Twitter

"Muzyka w kościołach Miechowic" w ramach Tygodnia Chrześcijańskiego

Drugą odsłoną jesiennego cyklu "Muzyka w kościołach Miechowic" było czwartkowe koncertowanie w parafii ewangelicko-augsburskiej, które jednocześnie było inauguracją bytomskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Gospodarze czwartkowego koncertu, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej, Jan Kurko oraz kierownik artystyczny projektu, Jacek Woleński. W tle charakterystyczny ołtarz. / Fot. Piotr A.JeleńZ dziejów parafii ewangelicko-augsburskiej

Kościół miechowickiej parafii ewangelicko-augsburskiej znajduje się na terenie Zakładów Diakonackich Ostoja Pokoju, będących dziełem miechowiczanki, Matki Ewy.

Z końcem XIX wieku w Miechowicach został wybudowany kościół w stylu neogotyckim, wzorowany na kościele z Bielefeld. Ciekawym elementem kościoła jest drewniana rzeźba w ołtarzu, przedstawiająca klęczących u krzyża górnika i hutnika. Zamiarem twórcy ołtarza było z pewnością nawiązanie do trudu pracy robotników z Miechowic. Część chóru zajmują organy zbudowane w 1898 roku przez firmę Schlag & Sohne ze Świdnicy. Kościół został poświęcony 2 lutego 1898 r. Zespół Muzyki Dawnej "Extempore", Anna Firlus - klawesyn, Małgorzata Kozińska - skrzypce oraz Krzysztof Firlus - viola da gamba / Fot. Piotr A.Jeleń

W okresie szczytowej działalności Ostoi Pokoju cały miechowicki kompleks liczył wraz z kościołem 28 budynków.
Od trzech lat parafią liczącą około dwustu wiernych administruje ksiądz Jan Kurko.

29 czerwca 1932 roku w Bytomiu-Bobrku został poświęcony kościół, który jest filiałem miechowickiej parafii. Do tej pory bowiem ewangelicy w liczbie ponad tysiąca wiernych uczęszczali na nabożeństwa do Miechowic. Do uposażenia wnętrza nowego kościoła w Bobrku przyczynił się m.in. zarząd ówczesnej Huty Bobrek, przeznaczając także parcelę pod budowę. Zakłady Diakonackie Ostoja Pokoju w Miechowicach ofiarowały ołtarz i duży krzyż, parafia w Bytomiu - ambonę, parafia w Zabrzu - chrzcielnicę, parafia w Gliwicach - cztery żyrandole, parafia z Wrocławia - naczynia komunijne.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Żałuję, że nie mogłem być obecny na piątkowym koncercie hip-hopowym, co jest z pewnością dalszym krokiem na drodze wychodzenia Kościoła spoza ram konserwatywnego nauczania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla inicjatorów! Myślę, przyświeca im idea, że muzyką więcej dobrego uczynią niż inni zapalczywymi słowami padającymi z ambony. Publiczność - jak widać - dopisała :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.