Facebook Google+ Twitter

Muzyka współczesna opanuje Kraków. Sacrum Profanum Festival 2015

13 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków ruszy Festiwal Sacrum Profanum. Muzyka współczesna opanuje stolice Małopolski.

Sinfonietta Cracovia / Fot. materiały prasoweTegoroczny festiwal ma wyjątkowy charakter, ponieważ zamknie cykl ostatnich trzech edycji, kiedy główną ideą było przenikanie muzyki współczesnej z elektroniczną awangardą i alternatywą i wyznaczy perspektywę przyszłych odsłon festiwalu. Zdominują je arcydzieła muzyki XX wieku.

Pierwszy koncert będzie się odwoływał do idei przenikania się muzycznych wpływów. Brytyjski zespół These New Puritans, specjalizujący się w ambitnym art rocku, zaprezentuje materiał ze swej płyty Fields Of Reeds, na której dwa lata temu zmierzył się z muzyką współczesną.

Przegląd wybitnych indywidualności, które w swej muzyce wykraczają poza wszelkie granice wyznaczone w muzyce rozpocznie wykonanie m.in. kompozycji Music For Wood And Strings, St. Carolyn By The Sea i Lachrimae Bryce’a Dessnera (14 września).

Bracia Dessner wspomogą dzień później innego rockmana, który również z wielkim powodzeniem próbuje swych sił w klasyce. Richard Reed Parry to przede wszystkim muzyk legendy sceny alternatywnej z Kanady – Arcade Fire. Ale też niezwykle wszechstronny instrumentalista i niekonwencjonalny kompozytor, specjalizujący się w muzyce kameralnej. Podczas Sacrum Profanum usłyszymy materiał z jego płyty – Music For Heart And Breath, w wykonaniu którego wezmą udział nie tylko bracia Dessner, ale również nowojorska formacja yMusic.

Australijską scenę muzyki współczesnej reprezentować będzie na tegorocznym Sacrum Profanum młoda kompozytorka Kate Moore. Jej specjalnością są kolaże dźwiękowe łączące akustyczne i elektroniczne brzmienia.

Po raz drugi na Sacrum Profanum zawita Jóhann Jóhannsson z Islandii. To prawdziwa gwiazda neoklasyki i ambientu – mistrz ilustracyjnych kompozycji, łączących subtelną elektronikę z przestrzennymi dźwiękami orkiestry, mający na swym koncie płyty dla tak renomowanych wytwórni, jak 4AD czy Touch. Jego kompozycje wykonywano w katedrach, ale ozdabiały one również soundtracki hollywoodzkich przebojów filmowych (ostatnio słynną Teorię wszystkiego).

Również z Islandii przyjedzie do Krakowa ceniony kompozytor Ólafur Arnalds. Znany z ilustracyjnych nagrań o nostalgicznym nastroju, jest uwielbianych zarówno przez krytykę, jak i fanów (jego koncerty gromadzą tłumy – również w Polsce). Niezwykle interesującą pozycją jest jego najnowszy album Chopin Project, na którym w twórczy sposób reinterpretuje kompozycje naszego rodaka.

Drugim koncertem pokazującym możliwości tkwiące w twórczych reinterpretacjach klasyki będzie wspólny występ zespołów Matmos i Sō Percussion. Ten pierwszy znany jest ze śmiałych eksperymentów elektronicznych, polegając na tworzeniu muzyki z dźwiękowych defektów i odpadków. Sō Percussion już gościli na Sacrum Profanum – stąd wiemy, że to mistrzowie improwizowanej gry na instrumentach perkusyjnych. Artyści ci oddadzą hołd Johnowi Cage’owi w programie zatytułowanym We Are All Going In Different Directions (17 września).

Z okazji przypadającej w tym roku 140. rocznicy śmierci Thomasa Manna, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Malta zamówiły operę "Czarodziejska góra" opartą na prozie niemieckiego pisarza. Zobaczymy efekt współpracy czterech twórców: kompozytora Pawła Mykietyna, reżysera Andrzeja Chyry, dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz artysty sztuk wizualnych Mirosława Bałki.

Bilety:

Karnet obejmuje bilety na wszystkie koncerty w ramach festiwalu w dniach 13-19 września.

cena karnetu normalnego: 480 zł
cena karnetu ulgowego: 340 zł

Program:

14 września

Koncert Bryce Dessner – Music for Wood and Strings / St. Carolyn by the Sea / Lachrimae
Miejsce Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Teatralna
Godzina 20:00

15 września

Koncert Richard Reed Parry – Music for Heart and Breath
Miejsce Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Teatralna
Godzina 20:00

16 września


Koncert The Chopin Project
Miejsce Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Teatralna
Godzina 20:00

17 września

Koncert We Are All Going In Different Directions – A John Cage Celebration
Miejsce Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Teatralna
Godzina 20:00

18 września

Koncert Jóhann Jóhannsson – Drone Mass
Miejsce Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Audytoryjna
Godzina 20:00

19 września

Koncert Kate Moore – Dances and Canons / Stories for Ocean Shells
Miejsce Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Kameralna
Godzina 16:00

Koncert Thomas Mann – Czarodziejska góra
Miejsce Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Teatralna
Godzina 20:00


Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Kraków


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.