Facebook Google+ Twitter

Muzyka z Francji

Patricia Kaas zamierza reprezentować Francuzów na Festiwalu Piosenki Eurowizji w 2009 roku. Ten fakt postanowiłem uczcić luźnymi refleksjami nt. kondycji francuskiej piosenki...

Patricia Kaas / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Patricia_Kaas_2005.jpgMylene Farmer, Lara Fabian, Patricia Kaas – gwiazdy francuskiej piosenki, dzięki którym się wzruszam, przeżywam rozkoszne dla uszu chwile. Co ma w sobie francuska piosenka, że my Polacy tak uwielbiamy jej słuchać? Nie wiem. Cieszy jednak fakt, że popularność nie umarła wraz z Piath czy Brellem.
Tam podobnie jak w Polsce, powstają programy typu Idol i to z nich wyłaniane są przyszłe gwiazdy piosenki.

Dla mnie nowa fala zaczęła się od występu Natashy St-Pier na festiwalu Eurowizji. Wtedy nikomu nie znana w Europie artystka przepięknie zaśpiewała utwór "Je n'ai que mon ame" (Mam tylko swoją duszę) zajmując czwarte miejsce na tym konkursie. Wówczas błyskawicznie została gwiazdą nie tylko we Francji, ale także w Polsce. Jej płyty sprzedawały się jak świeże bułeczki, a na liście "30 ton", mam wrażenie, ustanowiła rekord pierwszego miejsca wszech czasów. Natasha od czasu tego sukcesu wydała kolejne dwie płyty, jednak nie udało się jej jeszcze zająć najważniejszego miejsca na francuskiej scenie muzycznej.

Kolejną gwiazdą, która mnie oczarowała jest Sandrine Francois, bardzo zdolna piosenkarka nagrała dotychczas jedną płytę i słuch o niej dosłownie zaginął. Dla zainteresowanych polecam to wydawnictwo. Naprawdę warto.

Oprócz śpiewających kobiet rynek francuski proponuje nam także śpiewających panów. Weteranem w tym muzycznym towarzystwie jest Patrick Fiori. Artysta niestety jest niedoceniany w Polsce. Jego najnowsza płyta nawet nie jest zapowiadana jako premiera w polskich sklepach, całą jego sławę przejął musicalowy kolega – Garou.

Z nim właśnie i z młodą piosenkarką Heleną Segarą Patric występował w musicalu "Dzwonnik z Noterdam". Podobnie jak Natasha on również reprezentował Francję na konkursie Eurowizji, także
zajął czwarte miejsce w 1993 roku. Od tego czasu Patrick nagrał siedem płyt i odniósł absolutny sukces na rynku francuskim. Jego piosenki to zazwyczaj pop-rockowe ballady, które jednak nie łatwo wpadają w ucho.
Piosenki te niosą za sobą masę dźwięków i słów, w które warto się zanurzyć.

Młodym odpowiednikiem Patricka jest Steeve Estatof , laureat drugiej edycji francuskiego "Idola".
Artysta wydał w zeszłym roku fantastyczną płytę ”Le poison idéal", z której pochodzą nowe przeboje francuskich list przebojów. Jego mocne rockowe brzmienie daleko odbiega od typowych francuskich ballad, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Pierwszym laureatem francuskiego "Idola" został dziś 22-letni Jonatan Cerrada. On również, jak i jego poprzednicy, reprezentował Francję na konkursie Eurowizji w 2004 roku, niestety bez sukcesu. Jego pierwsza płyta to po prostu - "Jonatan" odniosła spektakularny sukces we Francji.
Aktualnie Jonatan występuje w musicalu grając Artura Rembrandta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plusik!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.