Facebook Google+ Twitter

Muzyka z klasztorów nie tylko dla duchownych

Tego lata ruszył pierwszy Festiwal Muzyki z Klasztorów Benedyktyńskich Europy. Wykonawcy z Hiszpanii, Irlandii, Węgier i Włoch przybywają na zaproszenie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa.

plakat informacyjny / Fot. materiały organizatoraCelem festiwalu jest prezentacja artystycznych dokonań wykonawców związanych z benedyktyńskimi klasztorami w Europie. Formuła imprezy stwarza okazję do spotkań z tego rodzaju muzyką oraz do wymiany doświadczeń między uczestnikami z zaproszonych krajów. Festiwal jest kolejną atrakcją, która ma przyciągnąć turystów do średniowiecznego klasztoru. Festiwal składa się z kilku koncertów chóralno-organowych i potrwa do 22 lipca.

 / Fot. materiały organizatoraW ramach festiwalu odbył się już koncert chóru chłopięcego Escolania de Montserrat - jednej z najstarszych szkół muzycznych w Europie. Od XIII wieku działa ona przy klasztorze benedyktyńskim w hiszpańskim Montserrat. Grupa chórzystów przyjechała z Katalonii, a jej koncert przyciągnął niemal cały kościół słuchaczy. Młodzi wykonawcy przyjechali do Polski po raz pierwszy. Mieli okazję zwiedzić Kraków, Częstochowę i Kopalnię Soli w Wieliczce.

Już 8 lipca z Węgier przyjadą do Tyńca mnisi z opactwa w Pannonhalma. Benedyktyński chór Schola Gregoriana śpiewa głównie podczas najważniejszych liturgii opactwa, za granicą występuje tylko przy wybranych okazjach.

11 lipca wystąpi w Tyńcu rodzinne trio A.M.E.N. z Irlandii, wykonujące pieśni religijne wielu tradycji. Wokalistka Norin Ni Rian z dwoma synami regularnie występuje na festiwalach w całej Irlandii i innych krajach. W tym składzie koncertują od czterech lat.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu / Fot. materiały organizatoraNa zakończenie tynieckiego festiwalu, 22 lipca, wystąpią artyści z Włoch: mezzosopranistka Margherita Ciani, koncertująca na co dzień we Włoszech japońska sopranistka Miyako Negi oraz dyrygent, kompozytor i pianista Massimo Scapin. Karnet na wszystkie koncerty kosztuje 100 zł, na jeden 30 zł, dla dużych grup przewidziane są zniżki.

Oprócz festiwalu w Opactwie, w każdą niedzielę odbywają się recitale organowe. które również cieszą się dużą popularnością. Do końca lipca trwa również konkurs fotograficzny "Odkrywanie Tyńca", którego organizatorem jest również Opactwo. Aby promować duchowe i materialne dziedzictwo mnichów z Tyńca 11 lipca powstaje Benedyktyński Instytut Kultury, który na terenie klasztoru będzie miał swoją siedzibę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+ za info.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kapitalne połączenie; muzyka organowa i piękne męskie głosy.
W 1980 r. w Katedrze pw. Aleksandra Newskiego w Sofii, miałam okazję wysłuchać koncertu cerkiewnego chóru /same męskie głosy, bez towarzyszenia instrumentów/.
Nieprawdopodobnie piękne brzmienie!
Oczywiście plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.