Facebook Google+ Twitter

Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne

Nie lada gratka czeka tych, którzy odwiedzą dziś Filharmonię im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Słynny na cały świat artysta, Piotr Paleczny, podejmie próbę zagrania IV Symfonii Koncertującej Karola Szymanowskiego. Orkiestrą dyrygować będzie Jacek Kaspszyk - dyrektor artystyczny wrocławskiej filharmonii.

Jacek Kaspszyk / Fot. Materiały Filharmonii im. W.Lutosławskego we WrocławiuZa fortepianem usiądzie dziś wybitny artysta Piotr Paleczny, który od 1993 pełni funkcję dyrektora artystycznego słynnego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Należy do grona najwybitniejszych pianistów polskich. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej (klasa prof. Jana Ekiera). W lipcu 2007 przewodniczył pracom jury prestiżowego konkursu pianistycznego
w Cleveland, będąc tym samym pierwszym Polakiem, który został zaproszony do pełnienia funkcji przewodniczącego jury organizowanych w USA międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Jest również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im.I.J..Paderewskiego w Bydgoszczy. W 1998 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał pianiście tytuł naukowy profesora. Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W ciągu zaledwie kilku lat pracy pedagogicznej prof. Palecznego, jego studenci zdobyli ponad 20 nagród i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych.

Artysta został odznaczony wieloma wysokimi i prestiżowymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi. M.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i meksykańskim Orderem „Aguila Azteca”. We wrześniu 2005 roku Paleczny został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Dziś podejmie się wykonania IV Symfonii Koncertującej Karola Szymanowskiego.

Kompozytor pisał ten utwór z myślą o sobie, w roli pianisty. Początkowo fortepian wyraźnie królował, po próbach z orkiestrą okazało się, że piękno kompozycji można uzyskać tylko w przypadku zintegrowania brzmienia fortepianu i orkiestry. Dlatego Szymanowski nazwał tę symfonię „koncertującą”. Twórca przywiązywał do tego utworu szczególną wagę, o czym świadczy fakt, że ostatecznie zadedykował ją pianiście Arturowi Rubinsteinowi. Premiera dzieła odbyła się w 1932 roku: partię fortepianu wykonywał kompozytor, dyrygował Grzegorz Fitelberg. Rok później Szymanowski koncertował z tym utworem po całej Europie.

Oprócz goście będą mogli dziś usłuszeć "Popołudnie Fauna", "La Mer" Clauda Debussy'ego, a na końcu "La Valse" Maurice’a Ravela. Orkiestrę Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, poprowadzi Jacek Kaspszyk – dyrektor artystyczny wrocławskiej filharmonii, sława i autorytet wśród dyrygentów.

Dyrygował orkiestrami niemal całej Europy: Filharmonią Berlińską, Bayerischer Rundfunk, RSO Berlin, Orchestre Nationale de Paris, Vienna Symphony, Królewską Filharmonią w Sztokholmie, Filharmonią w Oslo i Rotterdamie itd. Jednocześnie współpracował z teatrami operowymi. Maestro wielokrotnie uczestniczył w wielkich wydarzeniach koncertowych za granicą, do których należą m.in. w sezonie 2003/04 wspólne występy z RSO Berlin i debiut w Filharmonii Pekińskiej, w której występował również w 2005 i 2006 roku. W 2006 roku objął stanowisko dyrektora muzycznego Litewskiej Opery i Baletu w Wilnie.

Dzisiejszy wieczór będzie wyjątkowym wydarzeniem muzycznym, ponieważ… Najlepiej wyrażają to słowa jednego z kompozytorów dzisiejszych utworów, Debussy’ego:
- Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – nie potrafi oddać wyrazu; jest tworzona dla niewyobrażalnego (…) Muzyk ma słyszeć najdelikatniejsze dźwięki i szepty przyrody, ma ujmować w tony wrażenia, które budzi w nim życie otaczającego świata: plusk kropel deszczu, oszałamiająca atmosfera południowej nocy, refleksy światła na wodzie czy radosny gwar świątecznej zabawy. - C.Debussy

Serdecznie zapraszam i życzę niezapomnianych wrażeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wrocław...tam zawsze coś się dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze kulturalnie, jak zawsze wrocławsko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kulturalnie (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale dlaczego zdjęcie jest powtórzone?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawe!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.