Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16093 miejsce

My - ludzie XXI wieku

Zaślepieni, zagłuszeni, w ciągłym biegu. Bez czasu na zastanowienie, bez czasu na odpoczynek. Egzystencjonalnie zagubieni. W wiecznej pułapce technologii...

Zamknięci w blokowiskach – pudełkowych pomieszczeniach, gdzie każdy obija się o ściany, przestrzeni jest tyle co nic, a konflikty przez to wiszą w powietrzu. Blokowisko w jakim niejednemu przychodzi dziś egzystować. / Fot. Judyta RykowskaWiecznie niezadowoleni, wiecznie pozbawieni czasu. My – ludzie XXI wieku w pogoni za…?

Komunikacja. Czy to słowo powinno egzystować w swej nieprzeniknionej formie? Już dawno zatraciło swój sens. A niby idziemy ze światem do przodu. Nowe technologie, lepsze porozumiewanie. Tak, pewnie tak. Tylko jak wytłumaczyć rozmowy na przeróżnych gadulcach, pozbawionych sensu, treści. Tylko zdawkowe, nic nie znaczące skróty. Do tego chcemy pokazać siebie w jak najlepszym świetle.

Tu jakiś dowcip, tu emotikon. Fałsz krąży w naszych słowach. Do tego zbyt dużo przekazujemy dzięki wirtualnej przestrzeni. Brak więzi między nadawcą i odbiorcą. Niby tacy odważni, tak, ale tylko przed szklanym ekranem. W rzeczywistości za nic nie zdobylibyśmy się na takie czy inne słowa. Na smyczy mobilnych telefonów podbijamy świat. Tymczasem żyjemy w globalnej wiosce…
Gdzie czas i miejsce na miłość? / Fot. Judyta Rykowska
Zabawa. Na zabawę nie ma zbytnio czasu. W ciągłym biegu, omijając przeszkody w postaci problemów brniemy dalej, na łeb na szyję. Byle zdążyć, byle kupić, byle sprzedać. Światem żądzą pieniądze. A my w ich szponach, tańczymy walca kukiełek.

Rodzina. Niby wszyscy chcą ją mieć, ale dopiero później. Teraz to broń Boże! Najpierw studia, później praca, trochę trzeba się przecież ustabilizować, tylko jak? W większych miastach nie jest jeszcze tak źle, ale w tych mniejszych? Ledwo zapłaci się rachunki i byle do następnej wypłaty, więc kombinuje się gdzie zdobyć trochę więcej kasy. I znów w pogoni za pieniądzem… A gdzie miejsce na szczęście, miłość, moment refleksji? Gdzie w naszym życiu czas na życie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.07.2008 11:08

A jeśli jesteśmy zadowoleni z takiego tybu życia jaki sobie narzuciliśmy, to po co się uszczęśliwać na siłę? (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

krótkie zdania celowe - nauka red. Wiesława Kota, demonizuję? ja znam ludzi zamkniętych w pułapce technologii, a tekst jest myślą - skłaniającą do refleksji i właśnie do pobudzenia, odezwania się co o tym sądzą inni...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.07.2008 13:50

Po pierwsze, czytałem już dziesiątki, a słyszałem wręcz setki podobnych opinii o współczesności; niczego nowego, żadnej odkrywczej myśli tutaj nie zawarłaś. Po drugie, ten tekst to jest stylistyczna makabra. Urywane, krótkie zdania, monotonny rytm... takie teksty męczą i nużą. Po trzecie, strasznie demonizujesz. Aż tak źle przecież nie jest, na co przykładem są chociażby link - miejsce, gdzie można zleźć mnóstwo świadomych, inteligentnych i rozsądnych osób. Ja sam nie znak nikogo, kto byłby tak zaplątany w nowoczesności, jak to wynika z Twojego tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.07.2008 09:01

Mam bardzo podobne odczucia co do współczesnej egzystencji. Dzięki za tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W wiecznej pułapce technologii"

Nowe technologie powinny być dla ludzi ale często to my stajemy się jej niewolnikami {+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.