Facebook Google+ Twitter

My Science Programme

15 młodych dziennikarzy z różnych części Europy spotkało się Wiedniu, aby uczestniczyć w programie My Science. Ich celem było zgłębienie wiedzy na temat ICT. Ale nie tylko…

Uniwersytet w Wiedniu - Departament Informatyki Naukowej. / Fot. Weronika TrzeciakProgram My Science jest projektem ufundowanym przez Unię Europejską. Jak czytamy na stronie: "skierowany jest do utalentowanych młodych dziennikarzy, którzy chcą brać udział w budowaniu naszej przyszłości. Są oni ciekawi wiedzy na temat innowacji i nauki".

Program rozpoczął się w grudniu 2009, a skończy w czerwcu 2010 (wtedy nastąpi konferencja podsumowująca cały program). Warsztaty odbywają się na 4 europejskich uniwersytetach. W każdym z nich prowadzone są badania z innej dziedziny nauki (Austria: ICT, Węgry: komórki macierzyste i technologie klonowania, Włochy: nauki humanistyczne, środowisko, odnawialne źródła energii, Czechy: technologie chemiczne). Jednak można uczestniczyć tylko w jednym z trzech projektów przez siebie wytypowanych.

Wiedeńska edycja była pierwsza w historii programu. Rozpoczęła się 7 grudnia i trwała przez 5 dni. Zajęcia odbywały się na Uniwersytecie w Wiedniu - w Departamencie Informatyki Naukowej i dotyczyły dziedziny ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne). Wykłady prowadzone były w języku angielskim z uwagi na międzynarodowych uczestników. Nie wiedzieć czemu, najwięcej osób przybyło z Polski i Włoch. Inne kraje miały po jednym reprezentancie, a byli to ludzie z Francji, Portugalii, Rumunii, Chorwacji, Litwy, Estonii i ze Słowacji.

Jedne z warsztatów. / Fot. Sabri PllanaWspólnie poznawaliśmy świat nauki widziany oczami badaczy. Zaprezentowali nam oni 3 projekty naukowe: ANEURIST (Integrated Biomedical Informatics for the Management of Cerebral Aneurysms), ADMIRE (Advanced Data Mining and Integration Research for Europe) i PEPPHER (Performance Portability and Programmability for Heterogeneous Many-core Architectures). W harmonogramie przewidziane też było wspólne zwiedzanie miasta: Katedry św. Szczepana, głównego gmachu Uniwersytetu w Wiedniu, Christmas Marketu i Austriackiej Biblioteki Narodowej. Byliśmy również na uroczystej kolacji, w jednej z tradycyjnych wiedeńskich restauracji, podczas której wszyscy otrzymali certyfikaty. Mieliśmy okazję zwiedzić pracownie naukowe i zobaczyć superkomputery. A to wszystko w ciągu 5 dni.

Program ten był próbą zmierzenia się z dziedziną nauki, która była dla mnie dość trudna. Dzięki tym warsztatom wszystko stało się trochę bardziej zrozumiałe. Uświadomiłam sobie, jak ważne są komputery w różnych aspektach życia: w medycynie, w meteorologii, hydrologii i wielu innych. Dodatkowo miałam okazję zwiedzić miasto, które dotychczas kojarzyło mi się jedynie z walcem i pięknym modrym Dunajem oraz poznać fajnych ludzi z różnych części Europy. A jak zapamiętali ten wyjazd inni uczestnicy? Oto wypowiedzi kilku z nich:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Powtarzam za Panią Sławą Kornacką. Jest dla mnie autorytetem, ponieważ jest dociekliwa, podejmuje niewygodne tematy i nie trzęsie się od byle jakiego "pioruna". Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za miłe słowa i gwiazdki. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam taką nadzieję :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekałam na wypowiedzi uczestników, niestety jeszcze nie wszyscy mi odpisali. Być może opiszę jeden z projektów. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekałam, czekałam i w końcu doczekałam się Twojej relacji z wyjazdu do Wiednia :))) Naukowe "nowinki" są bardzo intrygujące i zachęcające zarazem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.