Facebook Google+ Twitter

- Myślałem, że już nie wrócimy. Rocznica białego szkwału

21 sierpnia 2007 roku - ten dzień niektórzy turyści wypoczywający na mazurskich jeziorach zapamiętają do końca życia. Podczas ataku białego szkwału życie straciło 12 osób.

 / Fot. Fot. Urszula Szałata | zdjęcie z tekstu Joanny Wysockiej, Wiadomości24.plNajpierw było pogodnie, świeciło słońce. Potem żeglarze wiedzieli, że pogoda zaczyna się pogarszać, ale nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilku minut rozpęta się tak gwałtowna i straszliwa burza. Gigantyczna ściana wody oraz wiatr dochodzący do 130 kilometrów na godzinę - to biały szkwał, który zatapiał i niszczył wszystko, co napotykał na swojej drodze.

Starcia z naturą nie przeżyło 12 osób. Może mogliby przeżyć, gdyby mieli na sobie kamizelki ratunkowe. Zawiódł także radar meteorologiczny, z którego dane mogły pomóc określić siłę wiatru i intensywność burzy.

- Myślałem, że nie wrócimy

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich położona jest w północnej Polsce. Obejmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego o powierzchni 1732 km², z czego 486 km² zajmują jeziora. / Fot. Daniel Siwak | mapa: Wikipedia.org
Pan Marcin Kloszewski tamtego pamiętnego wtorku spędzał ostatni dzień swojego urlopu wraz z rodziną. - To wszystko działo się tak szybko, nie było czasu na zastanawianie się. Mieliśmy szczęście, bo akurat byliśmy blisko przystani jak to wszystko się zaczęło - opowiada. - Kiedy udało się zacumować, żonie powiedziałem żeby szybko poszła do domu a ja z synami próbowaliśmy zabezpieczyć łódź. Bardzo wiało, padał ogromny deszcz, nie było prawie nic widać. Wiem, że zgubiłem wtedy aparat fotograficzny, mój starszy syn swój telefon komórkowy. W pierwszej chwili myślałem, że nie wrócimy - dodaje z trudem.

Co prawda łódź nadawała się do kapitalnego remontu, ale pan Marcin i jego synowie z drobnymi zadrapaniami wyszli z białego szkwału bez szwanku. Z trudem powracają do tamtego okresu, jednak nie zrezygnują z żeglowania na Mazurach.

Biały szkwał


Jest to nagły i porywisty wiatr. Według Słownika Meteorologicznego Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego nazwa biały szkwał jest związany z faktem, że chmury burzowe normalnie obserwowane na niebie przed przyjściem silnego wiatru nie są obserwowane w wypadku białego szkwału. Szkwał przychodzi z jasnego nieba i jest dla obserwatora nagły. Jedyną zapowiedzią nad wodą są krople zawieszone w powietrzu i załamujące się fale widoczne jako biaława zawiesina.

Rok po. Jest dobrze, ale nie jest idealnie


 / Fot. Daniel Siwak | screen: zagle.pogodynka.pl- Jest tylko trochę bezpieczniej. Ciągle brakuje nam między innymi dużych jednostek ratowniczych na Śniardwach, kilku mniejszych łodzi na jeziora Mamry, Dargin czy Dobskie. Brakuje też sprzętu do nurkowania i łączności - powiedział portalowi tvn24.pl Sławmoir Gicewicz, prezes olsztyńskiego WOPR-u.

Niedługo ma być też uruchomiony specjalny pogodowy serwis SMS, gdzie użytkownik otrzymywał będzie aktualne informacje o sytuacji pogodowej. Już teraz zainstalowano w kilkunastu portach wyświetlacze. Umieszczane są na nich informacje o aktualnych warunkach atmosferycznych.

Rok po tej tragedii Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił także serwis zagle.pogodynka.pl, który dedykowany jest wszystkim fanom bezpiecznego żeglowania. Jak piszą jego twórcy podstawową ideą działania portalu jest zwiększenie bezpieczeństwa na wodzie, poprzez dostarczanie szeregu praktycznych informacji z zakresu meteorologii, które pomogą zrozumieć zjawiska meteo i ich wpływ na bezpieczeństwo, ale także zaplanować urlop na wodzie w odpowiednim miejscu i czasie.

W poradniku meteo znajdziemy informacje dotyczące rodzajów chmur i wiatrów a także przydatne informacje na temat przewidywania pogody. Prócz tego na stronie znajdziemy informacje o mazurskich jeziorach a także aktualną prognozę pogody oraz adresy Stacji Ratownictwa Morskiego. W przygotowaniu są podstrony dla miłośników, żeglarstwa, windsurfingu i kajakarstwa.

Przeczytaj także tekst Joanny Wysockiej:
Biały szkwał - śmierć w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Zobacz filmy internautów na Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=JlT2emrCLN0&Szkwał na Mazurach 1
http://www.youtube.com/watch?v=8d_T3_dxjMg&Szkwał na Mazurach 2
http://www.youtube.com/watch?v=4pVjhNz9AJY&Szkwał na Mazurach 3

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie, to nie o to chodzi... Jak się coś robi to należy to zrobić DOBRZE. Tylko tyle i aż tyle...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy... Nikt nie bronił panu napisać takiego tekstu :-]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brak zgłębienia tematu i powtarzanie błędnych informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tak się twory legenda:-((( To co było wtedy na Mazurach to nie był żaden "biały szkwał" była to normalna burza o której natura uprzedzała z dostatecznym wyprzedzeniem. Kto posiadał chociaż odrobinę rozsądku to w sposób prawidłowy zareagował na widok tych czarnych chmur które wisiały na niebie. Zabrzmi to brutalnie, ale o tym, że nie był to "biały szkwał" świadczy ilość ofiar, zginęli ci którzy zlekceważyli ostrzeżenia wysyłane przez naturę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.