Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11825 miejsce

Myślę, więc wierzę. Recenzja "W obronie wiary"

Wiara i rozum - dwa słowa, które z pozoru się wykluczają. A przecież oba ze sobą łączył C.S. Lewis, za co stał się popularny. Wyszła właśnie kolejna książka o twórcy Narnii (ale za to inna niż wszystkie)

 / Fot. Księgarnia Święty WojciechNiedawno na rynku pojawiła się kolejna książka z C.S. Lewisem w tytule. Z jednej strony ucieszyłem się, w ciemno zapragnąłem pozycję przeczytać. Na półce zarówno samego autora Narnii, jak i prac jemu poświęconych mnóstwo. Niestety wiele tylko powtarza już to, co kiedyś się czytało (oczywiście innymi słowami). Wiedziałem, że W obronie wiary. C.S. Lewisa argumenty na rzecz chrześcijaństwa będzie książką inną, tak bardzo różną od tych, które już czytałem. No tak, wziąłem ją za pozycję stricte naukową. Tytuł sugeruje tu jednoznacznie: będzie od strony czysto teoretycznej, okraszone językiem w najlepszym przypadku popularnonaukowym. Z drugiej strony byłem na to przygotowany, bowiem Lewisem zajmuję się długo, może (a nawet na 100%) na wyrywki jego nauk nie znam, ale książki czytałem, coś tam zawsze w głowie zostało. Otwieram książkę i... skończyłem czytać książkę i nadal czułem to samo: lekkość. Podobno nie ocenia się książek po okładce. Ja jeszcze dodam: nie ma sensu zrażać się do poważnie brzmiących tytułów.

Autor - Richard R. Purtill według mnie nie dokonał kawału dobrej roboty, on już się z tym "kawałem dobrej roboty" urodził, ma niewątpliwy dar przyciągania ludzi. Nie streszcza nam nauki Lewisa, on się na niej opiera, stara się czytelnikowi wyjaśnić zakres badań i poruszanych przez Lewisa problemów teologicznych. Purtill snuje swoją własną opowieść, popartą Pismem Świętym, wiedzą z zakresu religii. Z jednej strony mamy pisarstwo Lewisa w 100%, bo są cytaty, są fragmenty książek i listów, jest parafraza nauki Lewisa, ale z drugiej strony jest analiza pism pisarza poprowadzona przez Purtilla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.