Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30922 miejsce

Myślenie ma przyszłość - wywiad z Piotrem "Klemensem" Kociubińskim

O grach strategicznych, militariach, recenzowaniu gier i książek, działalności non-profit rozmawiamy z Piotrem Kociubińskim, współtwórcą Sztabu Weteranów – popularnego serwisu o grach strategicznych.

Piotr Kociubiński / Fot. archiwum KlemensaJak się zaczęła Twoja przygoda z serwis sztab.com?

Na początku muszę wyjaśnić, iż nasz serwis jest tylko etapem, co prawda najistotniejszym i najbardziej długotrwałym, acz tylko etapem w historii działalności Sztabu VVeteranów. Ten ostatni powstał z inicjatywy Podmiotu Sprawczego i Naczelnego, czyli Artura Okonia, który to w zamierzchłych już czasach, bo na przełomie 2000 i 2001 roku, namówił włodarzy "Action +" na umieszczenie w ich czasopiśmie kącika poświęconego szeroko rozumianym grom strategicznym, a który następnie spotkał się z dużym zainteresowaniem. Oczywiście forma papierowa była przeszkodą dla swobodnej interakcji, na którą istniało zapotrzebowanie, w związku z czym już w lutym 2001 roku powstała mailowa lista dyskusyjna Sztabu, kilka miesięcy później zaś jego pierwsza strona internetowa. Wraz z upowszechnianiem się dostępu do internetu ta ostatnia zyskiwała coraz więcej na znaczeniu i wokół niej skoncentrowała się nasza działalność.
Sztabem interesowałem się od początku, acz z prozaicznych względów - dostępu do sieci wyłącznie poprzez modem telefoniczny – na jego listę zapisałem się dopiero w kwietniu 2001 roku. A później już przepadłem.

Skąd takie pasje u doktoranta prawa?

Cóż, doktorantem się bywa, a pasje się ma, więc właściwie pytanie powinno być postawione na odwrót. Ale sądzę, że akurat wiele cech tak naukowca, jak i miłośnika gier strategicznych się pokrywa.

Jakie to cechy?

Sztab VVeteranów jest adresowany do ludzi lubiących myśleć, a także ceniących sobie inteligencję oraz - bo to nie to samo - wiedzę u innych. Człowiek jest istotą myślącą, acz niekoniecznie chętnie i nie w każdej sytuacji. Tymczasem miłośnik strategii to osoba, która lubi się relaksować - wszak to jest główne przeznaczenie gier komputerowych! - nie w sposób bezmyślny, lecz stawiający przed nią kolejne intelektualne wyzwania. Każdy gracz sięgający po Cywilizację czy Heroes of Might and Magic wie, że jego umysł przy danej pozycji nie odpocznie po trudach dnia, a mimo to uruchamia daną produkcję.

Do kogo skierowany jest sztab.com?

Nasz serwis nie jest przeznaczony wyłącznie do miłośników gier (strategicznych), lecz również do entuzjastów historii czy militariów - nieprzypadkowo bowiem "stratedzy" zwykli łączyć swe zainteresowania również z tymi sferami. Wiedzieć więcej - to motto czy to entuzjasty gier strategicznych, czy to osoby z żyłką naukowca.

Wspomniałeś, że corocznie organizujecie zjazdy miłośników Sztabu...

Nie tyle "miłośników", co członków, acz oczywiście wszyscy fani i zainteresowani również są zaproszeni! Sztab VVeteranów tworzą osoby z całej Polski, tak ze Ściany Wschodniej, jak i znad Odry, z Pomorza Zachodniego, ale i Podkarpacia. A internet mimo szeregu swych zalet jednak nie jest w stanie zastąpić kontaktu osobistego, zwłaszcza kilkudniowego. Stąd idea spotkania się "poza matrixem", konsekwentnie realizowana od 2002 roku. Co roku wybieramy na mapie naszego kraju inne miejsce i w określonej letniej dacie przybywamy tam, by zobaczyć swe twarze, a także wspólnie spędzić czas, a inaczej niż przed komputerem.

Oczywiście jak na vveteranów przystało łączymy przyjemne z pożytecznym - integrujemy się zwiedzając co ciekawsze miejsca właściwe dla danej lokacji, a także spędzamy czas na rozmowach, toczonych często przy różnych grach, oczywiście strategicznych. Choć jest już tradycją rozegranie również meczu piłkarskiego.

Jak wspomniałem już wcześniej - każdy jest zaproszony, nie jesteśmy zamkniętym klubem wzajemnej adoracji. Tegoroczny zjazd będzie miał miejsce od 6 do 8 sierpnia w Warszawie. Zachęcamy do spotkania się!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.