Facebook Google+ Twitter

Myślenie Niekontrolowane 2012. Przeczytaj tekst Aliny Tuchołki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-08-07 12:07

Alina Tuchołka urzekła kapitułę umiejętnością uchwycenia i nazwania przemian w myśleniu o kulturze. Otrzymała nagrodę w kategorii, która stanowi tytuł jej tekstu.

"Kultura"

Są to czasy Wielkiej Pomyłki. Zgodnie z sinusoidą Krzyżanowskiego, za wiele lat nasi potomni będą nam tę pomyłkę wytykać, w akcie buntu, stwarzając czasy Wielkiej Naprawy Pomyłki.

Pomyliliśmy się. Byliśmy pewni, że wyjście z kulturą naprzeciw większości społeczeństwa nie doprowadzi do zapaści kultury wykwintnej przeznaczonej dla mniejszości. Miliony much jednak mogą się mylić.

Trójkąt. Myśleliśmy, że to jest trójkąt. Że popyt na kulturę rośnie w miarę obniżania się jej poziomu. Tymczasem to nie jest trójkąt, lecz kwadrat stojący na jednym z rogów – największy popyt jest na kulturę przeciętną, na tę najgorszej jakości popyt jest niewielki, tak mały, jak na tę najwyższą. Współczesna kultura to zamiana ról – dotychczas to odbiorcy interesowali się dziełami, teraz dzieła interesują się odbiorcami.

Pomyliliśmy się, twierdząc, że nowoczesność, kroczenie po świeżej trawie, zamiast korzystania ze ścieżek wydeptywanych przez wiele par butów, może kulturę rozwinąć. Nikt z nas nie zauważył, że stara ścieżka kultury wiodła śladem wyrażania myśli drogą emocji, a świeża, zielona trawa wiedzie śladem ich szyfrowania, nie biorąc pod uwagę, czy odbiorca sięga po sztukę jako po doznanie, czy jako po łamigłówkę sudoku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.