Facebook Google+ Twitter

Myślenie Niekontrolowane 2012. Przeczytaj tekst Joanny Chludzińskiej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-08-07 12:07

Joanna Chludzińska otrzymała nagrodę w kategorii Kino Polskie, skupiając się na kadrze z "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza. Wygrała również nagrodę główną w całym konkursie.

"Historia jednego kadru"

Kino żyje fragmentami, skrawkami scen i dialogów w pamięci swych odbiorców. W natłoku myśli i obrazów nie sposób dziś przefiltrować wszystkiego, zwłaszcza kiedy ma się pod ręką różnych „pomocników” – media, które pomyślą i zapamiętają coś za nas. I nieważne, czy sięgamy po filmy z niemej dekady czy nowości kinowe.
Dzięki cyfrowej rekonstrukcji, z większą przyjemnością odbioru (pięknie odrestaurowane kopie), można się na nowo (albo i po raz pierwszy) udać w rejony polskiego kina, począwszy od lat 50-tych. Jednym z tytułów, który w ten sposób zyskał drugą młodość jest „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza. Prosta historia przypadkowej znajomości, wakacyjny epizod z pozoru bez znaczenia, ale za to JAK opowiedziany. Niemal każda scena gęstnieje od znaczeń, obrasta w metaforę. Staje się to oczywiste już od ujęcia dworca z hipnotyczną wokalizą Wandy Warskiej w tle.

Kiedy myślę o tym filmie (w duchu refleksji Rolanda Barthesa1), na pierwszy plan (wspomnienia) wysuwa się jednak inna scena, którą właściwie można zamknąć w jednym kadrze. Jest w nim wszystko: ambiwalentne napięcie, jakaś niespotykana czułość, towarzyszka melancholii. Oto Lucyna Winnicka stoi odwrócona tyłem, patrzy w okno. Nie widać twarzy, więc cały ładunek emocjonalny spoczywa na jej obnażonym ciele, leży w rzeźbie nagich pleców, celowo wyeksponowanych przez duże wycięcie w bluzce. Nie da się uniknąć erotycznego podtekstu. Niewątpliwie kobieta jest tu obiektem pożądania, które dodatkowo podsyca jej bezbronność i niewiedza o byciu podglądaną.

Obserwatorka staje się obserwowaną, i to podwójnie: przez konduktorkę i przez widza. To spojrzenie jest przemocą zadaną jej intymności. Na tym historia tego kadru się nie kończy, ale fascynujące jest to, w jakie zaułki może zaprowadzić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.