Facebook Google+ Twitter

Myślenie Niekontrolowane 2012. Przeczytaj tekst Matusza Świstaka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-08-07 12:06

Tekst "To działa!" w odważny sposób obnaża priorytety mediów masowych. Autor otrzymał również wyróżnienie specjalne przyznane przez stowarzyszenie "MEDIA I KULTURA".

'To działa!'

Nie wiem, dlaczego kierownik planu po nas krzyczy. Nas, czyli scenarzystach. W zasadzie jego krzyk był na tyle bezcelowy, że postanowiłem posłuchać go przez szczelność balkonowych drzwi i wyszedłem na tzw. fajkę. Zanim uszczelka chwyciła na dobre, zamieniając jego pieniactwo w zabawną pantomimę, usłyszałem zdanie: „już 10 lat pracuję przy W11 i możecie myśleć, że to g**o, ale skoro ktoś tak długo daje na to pieniądze, znaczy, że to działa”.

Ustalmy fakty. Fakt 1: należę do osób, które o W11 myślą to właśnie. Fakt 2 jest o wiele bardziej zasadniczy. Chodzi o logikę przytoczonego stwierdzenia. Ta skrótowa definicja kultury masowej dałaby się sparafrazować w następujący sposób: heroina jest zła, ale dochodowa, więc warto w nią inwestować. Albo tak: nazistowski model gospodarki był tani i sprawny, więc produkcja i wykorzystanie Cyklonu B była zrozumiała i uzasadniona.

Przesadzam? Być może, jeśli mowa o skali porównań. Nie, jeśli przyjrzymy się logice rządzącej tymi trzema zdaniami. Nie, jeśli spojrzymy na konsekwencje takiego myślenia. Wszystkie zdania oparte są na ekonomii, która wiedzie od ofiar. Ofiar z ćpunów, ofiar wojny i obozów zagłady, a w zdaniu kierownika planu – ofiary z dobrego smaku, wyobraźni, subtelności. Ofiary faktyczne to tylko kwestia czasu.

Fakt 3: kierownik planu był pragmatyczny w sposób nieświadomy. Mówił z pozycji „to działa, więc jest dobre”. I pewnie nie on jeden tak mówi. Pewnie na setkach planów, są kierownicy, którzy tak mówią i myślą. I jest ich coraz więcej i będzie ich więcej jeszcze.

To działa więc jest dobre… lecz czym jest owo „to”? Może trucizną? Ciekawi mnie, czy postawienie sprawy w ten sposób: „trucizna działa, więc jest dobra”, sprawiłoby, że kierownicy planu wciąż radośnie zabieraliby się do swojej pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.