Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6863 miejsce

"Myśliwiecka" Andrusa - najlepiej sprzedający się album w Polsce

Spośród wydawnictw płytowych największą popularność zyskały dwa albumy: "Myśliwiecka" Artura Andrusa i "21" Adele. Oba osiągnęły status wielokrotnie platynowych płyt.

 / Fot. SławekW czasie kryzysu w gospodarce i finansach polskich oraz w okresie panowania względnego zastoju w sprzedaży i czytelnictwie książek, stosunkowo nieźle wygląda u nas, rynek sprzedaży płyt muzycznych. Według mediów, dużo większą popularnością w 2012 roku wśród polskich słuchaczy, cieszyła się muzyka naszych wykonawców niż zagranicznych. A spośród wydawnictw płytowych, największą popularność zyskały dwa albumy: "Myśliwiecka" Artura Andrusa i "21" Adele. Oba albumy osiągnęły bezkonkurencyjnie status wielokrotnie platynowych.

Polscy melomani najchętniej sięgali po krążki z pierwszej setki najlepiej i najwyżej sprzedających się, z Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS). Znalazło się na niej 59 albumów polskich wykonawców i 41 wykonawców zagranicznych. Spośród setki najlepszych - pierwszą dziesiątkę płytowych przebojów roku 2012 stanowiły, m.in. wymienione już: Artura Andrusa – "Myśliwiecka" i Adele – "21" oraz Lana Del Rey – "Born To Die", Donatan – "Równonoc – Słowiańska Dusza" i Marii Peszek – "Jezus Maria Peszek".

"Myśliwiecka" nie zna konkurencji

Bezkonkurencyjna "Myśliwiecka" - płyta Artura Andrusa – z zawartością piosenek kabaretowych, sprzedała się w zawrotnym, jak na dzisiejsze polskie czasy, nakładzie ponad 70 tys. egzemplarzy. Krążek ten uplasował się na szczycie najczęściej sprzedawanych i najchętniej kupowanych płyt 2012 roku.

Na drugim miejscu sprzedających się albumów, tuż za naszym wysokim kabareciarzem radiowym, telewizyjnym i scenicznym, uplasowała się brytyjska gwiazda Adele, ze swoją wziętą płytą "21". Album ten, wydany w 2011 roku, cieszył się w Polsce przez cały 2012 rok, niesłabnącą popularnością. Kolejne single z tego krążka, m.in. "Rumour Has It" i "Turning Tables" - nie znikały z anten radiowych i utrzymywały wysoką sprzedaż.

Trzecie miejsce zdobyła amerykańska sensacyjna Lanie Del Rey i jej debiutancka płyta "Born To Die", z przebojami: "Video Games" i "Blue Jeans". We wrześniu 2012 roku, podczas wizyty wokalistki w Polsce, otrzymała ona podwójnie platynową płytę za sprzedaż na polskim rynku 40 tysięcy jej egzemplarzy.

Donatan i Maria Peszek

"Równonoc – Słowiańska Dusza" Donatana – czwarte miejsce na podium sprzedaży, "to jeden z najbardziej interesujących i charakterystycznych projektów muzycznych ostatnich lat, a zarazem pierwsza w historii płyta trwale wiążąca muzykę Słowiańską z hip-hopem" – przekonywał wydawca muzycznych projektów Donatana, i zapewne przekonał, bowiem album okazał się hitem – pisze serwis Dziennik.pl.

Piąte miejsce, w tej rynkowej statystyce, przypadło "Jezus Maria Peszek", Marii Peszek. "Chociaż nie jest to dla mnie album życia i są na nim – muzycznie i tekstowo – zarówno szczyty, jak i mielizny. Boję się o niego trochę – w ekstremalnych pozytywach i ekstremalnych negatywach, w całym zgiełku towarzyszącym omawianiu zawartości lirycznej tego krążka, znika ludziom z oczu bardzo fajna, świetnie nagrana płyta" – mówiła Gaba Kulka o kontrowersyjnym krążku Marii Peszek.

"Zimowe piosenki" Seweryna Krajewskiego i Piaska

Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski i ich "Zimowe piosenki", zajęli na liście sprzedaży i zainteresowania muzyką, szóstą pozycję. "My po prostu lubimy ładne melodie" – mówił przed premierą rynkową, Andrzej Piaseczny. "Naszym atutem jest też zbieżność charakterów, to że nam się łatwo razem pracuje. Skoro nasze piosenki nie rodzą się w bólach, ale są owocem radości tworzenia, to ta radość bardzo dobrze przekłada się na ludzi, którzy chcą nas słuchać" – powiedział Piasek.

Szczęściarz i niesłabnący idol wielu fanów, Piasek, zdobył siódmą pozycję na liście albumów najbardziej rozchodzących się w 2012 roku. "To, co dobre" szło z półek księgarskich jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Album o tym tytule był wynikiem pracy Andrzeja Piasecznego z amerykańskim producentem Henrym Hirschem.

"Henry ponosi odpowiedzialność za brzmienie nagrań, m.in. Lenny'ego Kravitza i Madonny. Chodziło mi o to, żeby znaleźć osobę, która mnie nie zna, spojrzy na mnie świeżym okiem. Znalazłem Henry'ego Hirscha, który jest fascynatem starych brzmień i kolekcjonerem starych aparatów do nagrywania, którymi potrafi się świetnie posługiwać" – mówił podczas promocji krążka Piasek.

Zakopower – "Boso", Gotye i Hey

Nieposłuszny i nieznośny wobec swojej matki małolat, urwis Sebastian, wyrósł nie tylko na architekta, ale i na znanego folkowego skrzypka, wokalistę i twórcę muzyki. Swoim "Boso" przez świat, Sebastian Karpiel-Bułecka zdobył serca miłośników tego rodzaju twórczości, a Zakopower – "Boso", jako album premierowy z 30 maja 2011 roku, pokrył się już zaszczytną, ślicznie błyszczącą podwójną platyną.

Do grona szczęśliwców wysokich notowań rynkowych dołączył Gotye – "Making Mirrors", dołączył równocześnie do gwiazd jednego przeboju, z udanym szlagierem "Somebody That I Used To Know" - jedyną piosenką z jego płyty "Making Mirros", która odniosła u nas wielki sukces. Duet z nowozelandzką wokalistką Kimbrą, znalazł w nagraniu właściwe uznanie na świecie wśród ponad 10 milionów nabywców, z czego aż 6 mln w USA. Ten wynik uplasował singla na najwyższej pozycji notowań i pozwolił przyznać tytuł najlepiej sprzedającego się w USA nagrania, w 2012 roku.

Dziesiąta pozycja wśród najlepiej sprzedających się płyt w 2012 roku, przypadła polskiej grupie muzycznej Hey, ze Szczecina. Jak podkreśla znawca grupy - od lat każda nowa płyta zespołu Hey - jest wydarzeniem. Tak też stało się z dziesiątym z kolei albumem: "Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan", wydanym w listopadzie 2012 roku. Udany krążek - wzbogacony gościnnym udziałem Gaby Kulki, był wydarzeniem nie tylko historycznym zespołu. Kulka wykonała wspólnie z Katarzyną Nosowską utwór: "Z przyczyn technicznych", z tekstem Gaby Kulki.

Skoro już nasi przodkowie w odległych wiekach wiedzieli, że muzyka łagodzi obyczaje, to niech nadal muzyka w dzisiejszej swojej bogatej różnorodności, łagodzi wszystkie nasze obyczaje i niech jednoczy wszystkich wokół piękna swoim brzmień, którymi na ogół promieniuje. Swoim uniwersalnym językiem promieniuje różnorako. Wybitny niemiecki kompozytor, dyrygent i teoretyk muzyki, Wilhelm Richard Wagner, mawiał: Muzyka to początek i koniec wszelkiej mowy.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Walorów wokalnych Andrieia A. nie znam, ale jako wszelkiej maści komik przejawia denne poczucie humoru. Szczególnie źle go pamiętam jako komentatora serii telewizyjnej (nie pamiętam nazwy ani kanału) przedstawiającej co ciekawsze PRL-owskie kroniki. Miałem ochotę zmienić kanał, gdy otwierał jadaczkę, i wrócić, gdy włączali kronikę, bo przynajmniej wiedziałem, że ona mnie rozśmieszy, a na pewno nie zażenuje.

Andriei to klasyczny palacz - każdy żart spali, coś jak ten od Familiady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam wszystkie płyty z pierwszej szóstki. Wszystkie są znakomite choć każda inna i na inny nastrój. Moją ulubioną jest jednak płyta Marii Peszek i to - moim zdaniem - najlepsza płyta roku 2012.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artur Andrus, Panie Andrzeju, nie ma ogłady fachowej w śpiewactwie. Ale trzeba go cenić za odwagę śpiewania i tworzenia, dość udanych treści satyrycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki, Panie Romanie, za pogłaskanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgorzata Soroka Wczoraj 23:14

Rzeczywiście, Pani Małgosiu. Artur Andrus nie jest, ani wybitnym talentem twórczym, ani tym bardziej śpiewaczym, ale na pewno jest fenomenem wśród braci dziennikarskiej średniego pokolenia. A, że odkrył w sobie żyłkę satyryczną - to dobrze świadczy o człowieku - ma duże szanse długiego, szczęśliwego, zdrowego i wesołego życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W najbliższą sobotę Andrus przybywa do Gdyni, więc będę miała okazję na żywo posłuchać i popatrzeć na ten fenomen :-) Jakaś fotorelacja na pewno będzie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry opis .! podoba mi Piaseczny i Krajewski . Są takie - mile zapadające w serce ich słowa i oczywiście melodyjne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.