Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3664 miejsce

MYŚLIWSKI APARTHEID

Eskalacja języka nienawiści wobec ludzi o odmiennym od większości polskiego społeczeństwa sposobu na życie, przyjmuje z miesiąca na miesiąc niepokojące rozmiary. Coraz więcej myśliwych boi się o zdrowie i życie własne oraz swojej rodziny

Zacznę może od możliwie prostego przedstawienia dwóch kwestii. Pierwsza - czym jest łowiectwo, a druga - kto to jest myśliwy.

Czym jest łowiectwo?
Otóż łowiectwo w Polsce jest działem gospodarki narodowej, ściśle powiązanej z gospodarką leśną i rolną. Na terenach, gdzie środowisko naturalne zostało silnie zniekształcone, przyjęło charakter rolniczy, zostało zurbanizowane i uprzemysłowione, łowiectwo jest niezbędne do zachowania równowagi pomiędzy dobrostanem naturalnym a interesami różnych grup społecznych, przede wszystkim rolników.
Łowiectwo, to również dziedzina nauki ściśle powiązana z biologią, etyką i ekonomią

Kim jest myśliwy?
Myśliwy jest osobą, która wykonuje plany łowieckie, gdzie zasady ich sporządzania określa właściwa ustawa pod nazwą „Prawo łowieckie”. Myśliwy jest zatem osobą wykonującą przede wszystkim zadania ustawowe.
Myśliwym może zostać osoba, która spełniła wszystkie niezbędne wymagania zdrowotne i prawne, zdała odpowiednie egzaminy i ma prawo do posługiwania się bronią myśliwską.

W wielkim uproszczeniu można by było nazwać myśliwego urzędnikiem, ale takim, który nie pobiera pensji a wykonanie zadań ustawowych ponosi na koszt własny.
Dlaczego myśliwi godzą się na takie warunki? Bo łowiectwo, to również pasja, często przekazywana z pokolenia na pokolenie, to styl życia, to również bardzo często powiązanie pasji z wykształceniem leśnym, a co za tym idzie, wykształceniem łowieckim, które jest częścią edukacji leśników.

Po tych krótkich objaśnieniach pragnę przejść do kwestii zasadniczej, czyli narastającej fali nienawiści wobec myśliwych. Skąd to się bierze? Kto tym steruje?

Kompilacja zrzutów ekranowych publicznych wpisów na portalu społecznościowym Facebook i profilu Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej funkcjonuje kilka osób, które poprzez artykuły, media społecznościowe oraz wszelkiego rodzaju imprezy o charakterze protestów podsycają nienawiść wobec myśliwych wyszukując zdarzające się nieprawidłowości, które później są eskalowane na wszystkich myśliwych bez wyjątku stygmatyzując całe środowisko. Przypadkami takimi są na przykład - zastrzelenie przez myśliwego wałęsającego się psa, wypadek śmiertelny na polowaniu w wyniku postrzelenia, karygodne traktowanie przez myśliwego własnego psa, nielegalny odstrzał, etc., etc..

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Nie rozumiem dlaczego blokuje się moje komentarze.
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Link do artykułu umieścił profil "Nie podaję ręki myśliwym"

Jak myślicie, co się stało po umieszczeniu tam moich komentarzy, które stanowiły odpowiedź na te odnoszące się bezpośrednio do mojej osoby?

Dobrze myślicie :) BANA :) - "Światowe standardy" wylewają teraz swoje żale i mądrości w kręgu Towarzystwa Wzajemnej Adoracji ;)
A szkoda, bo mogliby co niektórzy poszerzyć swoje horyzonty, ale jak widać administratorzy na to nie pozwolą.

Pozwoliłem sobie o tym tutaj wspomnieć, gdyż ewidentnie to pokazuje z jakim zjawiskiem mamy do czynienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak w Polsce wieksza była kiedys akceptacja tak dla innowiercow jak i obcych, np obcego stroju np. tureckiegi jako części szlacheckiego otd, bo i kultura orientalna za Sulejmana Wspanialego nie tylko zrównala się z europejską a w wielu aspektach a w wielu przewyzszala i dawala pewien wzor poszanownia prawa, budowania państwa silnego itp. Silne i duże państwo nie boi sie u siebie innych kultur.
W tym co się obecnie dzieje widzę nie przejmownia dobrych wzorów z innej kultury, a uleganie powierzchownym modom. Mam wrażenie że zyjemy np. w epoce francuszczyzny w ubiorach śpiewaków na scenie, a w XVIII wieku byla symbplem wladców i oświecenia, a teraz? Czy to znaczy że obecnie jestesmy metalnie narodem który boi się obcych u siebe bo uważamy się sie za słabych i malych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bardzo rozumiem dlaczego Pani Malgorzata Michaluk wlasnie teraz ucieka od dyskusji ?
Temat - "czy deklarowany stosunek do zwierzat moze byc miara Dudy" jest przeciez interesujacy.....Jesli Pani jest dostatecznie inteligentna - a nie ma najmniejszego powodu
by w to watpic - to zdaje Pani sobie chyba sprawe z tego, ze od pytania w tytule wpisu na
blogu Pani nie nigdzie ucieknie.....Moze sie najwyzej schowac....

Na marginesie.....
Czesc materialow z tego blogu ukazuje sie prasie .....akurat "miary czlowieczenstwa"
nikt nie chcial sie podjac opublikowac.....Pani reakcja nie jest wiec wyjatkiem....

@Pani Grazyno

Problem z "mowa nienawisci", ktora - jak Pani slusznie zauwazyla - nie jest praktykowana przez naszych rodakow poza krajem, polega chyba na tym, ze stala ona sie czescia naszej "kultury politycznej". Jej uzytkownicy ja praktykuja "bo moga"........Jest akceptowana jako "srodek komunikacji spolecznej" i nie egzekwuje sie naduzyc....
To dotyczy rowniez zagadnienia poruszanego przez autora tego artykulu.(mysliwi)
Problem polega na tym, ze w okreslonych warunkach "slowa moga przejsc w czyny" -
czy to pojedynczych osob, czy zespolowe......I to jest niepokojacym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najzabawniejsze jest to, że jeden z ajatollahów mowy nienawiści, szef Ludzi Przeciw Myśliwym, Rafał Gaweł, ciągnął kasę z fundacji Batorego na walkę z mową nienawiści. Te pieniądze wydał niezgodnie z celem, co przyznała sama fundacja. Na co konkretnie? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że w tym samym czasie finansował mowę nienawiści przeciw myśliwym w mediach.

To jest prawdziwy majstersztyk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgorzato Michaluk,

to jest wyłącznie Pani subiektywna ocena Dudy jako ochrońcy zwierza wszelakiego. Tymczasem zupełnie zapomina Pani, że Duda jest przede wszystkim politykiem. Skoro jest takim ochroniarskim zapaleńcem jak pani twierdzi, czemu od razu nie wymierzył antymyśliwskich ciosów w Komorowskiego? Tylko rzucił pisemko 5 minut przed rozpoczęciem ciszy wyborczej? Hmm? A może jednak tak bardzo nie gardzi tymi myśliwymi, bo to jest 120 tys dorosłychg ludzi + rodziny, itd. Nawet pół mln potencjalnych wyborców. A wygrał o włos. Mniej więcej taką właśnie różnicą głosów. Poza tym czego Pani oczekuje? Przecież Duda nie jest żadną wyrocznią w sprawie łowiectwa. Mu może się coś tam nie podobać, ale na ile RACJONALNE są jego poglądy? Z czego wypływają? Raczej z wiedzy czy raczej z niewiedzy? Ideologii? Ja nie wiem. Ale najwyraźniej Pani to wie. Gratuluję więc wiedzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eskalacja języka nienawiści istnieje już od czasów rywalizacji PiS z PO, a od kwietnia 2010 z dnia na dzień nasilała się tak, że doprowadziła bezprzykładnego skłócenia Polaków. Teraz ma się wyśmienicie, prawie wszyscy jej (tzn. nienawiści języka) ulegamy i to nie tylko w odniesieniu do myśliwych. Proszę zauważyć, że tym językiem operuje się podczas omawiania problemów dotyczących etyki lekarskiej, duchownej, pedagogicznej, dziennikarskiej, prawnej etc., a nawet konkretnych osób, również piastujących najwyższe urzędy państwowe.
Moim zdaniem jest to już anarchia, której należy powiedzieć - STOP!

Do demokracji, a zatem i do wolności słowa trzeba dorosnąć.
A nasze społeczeństwo jeszcze nie dorosło...
Interesującym jednak jest, że kiedy Polak znajdzie się w którymś z krajów zachodnich, to jednak potrafi trzymać język na krótkich cuglach. I chyba tylko dlatego, by nie zostać wyeliminowanym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha, na Pana Komorowskiego też nie głosowałam- moje prawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cd. nie głosowałam. Po wpisie Pana A. Ch kończę swój udział w dyskusji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O stosunku Pana prezydenta do zagadnienia, świadczy całe jego życie. Jego działania w Unii Europejskiej gdzie pracował w w Zespole na rzecz ochrony zwierząt… A jako ciekawostke pragne dodać, ze w ostatnich wyborach akurat na Pana Dudę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.