Facebook Google+ Twitter

Mysłowice. Został skazany na 1,5 roku. Zostanie prezydentem?

Upozorował zamach na siebie, został skazany na 1,5 roku więzienia, miasto za jego rządów stanęło na skraju bankructwa. Pomimo tego prezydent Mysłowic Grzegorz Osyra ma szansę na reelekcję.

 / Fot. Zygmunt Wieczorek/PolskapresseDla osób, które nie znają realiów Mysłowic Grzegorz Osyra jawi się jako elokwentny mężczyzna. Mówi wolno, miarowo, pełen wiary we własne słowa. Zachowuje spokój, kiedy ktoś stara się polemizować z jego wersją wydarzeń. Dla dużej części mieszkańców jest on jednak symbolem tego, co w mieście najgorsze.

Na przestrzeni lat postać Grzegorza Osyry obrosła legendami. Na telewizyjne wywiady przychodził z własną kamerą. Jego współpracownicy nagrywali całe spotkanie. Jak twierdzili, to na wypadek, gdyby media chciały manipulować nagraniem.

Postać Grzegorza Osyry kilkakrotnie była w centrum uwagi mediów. Nie tylko regionalnych, ale także ogólnopolskich. Pierwszy raz gazety napisały na temat Osyry 7 lat temu. W styczniu 2003 roku nieznany osobnik zaatakował go nożem, kiedy na chwilę wyszedł z restauracji, znajdującej się niedaleko Urzędu Miasta. Na pogotowiu stwierdzono rany cięte obojczyka. Osyra musiał przejść operację. Miesiąc później wygrał wybory prezydenckie.

Jak mówi jeden z urzędników, który chce zachować anonimowość, całe zajście było zaplanowane tak, aby na fali współczucia wygrać wybory. Sam Osyra sugerował wówczas, że za zamachem stali polityczni przeciwnicy.

W 2007 roku prokuratura oskarżyła prezydenta Mysłowic o sfingowanie zamachu na samego siebie. Uznała także, że w zamachu pomagał mu Marek H. - bliski współpracownik oraz lekarz Krzysztof G., na którego oddział Osyra trafił. To Krzysztof G. potwierdził, że ówczesny kandydat na prezydenta został napadnięty. Obu panów łączyła wspólna legitymacja partyjna Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Pod koniec października tego roku sąd uznał Grzegorza Osyrę za winnego składania fałszywych zeznań oraz nieprawdziwego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Skazał go na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata. W dodatku Osyra będzie musiał zapłacić 34 tysiące złotych. - Wyrok nie jest dla mnie komfortowy, ale będę się od niego odwoływał - mówi prezydent. Po ogłoszeniu wyroku dodał z uśmiechem na twarzy, że z kampanii nie ma zamiaru się wycofać. Po czym dodał: czymś was jeszcze zaskoczę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

gosc
 • gosc
 • 30.11.2010 15:32

Powinien zostac prezydentem. Takie jest moje zdanie

Komentarz został ukrytyrozwiń
:P
 • :P
 • 29.11.2010 10:00

Oczywiscie mozna karac Osyre a rada za to ze miala focha na dwa lata jest w porzadku. Za brak porozumienia powinni zostac z rady usunieci. Tak nie moze byc ze terroryzuja wszelkie prace i marnuja pieniadze na inwestycje MALO TEGO brali caly czas diety robiac sobie jaja z mieszkancow!!!! to jest tragedia a Ty piszesz ze to wina Osyry ze rada glosowala na zlosc nie baczac na miasto.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mysław
 • Mysław
 • 28.11.2010 16:33

Brak argumentów, własnego zdania i manipulacja to jest to co wyróżnia niektórych zwolenników Osyry.
Trzeba rozróżnić za co odpowiada prezydent a za co rada.

Gospodarzem miasta jest prezydent i on odpowiada za rozwój miasta. Za swoją ignorancję w sprawach zarządzania miastem zwala winę na radę. Tak jest wygodnie. Osyra nie potrafi współpracować z radą i to go dyskwalifikuje jako prezydenta. Nie chodzi o całą radę, chodzi o większość, o przekonanie do swoich racji większości. Takie są zasady demokracji chyba, że wywodzi się z systemu gdzie wódz ma zawsze rację.
Nie tylko to, wyrok i brak umiejętności doboru współpracowników (sekretarz w areszcie, dyrektor ZOZ chyba tez). Dla zwolenników 100% wzrostu miasta za czasów Osyry polecam ranking miast w Rzeczpospolitej. Mysłowice zajmują ostatnie 60-te miejsce w Polsce wsród miast na prawach powiatu. I to jest zasługa Osyry, nie rady.

Komentarz został ukrytyrozwiń
akronim
 • akronim
 • 27.11.2010 10:05

Podczas kolejnej kadencji Lasoka w Radzie miasto cofnęło się w rozwoju o 10000%, w przeciwną stronę niż pisze Katarzyna, na minus.
Jeżeli nie ma się czym chwalić, brak sukcesów to kazda okazja jest dobra by się podczepić pod innych. To co ostatnio dzieje się z bilbordami o Ucziciwosci zakrawa na niezly kabaret. OFF festiwal był dziełem Rojka a zlikwidowano go za glosem Lasoka. Jeżli jest się ciapą to miejsce jest w kuchni przy obiadku, a nie na stołku prezydenta miasta. Nie chcę płacić za jego oszczędności. Jedyny projekt unijny dot. kanalizacji jest porażką, bo widzi mi się Rady MIasta jest ważniejsze od samych mieszkańców. Dla porównania polecam wycieczkę do jakiegokolwiek miasta ościennego aby zobaczyć co to znaczy starać się o rozwój miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
w11
 • w11
 • 27.11.2010 09:57

Piekne wpisy jednej osoby. Otoz Pan Grzegorz Osyra to wlasciwy czlowiek na wlasciwym miejscu. Poprzednia Rada robila sobie jaja naszym kosztem, kosztem miekszancow a teraz wielomozny pan Lasok udaje niewiniatko i oskaraza o wszelkie zlo Osyre. TO HIPOKRYTA!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mysław
 • Mysław
 • 24.11.2010 11:45

Podczas 2 kadencji Osyry miasto cofnęło się w rozwoju o 100%, w przeciwną stronę niż pisze Katarzyna, na minus.
Jeżeli nie ma się czym chwalić, brak sukcesów to kazda okazja jest dobra by się podczepić po innych. To co ostatnio dzieje się z bilbordami z Buzkiem, Rojkiem. OFF festiwal był dziełem Rojka a nie Osyry, służył tylko by siebie promować. Jeżli jest się showmanem to miejsce jest w kabarecie, a nie na stołku prezydenta miasta. Nie chcę płacić za jego fanaberie. Jedyny projekt unijny dot. kanalizacji jest porażką, i ujawnia brak kompetencji Osyry do zarządzania miastem. Dla porównania polecam wycieczkę do jakiegokolwiek miasta ościennego aby zobaczyć co to znaczy starać się o rozwój miasta.
A na marginesie Osyra G kandydował na radnego. Nie ma go w składzie nowej rady. Chyba wyborcy prawidłowo ocenili jego wkład w rozwój miasta i nie głosowali na niego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia
 • kasia
 • 24.11.2010 08:17

Witam - jestem mieszkanka mysłowic od 3 lat, ale dla mnie niedopuszczalne jest to, zeby miastem rzadziła osoba z wyrokiem, mam nadzieje że w II turze wyborów mieszkańcy spojrzą realnie na przyszłość i nie dzadzą poparcia Panu Osyrze. Poza tym uwazam, że jego polityka jest nieco monopolistyczna np. jak to mozliwe, żeby w tak dużym miescie jak Mysłowice nie było konkurencyjne Telewizji Kablowej , sądzę że jest to cicha umowa prezydenta i TK TOYA by nie wpuścic na rynek konkurencji.Tym samym TOYA na tym bazuje i ma tak wygurowane ceny bo mieszkańcy nie maja wyboru. Oczywiście to moja prywatna ocena sytuacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dfrg
 • dfrg
 • 23.11.2010 23:08

jeeeeee

Komentarz został ukrytyrozwiń
a d h d
 • a d h d
 • 23.11.2010 23:06

scyzoryk ,scyzoryk , tak na mnie wołają , ludzie spoza mego M I A S T A pewnie oni rację mają.. respekt dla prawdziwych mieszkańców będzie dobrze .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adi
 • Adi
 • 23.11.2010 22:30

Osyra... to co zrobił to jego obowiązek jako prezydenta. Zrobił niewiele a tym co zrobił lub co planował ale nie wyszło bo zadłużył nas poważnie, chwalił się na billboardach. Jest genialną maszyną do zarabiania pieniędzy (ale nie dla miasta ale dla siebie) i człowiekiem który z racji studiów które ukończył, wie jak manipulować ludźmi. Pozdrawiam mając nadzieję że Pan z wyrokiem Grzegorz O. na zawsze wyprowadzi się do swojego Skoczowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.