Facebook Google+ Twitter

MySpace, czyli jak skutecznie budować sieciową społeczność

113 mln użytkowników i codziennie 250 tys. nowych, z których połowa ma więcej niż 35 lat. Siódme miejsce na świecie w rankingu najczęściej odwiedzanych stron www. Kupiony przez Rupperta Murdocha za 580 mln dolarów serwis ma zaledwie 3 lata.

"A place for friends" - pod takim hasłem MySpace zatrudniający 300 osób zbudował gigantyczny serwis społecznościowy, w którym obok koleżanki z sąsiedztwa znajdziemy Davida Lyncha, Madonnę, Myslovitz, Preisnera i Rammstein.

MySpace kontra reszta świata


myspace.com/thuringwethil / Fot. To, co wyróżnia MySpace od innych serwisów, to ogromna ilość informacji podanych w bardzo prostej formie. Muzycy mają możliwość umieszczania plików do obejrzenia w formie filmu, odsłuchania lub ściągnięcia jako mp3; użytkownicy mogą dodawać zdjęcia, blogować, wpisywać komentarze pod profilami, dyskutować na forach i w zamkniętych grupach tematycznych, oraz - co najważniejsze - "dodawać przyjaciół", czyli umieszczać linki do innych w swoim profilu. To dziecinnie proste rozwiązanie (do 24 możliwych do umieszczenia zdjęć przyjaciół na stronie głównej twojego profilu) ułatwia sufrowanie po gigantycznej przestrzeni MySpace i poznawanie nowych ludzi. Jak wiemy skądinąd, a konkretnie z badań Stanleya Milgrama, wystarczy sześć uścisków dłoni aby od sąsiada dotrzeć do Papieża lub prezydenta dowolnego kraju. Rzecz jasna dotyczy to także świata najbardziej znanych muzyków. I choć serwisy oparte na tej regule mnożą się w internecie jak grzyby po deszczu, nie wydaje się jednak, aby MySpace był jakkolwiek zagrożony konkurencją.

Każdy użytkownik inaczej wykorzystuje możliwości serwisu, dzięki czemu pomimo banalnie prostej nawigacji ilość skrytych pod linkami informacji jest gigantyczna. Niejeden raz "straciłam" cały dzień odsłuchując setki utworów nieznanych mi wcześniej artystów, krążąc po serwisie wyłącznie przez klikanie w profile "przyjaciół moich przyjaciół". To ogromne narzędzie poznania muzyki pozostawia daleko w tyle serwisy p2p, w których dane trzeba najpierw pobrać na swój komputer, a dopiero później można się z nimi zapoznać. W MySpace pierwsze sekundy utworu mogą wystarczyć do tego, aby przełączyć się na inny profil. Bo przecież w necie chodzi o to, aby minimalizować stosunek poświęcanego czasu do pozyskanych informacji.

Zróżnicowanie i spójność


myspace.com/thuringwethil / Fot. Nie da się nie zauważyć, że tak jak zróżnicowani są ludzie, tak profile na MySpace cechuje mnogość wariantów i opcji. Najczęściej jednak wypasione htmlowe profile są słabo odwiedzane przez userów, choćby ze względu na ich ciężar i związany z tym czas ładowania. Przeciętny użytkownik ogranicza html do minimum, posługując się zaproponowaną przez MySpace skórką, która dzięki swojej prostocie jest niezobowiązująca i mało angażująca. Bo przecież nie o layout chodzi, a o pokazanie siebie - w formie bloga czy zdjęć - w gronie sław jako przyjaciół.

Opcją dostępną po zalogowaniu, z której korzystam równie często jak ze słuchania muzyki, są prywatne wiadomości przesyłane między użytkownikami. Możesz napisać do znanej osoby, licząc na to, że zajmująca się jej profilem wytwórnia odpisze lub nawet przekaże wiadomość bezpośrednio do osoby zainteresowanej. Artyści spoza mainstreamu najczęściej prowadzą profile (a więc i korespondencję) samodzielnie, co jest ogromnym plusem dla wszystkich użytkowników (na przykład zespół cieszy się z bezpośrednio wyrażanych uwag, zaś użytkownik z odpowiedzi od kogoś, kogo na co dzień nie miałby okazji spotkać i spytać o nowy materiał). Większość artystów nie ma możliwości uzyskania tak dużej oglądalności (słuchalności) ich twórczości gdziekolwiek poza MySpace. Wiedzą o tym doskonale wytwórnie i PRowcy zespołów, umieszczając w serwisie premierowe nagrania. MySpace także korzysta na boomie na muzykę, wydając składankę artystów - użytkowników. Wszyscy są zadowoleni.

Marketing i nadużycia


myspace.com/thuringwethil / Fot. O tym, że tego rodzaju serwis może znacząco zmieniać świat, przekonaliśmy się śledząc losy Hope Against Hope, "zespołu" podstawionego przez dziennikarzy magazynu Q. Kilka upozorowanych zdjęć i krótki materiał nagrany przez studyjnych muzyków wywołał lawinę zainteresowania fanów i wytwórni płytowych. Warto także przypomnieć, że zespół Arctic Monkeys zaistniał właśnie dzięki MySpace. W czasach ostrej i dużej konkurencji, popularności "piosenek które już raz się słyszało" i piekielnie trudnego dotarcia do dużych wytwórni, MySpace daje szansę muzykom bez znajomości i kapitału.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że 113 milionów użytkowników to nieprawdopodobnie gigantyczne narzędzie dla marketingu i sprzedaży - co skwapliwie wykorzystał inny gigant - Google, podpisując umowę na dostarczanie reklam do serwisu. Cena - 900 milionów dolarów gwarantowane do 2010 roku. To jednak nie jedyne zyski serwisu - jeszcze w tym roku ma się rozpocząć sprzedaż plików muzycznych w MySpace. Cenę ustalać będą artyści, zaś serwis zapowiada jedynie symboliczną opłatę dystrybucyjną. Tylko w ten sposób niewielki zespół z wioski na Mazurach ma szansę zyskać fanów w Kaliforni czy Tybecie i sprzedać im swoje nagrania, bez ponoszenia wielkich kosztów dystrybucji i reklamy. W MySpace skutecznie inwestują swoją energię także magazyny, serwisy, firmy.

Konkurencja dla MySpace


Jak wspomniałam powyżej, serwisy społecznościowe rozchodzą się jak ciepłe bułeczki - nie sposób jednak nie zauważyć, że nie wszystkie są tak samo popularne. Przyjrzyjmy się pobieżnie polskiemu rynkowi. Zdecydowanie największym jest grono.net, skupiające około miliona użytkowników. Serwis wystartował w grudniu 2004 roku, umożliwiając zarejestrowanym użytkownikom wymianę poglądów na tysiącach forów, umieszczanie zdjęć, dodawanie przyjaciół i zamieszczanie ogłoszeń. Obserwując rozwój serwisu od początku dają się zauważyć inwestycje zespołu grono.net w sprzęt i funkcjonalność. Bardzo szybko serwis zaczął zarabiać dzięki reklamodawcom - i nic dziwnego, skoro notuje 11 milionów odsłon dziennie, a statystyczny użytkownik spędza tam 50 minut. Można się przyczepić do layoutu grono.net czy też do funkcjonalności, mam np. wrażenie, że serwis jest tworzony z myślą o młodszych odbiorcach - ale może i lepiej, grupa do 20 lat ma dla sprzedaży niebagatelne znaczenie. Mimo ciągłego rozwoju, na razie grono.net nie zapowiada utworzenia nowych funkcjonalności, takich jak filmy czy pliki muzyczne. Ale kto wie?

Miejscem dla osób bardziej "wyrobionych" (a na pewno ciut starszych) jest natomiast serwis Goldenline, w którym dyskusje toczą się głównie na tematy biznesowe oraz związane z rynkiem reklamy, mediów i rynkiem pracy. Serwis odzwierciedla założenie, że networking pomaga budować środowisko kontaktów biznesowych i jest miejscem poznawania się partnerów różnych branż - a także kandydatów i pracodawców. Goldenline oferuje także rozbudowaną i naprawdę świetną wyszukiwarkę ofert pracy zgromadzonych w sieci. Dzięki grupom tematycznym bardzo łatwo jest "poznać" potencjalnego klienta lub przyszłego szefa. Mała jest szansa na spotkanie w serwisie koleżanki z sąsiedztwa, ale redaktorów Wiadomości24.pl znalazłam.

Polskie serwisu społecznościowe swój boom mają jednak w opinii wielu dopiero przed sobą. Być może zatem to czas, aby Wiadomości24.pl zainwestowały swoją energię w stworzenie profilu na MySpace?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Odpowiem Ci Maćku na skypie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

He, Oliwio, Twój tekst na głównej link - 14 grudnia 2007 :) Śmiesznie, ze akurat TEGO dnia :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

o lol...też się dałem nabrać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślałem, że Oliwka wróciła... Kto taki staroć dał na główną?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2006 17:28

"Miejscem dla osób bardziej "wyrobionych" (a na pewno ciut starszych) jest serwis Goldenline" - tak to zdecydowanie wygodne miejsce do tworzenia swojej sieci zawodowych kontaktów. No i nie bez znaczenia pozostaje, że ponad 500 doradców personalnych monitoruje ten serwis.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, a ja miałam pisać właśnie artykuł o MySpace ;] No ale widzę, że wszystko co powinno w nim być, zawarłaś świetnie w swoim. Także gratuluję Ci i oczywiście oceniam pozytywnie. Pozdrawiam ;>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paweł, mam nadzieję że nie doszedłes do wniosku, że _nie zauważyłam_ że w24 to serwis społęcznościowy :) pozdrowienia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oliwio! Jak mówi się brzydko: z ust mi to wyjełaś. A do czegóż prowadzi zapraszanie przyjaciół? Czemu ma służyć ta możliwość jaką macie od kilkunastu dni? Przecież nie uciekniemy od wiązania społeczności na różne sposoby... Autorzy z drugim piórem już mogą częściowo wpływać na zawartość portalu... Może pora zacząć dyskusję na temat: co jeszcze, co w pierwszej kolejności?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście ciekawe, racja że szkoda, że tak szybko zdjęli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja się zastanawiam co wyrośnie z iloggo? Wyrastają ostatnio w Polsce serwisy web2.0 jak grzyby po deszczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.