Facebook Google+ Twitter

Na afiszu Dramatycznego na Woli Fundacje - Rak’n’Roll i Chustka

Kolejny raz Teatr Dramatyczny na Woli wystawia „Gry ekstremalne”. Informacja o udziale dwóch fundacji w wydarzeniu dotarła do Francji poprzez korespondencję Agnieszki Lucyi, jednej z postaci scenicznych spektaklu znanej w Paryżu vokalistki

Kupując bilet na spektakl „Gry ekstremalne”, przekazujesz 10 zł jego wartości na Fundacje Rak’n’Roll / Fot. fundacja chustka i Chustka. / Fot. FundacjaRaknRoll Najbliższy spektakl 10 kwietnia 2014 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Dramatycznym na Woli im.T.Łomnickiego -ul. Kasprzaka 22, Warszawa.
„Gry ekstremalne” Ewy Gawlikowskiej-Wolff i Elżbiety Chowaniec to część projektu Teatru Dramatycznego, Fundacji Rak’n’Roll i Fundacji Chustka oswajamy raka w Dramatycznym, którego celem jest przełamanie stereotypów na temat choroby i stymulowanie zmian mających na celu pomoc osobom dotkniętych nowotworem.
Wyreżyserowane przez Joannę Grabowiecką przedstawienie non-fiction, oparte jest na historii zmarłej na glejaka mózgu młodej dziewczyny. Kiedy u Ewy zdiagnozowano nowotwór, postanowiła opowiedzieć o swojej chorobie, bólu i nadziei. Chciała, żeby jej rak był po coś. Ewa Gawlikowska-Wolff jako studentka Szkoly Dramatu napisała pierwszą część "Gier ekstremalnych". Umarła niestety w lipcu 2012 roku.Sztukę po jej śmierci dokończyła dramatopisarka Elżbieta Chowaniec. Powstała opowieść o tym, jak ekstremalna sytuacja wpływa na marzenia, plany oraz relacje z bliskimi.
"Nie lubię cytryny w plasterku do herbaty, ani wody gazowanej jako dolewki do chłodzenia napoju. Rozbijam jajko zawsze od węższej strony, a jak chcę zjeść delicję, to najpierw obgryzam dookoła galaretkę. Moja metoda na raka? Wylizywanie ucha przez psa. Albo opcja, że guza wysmarkam, a obrzęk wysikam, ale jestem dopiero w fazie patentowania tego pomysłu" -Ewa Gawlikowska-Wolff (1983 – 2012)
W spektaklu wystąpią: Anna Gorajska, Małgorzata Niemirska, Elżbieta Kijowska (gościnnie), Janusz R. Nowicki, Henryk Niebudek, Zuzanna Grabowska, Rafal Fudalej (gościnnie), Robert T. Majewski, Kamil Siegmund i Maciej Wyczanski.
Scenografia, kostiumy Zuzanna Srebrna
Muzyka i dźwięk Agnieszka Lucya (śpiew) i Tomasz Kurowski
Reżyseria świateł Andrzej Król
Wizualizacje Katarzyna Szarek
Asystent reżysera Wiktoria Konopko
Fundacja Rak’n’Roll:
Fundacja Rak’n’Roll - Wygraj życie! oficjalnie rozpoczęła działalność 6 października 2009 r. Jej celem jest zmiana schematu myślenia na temat choroby nowotworowej oraz poprawa jakość życia chorych na raka, a w szczególności dotkniętych chorobą kobiet oraz przyszłych matek. Działalność Fundacji opiera sie na pozytywnej energii, uśmiechu i radości życia.
Wszystko zaczęło sie, kiedy założycielka Fundacji Magda Prokopowicz zachorowała na rozsiany nowotwór piersi. W tym czasie bodźcem do walki z chorobą byla dla niej świadomość tego, że jest w ciaży.
Chemioterapie skończyła dwa tygodnie przed porodem. Do samego końca miała obawy, czy dziecko urodzi sie zdrowe. Pragnęła urodzić to dziecko, mając przeczucie, że zdarzy sie coś dobrego. Wiary w to, ze wszystko będzie dobrze, dodawał doktor Jerzy Giermek, onkolog Centrum Onkologii im. Marii Sklodowskiej-Curie w Warszawie. jedyny specjalista w Polsce, który leczy chemią kobiety w ciąży. ..."na świecie pojawił sie zdrowy, śliczny Leonek, który jest największym cudem w moim życiu. To dla niego zdobyłam sile i chęć, by pokonywać chorobę"... mówiła przed śmiercią założycielka Fundacji.
Dzialalnosc Fundacji oprócz motywowania chorych na raka do pozytywnego myślenia, opiera się także na uświadamianiu, że ciąża i nowotwór się nie wykluczaja.
Nie ma badań, które jednoznacznie potwierdzałyby wpływ chemioterapii na rozwój ciąży.Niestety brak jest wielu specjalistów, którzy mimo wszystko chcieliby sie podjąć ratowania i matki, i dziecka. Zarówno w Polsce, jak w wielu krajach Europy kobietom chorym na raka najczęściej zaleca sie usunąć dziecko.
Niemniej ważnym zadaniem Fundacji jest próba zmiany postrzegania choroby. Człowiek, który dowiaduje sie, że ma raka, jest zupełnie bezradny i przerażony. Boi się reakcji otoczenia, w tym najbliższej rodziny, a przede wszystkim niezrozumiałych dla niego zagadnień medycznych oraz zawiłych procedur i biurokracji polskiej służby zdrowia. Nadrzędnym, długofalowym celem Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj życie! jest otwarcie pierwszego w Polsce specjalistycznego oddziału położniczego dla kobiet w ciąży z chorobą nowotworową.
Fundacja Chustka powstała po śmierci trzydziestosześcioletniej Joanny Sałygi, by zmienić polską rzeczywistość i otoczyć ochroną przeciwbólową wszystkich cierpiących. Należy walczyć z bólem, bo nikt nie powinien cierpieć a zwłaszcza ludzie umierający z powodu chorób nowotworowych. Joanna, z myślą o synu prowadziła popularnego bloga "Do czego przyda się chustka", opisując swoje wielomiesięczne zmagania z chorobą nowotworową.
Joanna nie poddawała się chorobie.W blogu opisywała swoje życie. „Chustka" pokazywała, jak żyć w pelni, jak wykorzystywać każdą chwilę, nawet gdy nadchodzi nieuniknione. Ale żyć godnie można tylko wtedy, gdy się nie cierpi. Joanna przegrala z rakiem bardzo cierpiąc przed śmiercią, podobnie jak i wiele innych osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratuluję Ci tekstów. Szczerze to piszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.