Facebook Google+ Twitter

Na artykuł w El Pais zareagowała polska ambasada w Madrycie

Grażyna Bernatowicz, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Madrycie, na ręce redaktora naczelnego hiszpańskiej gazety El Pais przesłała list, będący reakcją na zamieszczony tam niedawno artykuł „Polska wciąż budzi grozę”.

Panie Redaktorze,

Z wielkim zdziwieniem i oburzeniem przeczytałam artykuł Pilar Rahola opublikowany w katalońskiej edycji dziennika w dniu 17 marca br. zatytułowany „Polska wciąż budzi grozę
”.

Panie Redaktorze, mam ogromny respekt i szacunek dla wolności wypowiedzi, jednak za całkowicie niedopuszczalne uważam, aby dziennikarz, tak jak to uczyniła Pilar Rahola, wydawał tego typu sądy o kraju, którego historia jest mu najwyraźniej całkowicie nieznana.

Po pierwsze budzi moje zdziwienie konieczność przypominania w tym momencie, że to właśnie Polska – „kraj bez stosów”, jak ją nazywano, bo na jej terytorium pokojowo współżyli przedstawiciele różnych religii – udzieliła schronienia Żydom wypędzonym z Hiszpanii w 1492 r., Żydom, którzy w Polsce byli traktowani jako pełnoprawni obywatele. Jak, w obliczu tego faktu, hiszpański dziennikarz może insynuować, że „Polska wymyśliła nienawiść do Żydów, nawet zanim miała Żydów”?

Fot. www.elpais.com / Fot. Po drugie trzeba pamiętać o kwestii podstawowej – Polska była jedynym krajem okupowanym przez nazistów, w którym za pomoc Żydom, nawet najmniejszą, groziła kara śmierci. Mimo to wielu Polaków narażało życie, tak jak na przykład Irena Sendler – Pana dziennik poświecił jej zresztą 15 marca br. jeden z artykułów - która, wspomagana przez wiele osób dobrej woli, uratowała w czasie wojny z warszawskiego getta 2500 żydowskich dzieci. Zarówno ona jak i tysiące innych Polaków mają swoje drzewka w Yad Vashem, a ich nazwiska widnieją na liście – dłuższej niż jakiegokolwiek innego narodu - osób odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.


Poza tym – i jest to kolejny fakt historyczny – Polska była pierwszym krajem zaatakowanym 1 września 1939 r. przez Trzecią Rzeszę. Polscy żołnierze walczyli dzielnie, ale zostali pokonani przez liczniejsze i lepiej wyposażone wojsko niemieckie, które najechało kraj od zachodu. 17 września od wschodu zaatakowały Polskę wojska radzieckie. Niewiele było narodów, które zdecydowały się stawić czoło tak potężnemu nieprzyjacielowi, bo łatwiej i pewniej byłoby przecież poddać się bez walki.

Panie Redaktorze, w prasie jest miejsce na bardzo różnorodne opinie, mimo to sądzę, że dziennik z taką tradycją i aspirujący do miana opiniotwórczego i rzetelnego powinien zwracać większą uwagę na wiarygodność swoich artykułów.

Grażyna Bernatowicz
Ambasador RP w Madrycie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

@ CountD strzel se baranka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michale, nie może ten list być gdzieś, gdzie każdy mógłby się wpisać, a nie tylko zarejestrowani?
W końcu dowiedziałem się więcej o Fundacji :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam do podpisania listu otwartego:

http://mementomori.salon24.pl/8949,index.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla p. Ambasador za szybką reakcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ufff.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i koniecznie należy dołączyć do listu program LPR-u :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.03.2007 18:23

Do listu bym dołączył jakiś przystepny podręcznik do historii, może kol. Rahola poczyta do poduszki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.