Facebook Google+ Twitter

Na Bałtyku zatonęła pogłębiarka, dwie osoby nie żyją

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2008-10-17 11:23

Tuż przed godziną siódmą, na Bałtyku, w okolicach Kołobrzegu, zatonęła pogłębiarka "Rozgwiazda" gdańskiego Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych. Trwa akcja ratownicza, którą utrudniają warunki atmosferyczne.

Inna jednostka PRCiP, holownik "Marcin", bierze udział w akcji ratunkowej / Fot. Przemek Świderski/Polska Dziennik BałtyckiW pobliżu miejscowości Gąski k. Koszalina (ok. 8 mil od brzegu) doszło do tragicznego wypadku pogłębiarki "Rozgwiazda". Dwie osoby nie żyją, trzy uważa się za zaginione. Do wypadku doszło ok. godz. 6.55.

Do zdarzenia doszło podczas transportu pogłębiarki do portu. 50-metrowa jednostka zerwała się z liny w trakcie holowania, a następnie przewróciła (prawdopodobnie stało się tak z powodu wysokiej fali) i zatonęła. Obecnie akcja ratunkowa prowadzona jest przez 4 jednostki ratownicze, dodatkowo do Gąsek skierowano śmigłowiec ratunkowy Marynarki Wojennej. Morze przeczesuje też straż graniczna oraz kutry rybackie. Na miejsce przypłynął holownik "Marcin" z Kołobrzegu.

Wypadek zdarzył się błyskawicznie. Załoga pogłębiarki została zaskoczona nagłą zmianą , o czym świadczy fakt, że jedna z wyłowionych ofiar nie miała na sobie nawet kamizelki ratowniczej. Ratownicy podejrzewają, że pracownicy pogłębiarki nie zdążyli sięgnąć po sprzęt ratunkowy. Tymczasem człowiek - bez odzieży ratunkowej - jest w stanie przeżyć w tak zimnej wodzie (12 stop. C ma Bałtyk) do godziny.

Akcji ratowniczej nie sprzyja pogoda. Warunki na morzu są sztormowe. Wieje wiatr z prędkością 60-70 km/godz. I wygląda na to, że pogoda w najbliższym czasie niewiele się zmieni. Wieje od strony morza z północy, co dodatkowo utrudnia działania. Śmigłowiec, który leciał w stronę akcji, musiał ominąć burzę gradową.

"Rozgwiazda" to jedna z najnowszych i najlepszych pogłębiarek należących do gdańskiego Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych. Gdańska spółka zakupiła ja w 2006 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rok produkcji 1968... Czterdzieści lat to chyba nie najnowsza pogłębiarka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.