Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

349 miejsce

Na białaczkę nie ma siły - rozmowa z dr. Leszkiem Kaucem

W kraju wykonuje się bardzo mało transplantacji. Można je liczyć w setkach. A powinno być ich ogółem trzy, cztery tysiące - mówi dr hab. Leszek Kauc, mikrobiolog, założyciel Fundacji Przeciw Leukemii.

Panie doktorze, dlaczego ludzie chorują na białaczkę?
- Większość przyczyn jest nieznana. Białaczka to rak krwi. Generalnie jest to niekontrolowane namnażanie się komórek wchodzących w skład krwi. Poznaliśmy tylko nieliczne przyczyny. Są nimi wirusy i rearanżacje chromosomalne (wymiana fragmentów chromosomów, która powoduje powstawanie nowych lub zanik produktów przeszkadzających, ale niezbędnych do życia organizmu). Mówiąc ogólnie, białaczka wywołana jest mutacją kwasów nukleinowych.

Czy jest to aż tak niebezpieczna choroba, jak się o niej mówi?
- Jak każdy rak. Ale szczęśliwie wyleczalność białaczki jest najwyższa spośród wszystkich chorób nowotworowych. Rocznie zapada na nią 10 tys. osób. Wyleczalność wszystkimi metodami sięga 16 proc. u kobiet, 14 - u mężczyzn. Wyleczalność poprzez transplantację szpiku wynosi w przypadku dorosłych 60-70 procent, a u dzieci nawet 80. Jednak w kraju wykonuje się bardzo mało transplantacji. Można je liczyć w setkach. Poprzez własny szpik chorego liczba ta wynosi 400 transplantacji, dzięki dawcy szpiku kogoś z rodziny - 300, dzięki dawcy szpiku niespokrewnionego - 150. A powinno być ich ogółem trzy, cztery tysiące.

Jak przeciętny człowiek może poznać, że jest chory na białaczkę?
- Złe samopoczucie, zmęczenie, siniaki to najczęstsze objawy... Często choroba wychodzi w czasie badań okresowych.

Co jest najtrudniejsze dla chorego na białaczkę?
- Na tę chorobę nie ma siły i trzeba się z nią pogodzić, co równa się leczeniu jej. Wydaje mi się, że najtrudniejsze dla chorego są sprawy społeczne i rodzinne. Chory na nowotwór wywraca na długi czas do góry nogami życie swoje i całej swojej rodziny, przyjaciół, znajomych. Często dochodzi do rozwodów. A w przypadku dzieci - do bezpłodności, zahamowania rozwoju... Nawet po wyleczeniu się z białaczki problemów jest nadal mnóstwo. Może pan to sobie wyobrazić.

A jak wygląda kwestia leków? Są jakieś cudowne medykamenty lub terapie dające natychmiastowy efekt?
- Niewątpliwie najlepszym lekiem jest zdrowy szpik - tylko, jak na razie, on jeden leczy całkowicie. Są cudowne lekarstwa, dające natychmiastowy efekt - typu Glivec - ale działają one na konkretną chorobę i usuwają produkt, a tym samym efekt mutacji. Skoro nie leczą całkowicie, bo nie powodują mutacji powrotnej, to często białaczka uodparnia się na ten lek. Są też odmiany choroby, na które te leki nie działają. Jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku.

Jak chorzy na białaczkę funkcjonują w świecie? I czy w ogóle mogą funkcjonować?
- Nieleczeni, z przewlekłą białaczką, kilka lat. Z ostrą białaczką znacznie krócej, lub wcale. Niestety, nieleczona białaczka zawsze kończy się tak samo. Glivec wprowadzono kilka lat temu, więc jeszcze nie wiadomo, jak długo może działać.

Jak najłatwiej im pomóc? Jakiej pomocy potrzebują?
- Oprócz tych średnio 15 procent leczonych chemioterapią, reszta potrzebuje przeszczepu szpiku. Potrzebni są dawcy szpiku oraz metody pozwalające na namnażanie komórek macierzystych krwi.

Czy o białaczce wiemy już wszystko?
- Ewolucjoniści molekularni oszacowali liczbę możliwych mikroorganizmów i wirusów dotychczas poznanych na poniżej 30 proc. wszystkich. Nietrudno sobie wyobrazić coś znacznie gorszego od HIV, Ebola itp. Reszta wciąż przed nami. Szerzeniu chorób bardzo sprzyja zaludnienie. I to są moim zdaniem problemy XXI wieku. Ale pewnie dojdzie do jakiegoś kolejnego kataklizmu wojennego i ludność sie przerzedzi. My może mamy czas, nas może jeszcze oszczędzi, ale że dojdzie do czegoś takiego, to pewnik.

Czy według pana można powiedzieć, że białaczka to choroba XXI wieku?
- Nie powiedziałbym. Oczywiście wraz ze wzrostem liczby ludności, proporcjonalnie zwiększy się liczba zachorowań. A wraz ze wzrostem migracji i małżeństw mieszanych, zwiększy się liczba kombinacji antygenów transplantacyjnych. Wtedy będzie trudniej o odpowiedniego dawcę szpiku, chociaż na pewno zwiększy się pula dawców. Ale być może zmniejszy sie zanieczyszczanie środowiska (skrajne przykłady to Hiroszima, czy Czarnobyl, gdzie radiacja równa się mutacji, a mutacja równa się białaczce). Chorób XXI wieku jeszcze nie znamy.

Dziękuję panu serdecznie za tę pouczającą rozmowę.
- Dziękuję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Karina MIGAS, Poznań
  • Karina MIGAS, Poznań
  • 09.05.2012 16:20

BIAŁACZKA, A OPTYMISTYCZNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH NASZEGO MÓZGU. CHOROBY CZŁOWIEKA W XXI WIEKU. ODŻYWIANIE/INFO. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

PRAWIDŁOWA, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
Tzw. dla współczesnego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU CHORÓB/OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA:
Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość wszelkich tłuszczów, NISKICH węglowodanów, WYSOKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania wszelkich chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
ADRES_______: http://www.instytutirl.com.pl/

BH.305.
ENGLISH VERSION: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php

Biologia, medycyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lekarz
  • Lekarz
  • 10.03.2011 00:22

Dlaczego redakcja nie usuwa takich idiotycznych wpisów jak ten jakiegoś Adam Kuchna Adam Kuchna z dnia 24.01.2011?
To, że taki stek bzdur wciąż tkwi w tym miejscu jest porażką portalu link i kompromitacją właściciela spółki Polskapresse.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyczyny bialaczki sa znane i w penlni usuwane metodami maturalnzmi, ale nie chemia i chirurgia. Bialaczka jest w pelni choroba wyleczalna i nie jest nowotworowa. Moge to praktzcynie udowodnc pod kontrola zainteresowanych stron, w tym wszystkich mediow. Wiec naukowcy biologii i lekarze medycyny bardzo sie myla , ze bialaczka jest choroba nowotworowa, nieuleczalna, smiertelna i ma nieznane przyczyny. Zapraszam ich do wsolzawodnictwa i tworczej wspolpracy w tej waznej sprawie. Naprawde warto. Moja oferta wspolpracy jest bezinteresowna. Nie badzcie tchurzami i nie chowajcie glowy w piasek. Sprawa jest zbyt powazna zeby ja ignorowac i lekcewazyc. Niestety, naukowe biologiczne i medyczne bledy w jej leczeniu i zapobieganiu ciagle sa wyrokami smierci dla osob chorych nie tylko na bialaczke, lecz na wiekszosc chorob przewleklzch. Tak jest w XXI wieku w dobie ogromnego rozwoju techniki medycznej. Tak dalej byc nie moze. Ktos musi dokonac odnowy oblicza tragicznie bezradnej sluzby zdrowia i jej medycyny w zwalczaniu chorb przewlekych ciagle blednie uwazanych za nieuleczalne. to wszystko moge udowodnic w oficjalnej konfrontacji i wspolpracy, do ktorej serdecznie zapraszam.
Pozdrawiam, Kontakt, Warszawa, Adam Kuchna, e+mail, akuchna@op.pl, tel. 602 601 511

Komentarz został ukrytyrozwiń
panszpik
  • panszpik
  • 29.08.2010 15:43

informację o potencjalnycm dawstwie szpiku (i film z zabiegu oddania szpiku) możecie znaleźć na stronie http://szpikcity.wordpress.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

temat ciekawy ale pan udzielający wywiadu i jego dziwne interesu juz nie
zapraszam do zapoznania się z tematem
www.medigen.zafriko.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.