Facebook Google+ Twitter

Na Białoruś wyruszy misja obserwacyjna pod patronatem OBWE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-23 07:04

Wieczorem na Białoruś wyrusza misja obserwacyjna pod patronatem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W misji bierze udział 30 obserwatorów krótkoterminowych z Polski. Będą oni obserwować przebieg wyborów parlamentarnych, które odbędą się 28 września.

Rekrutację do wyjazdu na Białoruś przeprowadziła Fundacja imienia Stefana Batorego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. O miejsca do Izby Reprezentantów - izby niższej białoruskiego parlamentu - będzie ubiegać się 110 kandydatów. Zdaniem ekspertów, Białoruś znalazła się miedzy młotem a kowadłem. Z jednej strony Łukaszenka zapowiada odwilż polityczną i zabiega o poprawę stosunków z Unią Europejską, z drugiej - Białoruś nie ma tradycji demokratycznych wyborów i jest uzależniona od Rosji - mówi koordynator misji Wojciech Tworkowski.

Ekspert Fundacji Batorego dodaje, że pomimo zabiegów Łukaszenki o uznanie wyborów za transparentne, fałszerstwa wyborcze zazwyczaj mają miejsce na szczeblu lokalnym. Wojciech Tworkowski uważa, że nadużycia wyborcze odbywają się w sposób bezpośredni i pośredni. Pierwsza metoda to między innymi zmuszanie do oddania głosu na konkretnego kandydata czy dorzucanie fałszywych kart do głosowania. Sposób pośredni to niedopuszczanie opozycji do uczestnictwa w wyborach, a także utrudnianie prowadzenia kampanii wyboraczej przez sily demokratyczne.

By zostać obserwatorem krótkoterminowym OBWE, należy między innymi znać bardzo dobrze język angielski oraz rosyjski, orientować się w sytuacji społeczno-politycznej na Białorusi oraz mieć udokumentowane zaangażowanie społeczne. Obserwatorzy powrócą do kraju 1 października.

Klimat polityczny wokół Białorusi poprawił się, odkąd Aleksander Łukaszenka wypuścił na wolność trzech więźniów politycznych - w tym Aleksandra Kazulina i nie uznał suwerenności Abchazji i Osetii Południowej - pomimo nacisku Rosji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.