Facebook Google+ Twitter

Na Białorusi zapłoną świece na grobach Polaków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-31 09:37

Tysiące świec zapłoną na grobach Polaków, którzy spoczęli w białoruskiej ziemi. Akcję pamięci zorganizowały wspólnie polskie konsulaty w Mińsku, Grodnie i Brześciu oraz Związek Polaków na Białorusi kierowany przez Andżelikę Borys.

Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych Polacy mieszkający na Białorusi złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach: powstańców listopadowych i styczniowych, na grobach żołnierzy Armii Krajowej i w miejscach pochówku ofiar represji stalinowskich.

Świece zapalono również na grobach znanych postaci z życia kulturalnego i politycznego. Nasi rodacy mieszkający w Grodnie nie zapomnieli o spoczywającej na cmentarzu pobernardyńskim pisarce Elizie Orzeszkowej i królu Stefanie Batorym, który zmarł w Grodnie, ale pochowany został na Wawelu. Znicze zapłonęły również na wielu mogiłach rozsianych po całej Białorusi.

Na Brasławszczyźnie, ziemi Witebskiej, Brzeskiej i Oszmiańskiej spoczywają partyzanci walczący w szeregach Armii Krajowej oraz nasi rodacy zamordowani przez NKWD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.