Facebook Google+ Twitter

Na biegunie północnym w miejscu lodu powstało jezioro

Niepokoi rosnący zasięg jeziora. Każdy metr sześcienny wody przyspiesza topnienie lodu. Lód odbija promienie słoneczne i nie grzeje się tak szybko jak woda. Gdy wzrasta powierzchnia jeziora topnienie będzie przyspieszać – mówi profesor.

 / Fot. Wikimedia CommonsKlimat na Ziemi ociepla się w galopującym tempie. Topnieją lodowce na całym świecie - także na obu biegunach. Ostatnio powstało jezioro na biegunie północnym. Choć może to brzmieć dziwnie, zjawisko tworzenia się najprawdziwszego jeziora, w miejscu ekstremalnie niskich temperatur – naukowcy obserwują od 2002 roku. Jednak teraz zasięg akwenu jest bezprecedensowo duży. Wszystko wskazuje na to, że w końcu lipca jeszcze wzrośnie. Według naukowców - widzimy "jeden z wyraźniejszych dowodów na zmianę klimatu".

Zdjęcia zalanej wodą części bieguna, pochodzą z ogólnodostępnej kamery, ustawionej przez ekipę naukową Obserwatorium Środowiskowego Bieguna Północnego (NPEO). Jezioro zaczęło wyrastać (tworzyć się) 13 lipca 2013 r., a jego woda nie pochodzi z Oceanu Arktycznego. Woda powstaje w nim w procesie topnienia na jego powierzchni lodu.

Zdaniem prof. Zbigniewa Karaczuna ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) - Jezioro nie jest niczym nowym, ale niepokojący jest jego stale zwiększający się zasięg. Problem w tym, że każdy metr sześcienny wody, przyspiesza topnienie lodu. Lód odbija dużą część promieni słonecznych i nie nagrzewa się tak szybko jak woda. Oznacza to, że przy wzroście powierzchni jeziora, topnienie będzie przyspieszać – wyjaśnia profesor.

Zjawisko topnienia będzie przyspieszać, o ile oczywiście nie zajdzie zjawisko takie, jak wybuch dużego wulkanu, które może przejściowo przesłonić wpływ człowieka i wpłynąć na oziębienie atmosfery na okres jednego roku, dwóch lat. Później topnienie powróci – dodaje prof. Zbigniewa Karaczun.

Jezioro tworzy się na powierzchni bieguna północnego w lipcu, gdyż jest to najcieplejszy miesiąc w roku. Jednak w tym roku, temperatury są tam średnio o 1 - 3 stopnie Celsjusza wyższe, niż zazwyczaj o tej porze. W najbliższych dniach naukowcy oczekują nadejścia tzw. wiru polarnego, który przynosi silny wiatr i opady deszczu. Doprowadzi on do pogłębienia się powstałem zjawiska i stopnienia jeszcze większej części pokrywy lodowej.

- Według raportu IPCC (ang. The Fourth Assessment Report of the IPCC, pol. Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu) z 2007 roku, za zmiany klimatu z prawdopodobieństwem 90 proc., odpowiada człowiek. Dziś mówi się nawet o prawdopodobieństwie graniczącym z pewnością (99 proc. pewności), że zmiany klimatu powoduje człowiek - mówi prof. Zbigniew Karaczun.

Główne powody są trzy: nadmierna emisja gazów cieplarnianych i wycinanie lasów tropikalnych, a także zwiększone zanieczyszczenie mórz i oceanów. - Wszystko to sprawia, że średnia temperatura powietrza rośnie, a to prowadzi do coraz bardziej nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych, które coraz częściej można zaobserwować również u nas - podkreśla profesor warszawskiej SGGW.

Pokrywa lodowa na Morzu Arktycznym stanowi jeden z najbardziej widocznych dowodów na postępującą zmianę klimatu. Zasięg jej ulega stałej zmianie każdego roku. Ale minionego lata (2012) osiągnęła ona najmniejszy poziom, od początku podjętej obserwacji satelitarnej, w latach 70. XX wieku. Zdaniem brytyjskiej gazety "Financial Times": Wolna od lodów Arktyka stanie się cennym terytorium. Może dojść do konfliktów militarnych na tle praw do czerpania z jej naturalnych zasobów źródeł mineralnych.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak się wypowiadają naukowcy zupełnie jakby klimat był czymś stałym... Wszystko się zmienia i trzeba się do tego przyzwyczaić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Główne powody są trzy: nadmierna emisja gazów cieplarnianych i wycinanie lasów tropikalnych, a także zwiększone zanieczyszczenie mórz i oceanów."

Ocieplenie klimatu na Ziemi jest naturalnym, cyklicznie występującym zjawiskiem.
Prof. Karaczun wymienia "powody", które nie występowały przed wiekami, gdy występowały okresy ocieplenia klimatu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.