Facebook Google+ Twitter

Na Bielanach powstanie największa multimedialna biblioteka w Polsce

Staraniem władz dzielnicy Bielany do końca 2009 roku ma powstać biblioteka, która na szeroką skalę będzie korzystać z osiągnięć najnowocześniejszej techniki. Ma położyć kres nudzie, z jaką borykają się młodzi ludzie w czasie wolnym od zajęć szkolnych.

Widok perspektywiczny na salę multimedialną / Fot. materiały prasoweCzerwcowy konkurs na koncepcję adaptacji budynku przy Szegedyńskiej 13a budowanego na potrzeby mediateki, wygrała firma Rea Design z Wrocławia. Ma ona dwa miesiące na przygotowanie szczegółowego projektu. Mediateka otrzyma specjalną nazwę - Centrum Start – Meta. Kiedy szczegółowy projekt zostanie opracowany zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę.

Strefa wejściowa do mediateki / Fot. materiały prasoweGrzegorz Pietruczuk, zastępca burmistrza Bielan, jest odpowiedzialny za realizację projektu. - Chcemy, by powstało miejsce, które będzie dostępne dla wszystkich. Miejsce gdzie młodzi będą mogli się uczyć, rozwijać swoje zdolności, pasje i po prostu dobrze się bawić. Planujemy też stworzyć profesjonalne pracownie: fizyczną, chemiczną, muzyczną i informatyczną, gdzie odbywać się będą także zajęcia szkolne - mówi Pietruczuk. Nowoczesne wyposażenie oraz profesjonalny personel ma pomóc w realizacji tych planów. Już ustalana jest kadra dydaktyczna mediateki. Oprócz nauczycieli pracę znajdą tu psychologowie, informatycy i bibliotekarze.

W tym samym budynku powstanie też oddział straży miejskiej, który całodobowo będzie strzec bezpieczeństwa na Wrzecionie. Na adaptację budynku na potrzeby mediateki oraz oddziału straży miejskiej władze dzielnicy przeznaczyły 7 mln zł. - Nie wyklucza się zwiększenia tej kwoty - mówi zastępca burmistrza - chcemy, by mediateka ruszyła wcześniej, może nawet w następne wakacje - dodaje.

Układ funkcjonalny mediateki / Fot. materiały prasoweOto czym zachwycać odwiedzających będzie Centrum Start – Meta:

IQ Ring, czyli arena zmagań umysłów, gdzie walczy się fair play na argumenty, nie na pięści. Zmagania uczestników IQ Ring będą transmitowane na żywo w Internecie w serwisie dedykowanym użytkownikom Centrum.

E-Galeria to platforma oparta na systemie komputerowym oraz wyświetlaczach LCD, które mają być umieszczone w wielu miejscach mediateka. Ma dać możliwość interaktywnej prezentacji dzięki pulpitom obok ekranów.

Sala Kinoffa, czyli sala multimedialna umożliwiająca projekcje filmów, prezentację twórczości teatralnej, warsztatów artystycznych i organizację imprez kulturalnych.

Wykrzyknik to miejsce wyładowań negatywnych emocji. Zachęca do wykrzyczenia swoich problemów. Ma tu być umieszczone urządzenie do pomiaru siły krzyku.

W punkcie Doradztwa Personalnego można uzyskać pomoc w wyborze szkoły i zdobyciu pracy. Bezpłatne korzystanie z Internetu i zwrot książek będzie możliwy przez całą dobę. W tym celu zainstalowane będą infokioski i trezory (automaty wrzutowe).

- Bielany plasują się na drugim miejscu wśród dzielnic Warszawy pod względem rozwoju kulturalnego i sportowego. Mediateka jest częścią projektu zmian wizerunku Bielan. Oprócz niej, powstaną tutaj dwa domy kultury. Pierwszy, również multimedialny, będzie miał swoją siedzibę na Piskach. Drugi zaś powstanie na osiedlu Ruda i będzie ściśle związany z rozwojem działań teatralnych. Prace ruszą już w połowie przyszłego roku – informuje Pietruczuk.

Wizualizacja.Widok od strony południowej / Fot. materiały prasoweNa Szegedyńskiej 13a mieścił się kiedyś hotel, potem zamieszkiwali go turyści z Rosji i
robotnicy, dziś zaś mieszka tu sporo studentów. Pomimo gruntownego remontu budynku, nadal w jego okolicy dochodzi do wielu bójek, a nocny sen zakłócają hałaśliwe pijatyki. Dlatego mieszkańcy cieszą się, że już wkrótce ta sytuacja ulegnie zmianie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.07.2008 01:25

Fajnie, szkoda że na Bielany mam tak daleko...

Komentarz został ukrytyrozwiń

We Wroclawiu tez sa Bielany - takze na poczatku myslalam ze Mediateka bedzie we Wroclawiu.
Ale ciesze sie rowniez wraz z Warszwiakami. Bardzo fajny pomysl. Mam nadzieje, ze w przyszlosci rowniez inne miasta beda w stanie stworzyc takie miejsca rozwoju dla modziezy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za informację, bo mnie zaciekawiła

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.