Facebook Google+ Twitter

Na Bornholmie - ruiny zamku Hammershus

Współautorzy: Leszek Lubicki

Hammershus na wyspie Bornholm (Dania) to w Europie Północnej jedne z największych ruin średniowiecznego zamku. W czasach swej świetności wydawał się twierdzą nie do zdobycia.

Widok ogólny ruin zamku Hammershus / Fot. Leszek LubickiDroga na zamek / Fot. Leszek LubickiCo roku na Bornholm przybywa tysiące turystów z całej Europy, a od jakiegoś czasu licznie odwiedzają tę jakże blisko położoną Polski wyspę nasi rodacy. Dzieli nas od niej zaledwie 90 km. Połączenie z Bornholmem w okresie wakacyjnym jest wyjątkowo łatwe. Można na przykład popłynąć z Kołobrzegu i po 4,5 godzinnym rejsie katamaranem spędzić samemu 6 uroczych godzin na wyspie, bądź udać się, tak jak my, na zorganizowaną przez biuro podróży wycieczkę. Kompetentni i wyjątkowo zaangażowani przewodnicy w ciągu 4-godzinnej eskapady starają się przekazać jak najwięcej informacji o tej przepięknej i wyjątkowo bogatej pod względem historycznym wyspie. Jednym z punktów programu jest zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku Hammershus.

Pomnik poświęcony Bornholmczykom poległym w powstaniu przeciwko Szwedom w 1658 roku / Fot. Mira GizaWidok ze wzgórza zamkowego na cypel Hammeren / Fot. Mira GizaPrzypuszcza się, że Hammershus został wzniesiony przez Duńczyków na rozkaz władz kościelnych w I połowie XII wieku i przez następne lata rozbudowywali go kolejni właściciele. Był ważnym punktem strategicznym, ten kto był panem twierdzy, ten panował na Bornholmie. Dlatego też na przełomie wieków był wielokrotnie oblegany i przechodził na przemian w ręce Szwedów, Niemców, Duńczyków.

W 1645 roku zamek zdobyły wojska szwedzkie i pozostawał on w ich rękach przez następne 13 lat, kiedy to został odzyskany w wyniku powstania miejscowej ludności i stał się ponownie własnością Danii. Przekształcony wówczas został w koszary wojskowe, następnie pełnił funkcję więzienia. Od roku 1743 pozostawiony bez opieki spowodował zainteresowanie miejscowej ludności, która to doprowadziła zamek do ruiny, wykorzystując materiał z rozbiórki murów do własnych celów.

Na zamkowym dziedzińcu / Fot. Mira GizaWieża centralna Zamku Górnego / Fot. Mira GizaDopiero w roku 1822 Hammershus uznano za zabytek i objęto ochroną w celu zapobieżenia dalszej dewastacji, dzięki czemu możemy do dziś dnia podziwiać pozostałości tej jednej z największych warowni Europy wzniesionej na północnym cyplu Bornholmu.

Ruiny zamku można zwiedzać za darmo, dopasowując czas wędrówki do własnych wymagań. Przed wejściem na kamienny most prowadzący do warowni widzimy pomnik poświęcony pamięci bornholmczyków poległych w powstaniu przeciwko Szwedom w 1658 roku. Kiedy pokonamy fosę pozostaje nam już tylko dać się porwać historii i otaczającym nas pięknym widokom.

Dziękujemy naszemu przewodnikowi pani Zofii Larsen, która w trakcie tej krótkiej wycieczki po Bornholmie uszanowała naszą pasję poznawania tajemnic budowli z czasów architektury romańskiej i pomimo braku czasu, pozwoliła nam się na dłużej zatrzymać w jednym z miejsc, o którym napiszemy już w najbliższym czasie.

Dawna zbrojownia i magazyn zamku / Fot. Mira GizaZamek Górny znajduje się pośrodku dziedzińca / Fot. Mira GizaRysy lodowcowe na głazach dziedzińca zamkowego / Fot. Mira Giza
Pod ruinami zamku / Fot. Mira GizaNajokazalszy fragment murów - wieża wschodnia z połowy XIII wieku / Fot. Mira GizaWidok z zamku na kamienny most, jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych w Danii / Fot. Mira Giza

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Miejsce na pewno ciekawe. A zdjęcia wręcz zachęcają...))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piekne miejsce, relacja i foty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

interesujący artykuł, zainteresował mnie na tyle, że chyba się tam kiedys wybiorę :) piękne miejsce

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam Bornholm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.