Facebook Google+ Twitter

Na cmentarzu radzieckim we Wrocławiu będzie msza ekumeniczna

Sukces wszystkich starających się o właściwą opiekę nad cmentarzem wojskowym we Wrocławiu! Nekropolia jest już wysprzątana, a 2 listopada, o godz. 15, odbędzie się tam pierwsza w historii cmentarza msza ekumeniczna z udziałem duchownych katolickich i prawosławnych!

fot. Adam Degler / zieleń cmentarna jest już zadbanafot. Adam Degler / to ten pomnik wokół którego miesiąc temu walały się śmieci Piszę te słowa z wielką radością i nieskrywaną satysfakcją. Cmentarz oficerów Armii Radzieckiej przy al. Karkonoskiej we Wrocławiu jest już uporządkowany! Gmina podpisała odpowiednie umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Zarząd Zieleni Miejskiej mógł zająć się porządkowaniem nekropolii, tak by zdążyć przed Dniem Wszystkich Świętych. Obecnie cmentarz wygląda już o niebo lepiej niż pod koniec września, kiedy pisałem o jego skandalicznej dewastacji - przycięto równo trawniki, skoszono wysokie trawy, którymi zarastały kwatery, wyrównano żywopłoty. Wciąż jeszcze jest dużo do zrobienia: dotychczas nie zostały zamalowane obleśne rysunki przy bramie i na pomnikach, wiele nagrobków jest nadtłuczonych. Duże sterty ściętych gałęzi żywopłotu dają pojęcie o tym, jak bardzo zapuszczony został cmentarz przez ten rok, odkąd trwał stan zawieszenia (gmina nie miała podpisanej umowy z MKiDN, więc nie dostała pieniędzy na opiekę nad cmentarzami).

fot. Adam Degler / przy pomniku stoją znicze, wokół nie unosi się już zapach papierosów, a świecfot. Adam Degler / przy każdej alejce leży sterta przyciętych gałęzi żywopłotu Radość i satysfakcja jest tym większa, że to w gazecie internetowej Wiadomości24.pl ukazał się pierwszy artykuł opisujący dewastację cmentarza. Linki do tego artykułu rozesłałem do redakcji lokalnych gazet, Radia Wrocław, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Kurii wrocławskiej. Być może ten ostatni link okazał się jednym z ogniw łączących wysprzątanie nekropolii z jeszcze jedną inicjatywą: 2 listopada, w Dzień Modlitwy za Zmarłych, celebrowana będzie na cmentarzu wyjątkowa msza, podczas której za dusze żołnierzy poległych w czasie walk o wyzwolenie Wrocławia spod władzy hitlerowskiej będą modlić się wspólnie duchowni katoliccy i prawosławni. Na bramie cmentarza wisi kartka z zapowiedzią tego wydarzenia. Czytamy na niej:
fot. Adam Degler / kartka na bramie cmentarza z zapowiedzią mszy ekumenicznej
"Tym żołnierzom jesteśmy winni naszą modlitwę.
Zapraszamy mieszkańców Wrocławia z kwiatami i lampionami"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratuluję Ci Adamie :) To Twój całkiem namacalny sukces :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.