Facebook Google+ Twitter

Na cmentarzu we Wrocławiu staną krzyże dla pojednania

Mimo mrozu i padającego śniegu, na cmentarzu żołnierzy radzieckich we Wrocławiu modlili się dziś wspólnie katolicy i prawosławni. Nie zabrakło też przedstawiciela AK ze sztandarem oraz reporterów. Dowiedziałem się nowych rzeczy.

fot. Adam Degler / pod pomnikiem złożono wieniecfot. Adam Degler / pojednanie: duchowny prawosławny, katolicki i żołnierz AK modlą się za dusze ochrzczonych i nie ochrzczonychfot. Adam Degler / po odmówieniu modlitw; ksiądz Draguła wierzy, że krzyże tu staną i będzie o to walczył fot. Adam Degler / uroczystość zgromadziła kilkanaście osóbCeremonia odbyła się przed centralnym pomnikiem na cmentarzu radzieckim przy al. Karkonoskiej. Dwaj kapłani, ks. kan. Stanisław Draguła, wiceprezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie i ks. mitrat Eugeniusz Cebulski odmówili modlitwy. Uroczystość zgromadziła kilkanaście osób. Ksiądz Draguła zapewniał jednak, że w przyszłości będzie przychodzić więcej osób.
Kapłan ten już od kilku lat jest zaangażowany w opiekę nad tym cmentarzem. Pisał o jego zaniedbaniu do wojewody dolnośląskiego w czerwcu tego roku. Dwa lata temu uzyskał od Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie pozwolenie na postawienie dwóch krzyży, prawosławnego i katolickiego na terenie cmentarza. kopia pisma do Wojewody Dolnośląskiego w sprawie Cmentarza Wojsk RadzieckichJest już sporządzony projekt budowy krzyży, zajęła się tym pracownia inż. Macieja Małachowicza i architekta Rafała Kiernickiego. Zgodę na przedsięwzięcie wyraziły też: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Duszpasterstwo Wojskowe we Wrocławiu i Warszawie oraz przedstawiciele Cerkwii prawosławnej. Uroczyste poświęcenie krzyży miało nastąpić, wedle pierwotnych planów, właśnie dzisiaj, ale będzie trzeba jeszcze poczekać na ich postawienie. Największą przeszkodą jest brak pieniędzy: koszty inwestycji szacuje się na 72 tys. zł. Ksiądz Draguła obiecał jednak dzisiaj, że krzyże staną. Kanonik liczy, że w ten sposób zostanie rozbudzone zainteresowanie nekropolią i taka dewastacja, jaka miała miejsce ostatnio, będzie już nie do pomyślenia.

Udało mi się zamienić kilka słów z księdzem kanonikiem Stanisławem Dragułą:

Pisałem o zaniedbaniu tego cmentarza do gazety internetowej Wiadomości24.pl. Została już uporządkowana zieleń, zajął   się   tym Zarząd Zieleni Miejskiej. A co z rysunkami, które jeszcze tutaj zostały, będzie ksiądz interweniować w tej sprawie?
– Myślę, że tak. Uporządkujemy to. Przede wszystkim pewna część grobów musi być wymieniona. One są robione z lastriko, a to nietrwały materiał. Już 30 grobów wymieniono na nowe, a będą wymieniane następne. Zadbamy o to. Mam nadzieję, że gdy będzie wielka uroczystość poświęcenia krzyży, sytuacja tego cmentarza się zmieni.

Na kiedy planowana jest ta uroczystość?
–Na przyszły rok, odbędzie się prawdopodobnie w maju.

I potem stale ktoś będzie się opiekował tym cmentarzem?
– Tak i będziemy dwa razy w roku, w maju i w listopadzie, odprawiali uroczystości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,61085,2997503.html
byliśmy szybsi o godzinę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.