Facebook Google+ Twitter

Na co zwracamy uwagę przy kupnie mieszkania?

Kupno mieszkania to niejednokrotnie inwestycja na całe życie. Znalezienie idealnego lokum często spędza nam sen z powiek, poszukiwania zaś trwają miesiące, a nawet lata.

 / Fot. Agata Komorowska/ Express IlustrowanyWszelkie trudności w drodze do nabycia odpowiedniego mieszkania wynikają, jak się okazuje, głównie z tego, że jesteśmy zbyt wybredni i wymagający. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytania: Co wpływa na naszą decyzję? Jakie kryterium jest dla nas najważniejsze, a do czego przywiązujemy mniejszą wagę?

Do niedawna jeszcze o wyborze decydowała przede wszystkim lokalizacja. Dziś jednak dużą uwagę zwraca się także na liczbę pomieszczeń oraz cenę nieruchomości. Wolimy mieszkania usytuowane w mniej prestiżowej dzielnicy, ale tanie i o dużej powierzchni. Lokalizacja zeszła na dalszy plan ze względu na ciągły spadek wartości lokali, który obecnie da się zaobserwować. Jak informują specjaliści, ceny mieszkań mogą spaść do 2012 roku nawet o 20 proc.

Prof. Jacek Łaszek, doradca kierujący Zespołem ds. Rynku Nieruchomości w Instytucie Ekonomicznym NBP w wywiadzie dla serwisu NBP oświadczył: "Wygląda to tak, że mamy nadwyżkę niesprzedanych mieszkań, są wysokie ceny, dodatkowo - jako efekt zewnętrzny - pojawiły się problemy z finansowaniem inwestycji oraz konsumentów przez banki. Jeśli chodzi o prognozy to dostępne dane i prowadzone przez nas analizy skłaniają do stwierdzenia, że nastąpi dalszy spadek cen na rynku nieruchomości, który szacujemy na około 15-20 proc."

Wśród 5 tysięcy osób, którzy zadeklarowali w Home Broker chęć kupna mieszkania, została przeprowadzona specjalna ankieta. Pytano klientów o: preferowaną liczbę pomieszczeń, lokalizację, rok budowy, powierzchnię, piętro, na którym chcieliby zamieszkać.

Największa ilość ankietowanych (aż 91 proc.) stwierdziła, że najważniejsza jest liczba pokoi – ogromnym popytem cieszą się mieszkania dwupokojowe. Inny istotny czynnik to maksymalna cena (77 proc.). Kolejne miejsca w rankingu zajmują: maksymalna (76 proc.)
i minimalna (68 proc.) powierzchnia pomieszczenia i maksymalna liczba pokoi (62 proc.). Lokalizacja znalazła się dopiero na szóstej pozycji (58 proc.). Zdarza się jednak, że nabiera ona szczególnego znaczenia… na przykład, kiedy mieszkanie znajduje się w tak atrakcyjnym miejscu, jak góry.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polecam w tym miejscu niedawno powstały poradnik dla kupujących mieszkanie, dom lub działkę budowlaną - http://www.nieruchomosci-sprzedam.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.