Facebook Google+ Twitter

Na czacie, o kulturze, z Bogdanem Zdrojewskim

Nowe inwestycje kulturalne, radykalna poprawa sytuacji polskich bibliotek oraz finanse Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O kulturze "dziś i jutro" rozmawiał przed południem z internautami Bogdan Zdrojewski, minister kultury.

czat PAP / Fot. screenPodczas internetowego spotkania zorganizowanego dziś o godz. 11.00 przez PAP, w Warszawie, zostało poruszonych wiele kwestii związanych z kulturą. Zadawane pytania najczęściej dotyczyły kondycji polskich instytucji kulturalnych oraz stanu realizacji projektów resortu mających zmodernizować biblioteki publiczne i centra kultury. Nie zabrakło też wpisów odnoszących się do aspektów finansowych.

Przekształcenie bibliotek w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury i informacji oraz ośrodki życia społecznego, to jeden z głównych celów strategicznych programu Biblioteka plus. Tym wieloletnim projektem ministerstwa ma zostać objętych ponad 2 tys. placówek. Premier wstępnie zaakceptował program, co oznacza doinwestowanie przede wszystkim bibliotek gminnych i domów kultury.

Minister zapewniał internautów o poprawie sytuacji w najmniejszych gminach. Taką szansę ma dawać program Kultura plus. Mniejsze miejscowości, takie jak Radom, Sanok czy Suwałki, mogą liczyć na dofinansowanie ze środków europejskich.

Jak wygląda sytuacja na szczeblach powiatowym i wojewódzkim? - Ten rok jest niezły. Marszałkowie podwoili wydatki na kulturę. Samorządy szczebla podstawowego utrzymały około 3-proc. udział wydatków na kulturę. Jedynie starostowie w tej materii zawodzą - podsumowuje minister kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sukcesywnie walczy o zwiększenie budżetu dla swojego resortu, o czym informuje Bogdan Zdrojewski: - Udało się w tym roku sporo środków dodatkowo otrzymać. Zakontraktowaliśmy też ponad 1,5 miliarda na inwestycje w kulturze. To już 800 proc. planu.

Planowane zmiany jakościowe w polskiej kulturze komentuje krótko: - Prawdobodobnie będziemy zmierzać do zmian ewolucyjnych, ale z ładnym finałem.

Ministerstwo prowadzi wiele inwestycji kulturalnych w polskich miastach, m.in. w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, gdańskim Teatrze Szekspirowkim. Bogdan Zdrojewski nie ukrywa, że największą satysfakcję czerpie z inwestycji w uczelnie i szkoły artystyczne.

Podczas godzinnej rozmowy nie zabrakło też pytań dotyczących sytuacji polskiej kultury w dobie kryzysu. - Mijający rok to sukcesy przede wszystkim takich szefów jak prof. Rottermund, dyr. Jaskanis, Jan Englert, ale już także Waldemar Dąbrowski - podsumowuje minister kultury. - Bardzo wysoko oceniam też pracę Instytutu Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowego w Krakowie, Wawelskiego Zamku i wielu, wielu innych instytucji - dodaje.

Więcej o zmianach proponowanych przez ministerstwo będzie można dowiedzieć się podczas dyskusji samorządowców i organizatorów życia artystycznego na Kongresie Kultury Polskiej pod koniec września w Krakowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.