Facebook Google+ Twitter

Na czym polega gospodarka niewinnego oszustwa?

Beneficjenci systemu nie życzą sobie tego, aby korporacji przypisywać niewątpliwą władzę, wolą wskazywać na rynek.O ile bezczynność jest dobra dla klas próżniaczych w USA i innych krajach, o tyle potępia się ją w przypadku ubogich.

Strona tytulowa książki / Fot. MarekJohn Kenneth Galbraith należy do grona wybitnych amerykańskich ekonomistów podważających dogmaty korporacyjnego kapitalizmu. W swojej książce "Gospodarka niewinnego oszustwa" wskazuje on na istnienie wielu ekonomicznych prawd, które okazują się zwykłymi oszustwami, stworzonymi na użytek elit. Zdaniem autora obecnie nie mamy do czynienia z systemem rynkowym, tak jak uczą akademickie podręczniki, lecz systemem korporacyjnym. Ta prawda jest jednak skwapliwie ukrywana przed społeczeństwem. Galbraith zdecydowanie też przeciwstawia się poglądowi, jakoby bezrobotni żerowali na społeczeństwie, wskazując jednocześnie prawdziwą klasę próżniaczą. Jaka to klasa - możecie się dowiedzieć sami czytając tę ciekawą książkę.

Galbraith wiele uwagi poświęca nieograniczonej władzy, jaką posiadają dyrektorzy korporacji. Według niego, chociaż władza w korporacjach należy do właściciela, czyli udziałowców, to jednak faktycznie spoczywa ona w rękach samego kierownictwa. Autor poddaje krytyce oszczędzanie wydatków na biednych przy jednoczesnym przyznawaniu ulg podatkowych dla ludzi zamożnych.

Książka ta może wielu czytelników doprowadzić do zamętu w głowie, gdyż całkowicie podważa ekonomiczne i społeczne dogmaty, które są nam wpajane od 1990 roku. Myślę że jest to wystarczający powód, aby zapoznać się z jej treścią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mnie, minarchisty w ogóle takie "prawdy" nie zaskakują. To, że demokracja to najbardziej skrajny totalitaryzm, dający korzyści tylko pewnej grupie ludzi jest oczywiste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.