Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1023 miejsce

Na czym polega metoda Castillo Moralesa?

Do prywatnych gabinetów logopedycznych zgłaszają się w większości ludzie pracujący głosem. Czysta artykulacja to kryterium wstępne w zawodzie dziennikarza telewizyjnego czy radiowego.

 / Fot. wikipedia.orgLogopeda nie tylko eliminuje wady wymowy czy regionalne naleciałości w akcentowaniu, ale także, często w konsultacji z lekarzem specjalistą, uczy umiejętnego korzystania z głosu bez nadwerężania go. Jest to niezwykle istotne, gdyż potencjał strun głosowych do samoregeneracji są ograniczone, głos zatem nie należy do odnawialnych zasobów ludzkiego organizmu. Niewiele osób ma też świadomość szkodliwego wpływu alkoholu i papierosów oraz bardzo zimnych napojów na struny głosowe, a zwłaszcza osoby pracujące głosem powinny być na to wyczulone. Oprócz oszczędnej artykulacji rekomendowana jest odpowiednia dieta m. in. picie dużych ilości miodu (ma właściwości kojące, odżywcze i powlekające) oraz wykonywanie częstych inhalacji, np. z użyciem olejku jodłowego.

Eliminowanie zaburzeń mowy wymaga udziału specjalisty, jakim niewątpliwie jest logopeda. Należy ustalić podłoże zaburzeń, np. czy wynikają one z mechanicznego uszkodzenia narządu, z blokady psychicznej czy czynników społecznych. Zaburzenia mowy wciąż nie zostały w pełni zewidencjonowane, a te już funkcjonujące specyfikacje okazują się często mało precyzyjne i nieprzydatne w praktyce. Zadanie to rozbija się o panujący bałagan terminologiczny, faworyzowanie ujęcia biologicznego, brak sprecyzowania, czym jest zachowanie językowe odbiegające od normy oraz o ograniczenie klasyfikacji zaburzeń tylko do systemu językowego, bez uwzględnienia systemu komunikacyjnego. Jak przypomina logopeda, nieprawidłowości mowy mogą odnosić się do artykulacji poszczególnych głosek, ma się wtedy do czynienia z seplenieniem, reraniem, jąkaniem. Mogą też polegać na zupełnym zniekształceniu mowy lub niemożności mówienia w ogóle; tu występują przypadłości takie jak afazja, alalia, anartria, głuchoniemota.

Na konsultację profesjonalisty i korektę błędnej artykulacji nigdy nie jest za późno. Oczywiście najlepiej jest przeprowadzić korektę jak najwcześniej. Mało dziecko traktuje zajęcia, które prowadzi z nim logopeda jako sposobność do ciekawej i niespotykanej dotąd zabawy łamańcami językowymi, jako nieograniczoną konwenansami możliwość cmokania, mlaskania, parskania, chuchania i szeleszczenia do woli. Logopeda podejmie się terapii wszelkich rodzajów wad wymowy, o różnej etiologii, takich jak: seplenienie, reranie, jąkanie, rotacyzm, mowa bezdźwięczna, rozwojowa niepłynność mowy i pourazowe zaburzenia mowy oraz opóźnienia rozwoju mowy wynikłe z zaburzeń rozwojowych i niepełnosprawności umysłowej. Zajęcia realizowane są w domu pacjenta. Przyjazne i znane otoczenie, w którym pacjent czuje się wygodnie to wstępny element holistycznego podejścia logopedycznego, którym posługuje się np. Castillo Morales w swej terapii, przez to wykorzystywana jest przez wielu logopedów i terapeutów.

Zdolność do prawidłowej artykulacji jest niezbędna w niezakłóconym funkcjonowaniu na co dzień. Zaniechania lub utrwalone błędne nawyki artykulacyjne wypracowane w dzieciństwie mogą zaburzyć przyszłe funkcjonowanie na rynku zawodowym i skuteczną komunikację. Nie mówiąc o tym, że narażają dziecko na przedrzeźnianie ze strony rówieśników i poważne konsekwencje zagrażające jego dalszemu rozwojowi psychicznemu. Dlatego im szybciej w pracę z dzieckiem włączy się logopeda, tym lepiej. Proste ćwiczenia artykulacyjne często bardziej kojarzą się z zabawą niż monotonną rehabilitacją. Logopedia nie zajmuje się jednak tylko leczeniem zaburzeń mowy u dzieci. To także praca z osobami dorosłymi, które wskutek przebytego udaru, choroby neurologicznej czy demencji starczej cierpią na zaburzenia mowy. Najczęściej spotykanym zaburzeniem są na przykład afazja i alalia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Retoryka - była kiedyś , dawno temu w szkole średniej. Dbałości wymowy uczyli też rodzice. O historii Demostenesa chyba nie trzeba przypominać.
Pamiętam jak zdziwił moj Dziadzio w 1958 roku gdy zobaczył w TV wspaniałego prezentera z rrrr ,)francuskim).... onegdaj w radio lub na scenie było to nie do pomyślenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.