Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6705 miejsce

Na czym polega zawodowe kolarstwo szosowe?

Każdy z nas chociaż raz w życiu siedział na rowerze, większość osób twierdzi, że kolarstwo nie jest sportem drużynowym, a na sukces zawodnika składa się tylko jego wysiłek i praca. Czy naprawdę tak wygląda zawodowe pedałowanie?

Ucieczka podczas Tour de Pologne 2010 / Fot. Bartosz Jagielnicki (jagielnicki.art.pl)Kolarstwo wbrew pozorom jest bardzo drużynowym sportem. Przed każdym etapem wyścigu trener ustala kolarzom indywidualne zadania i tak możemy zostać mianowani na przykład rozprowadzaczem, który ma za zadanie przed metą wyścigu jechać przed sprinterem ze swojej drużyny, pozwalając mu nabrać siły na ostatnie metry wyścigu. Przed samą metą pomocnik zjeżdża na bok dając sprinterowi szansę na dobry finisz.

I tutaj rodzi się kolejne pytanie, dlaczego wszyscy z danej drużyny nie mogą finiszować? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta, jest to związane z budową mięśni, jedni mają je przystosowane do długotrwałego wysiłku, inny są dobrymi sprinterami, a jeszcze inni perfekcyjnie radzą sobie w górach. Wyścigi zawodowców nierzadko liczą po 200 kilometrów i tutaj potrzebna jest pomoc kolegów z drużyny, którzy zjeżdżają do samochodów swoich ekip jadących na końcu peletonu po bidony i lekkie energetyczne przekąski, a następnie przywożą je kolegom z ekipy.

Doszliśmy do tematu samochodów, więc zatrzymajmy się na nich. Kto jedzie w samochodzie? Zazwyczaj trener, który na bieżąco nasłuchuję w radiu informacji o wyścigu i wydaje swoim zawodnikom instrukcje. Kolarze mają w uchu słuchawkę, dzięki której słyszą słowa trenera wydawane z Polski zawodnik, który zjechał do samochodu technicznego swojej drużyny / Fot. Bartosz Jagielnicki (jagielnicki.art.pl)samochodu. W pojeździe znajduję się jeszcze mechanik i masażysta. Ten pierwszy jest odpowiedzialny za wymianę sprzętu po kraksie, lub jego naprawę, nierzadko w czasie jazdy. Oczywiście po etapie mechanik ma dużo pracy, myje rowery, smaruje je i przygotowuje od następnego etapu. Jak widzimy, żaden nawet najlepszy kolarz nie podołałby trudom wielkiego wyścigu bez dobrze wyszkolonego zespołu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.