Facebook Google+ Twitter

Na deskach Teatru Wielkiego wybrzmi "Va, pensiero"

4 listopada o godzinie 18:30 Teatr Wielki w Łodzi zaprezentuje młodzieńcze dzieło Verdiego "Nabucco" ze słynnym "Va pensiero".

 / Fot. fot. Chwalisław ZielińskiNiewiele brakowało, by po umiarkowanych sukcesach swoich pierwszych utworów, Giuseppe Verdi zarzucił karierę kompozytora operowego. Szczęśliwie w 1841 twórca "Traviaty", "Trubadura" i "Aidy" otrzymał propozycję skomponowania muzyki do libretta na temat początków niewoli babilońskiej Żydów. "Nabucco", które wówczas stworzył, natychmiast zyskało oszołamiającą popularność i do dziś utrzymuje się w czołówce najchętniej wystawianych oper na świecie.

Swój sukces "Nabucco" zawdzięcza uniwersalnej tematyce i porywającej muzyce, która znakomicie wpisała się w sens libretta. Monumentalne obrazy potęgi Babilonu i poruszające sceny upokorzenia Izraelitów przenoszą widzów w starożytność. Starotestamentową historią podboju Jerozolimy Verdi nawiązał jednak wyraźnie do czasów mu współczesnych, w których naród włoski podjął wysiłek wyzwolenia spod austriackiej dominacji. Dlatego "Va, pensiero", podniosła pieśń unisono, wykonywana w spektaklu przez chór żydowskich niewolników, szybko stała się nieformalnym hymnem Włoch.

Przepiękne "Va, pensiero" pozostało jednym z najsłynniejszych, najbardziej rozpoznawalnych utworów operowych. Libretto "Nabucca" zaś, odkrywające złożoność ludzkich relacji w świecie pełnym brutalności i intryg, nadal stanowi pretekst do dyskusji o szeroko rozumianej wolności.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.