Facebook Google+ Twitter

Na Dolnym Śląsku brakuje krwi

O pomoc apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu, gdzie kończą się już zapasy. Najbardziej poszukiwane grupa to A Rh+, B Rh- i 0 Rh-.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. MartinD - Wiki Commons, na licencji Creative Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Bloedafname_Sanquin.jpgKrwi potrzebują zarówno ofiary wypadków jak i osoby czekające na planowane zabiegi. - Do operacji kardiologicznej potrzebne jest co najmniej trzy jednostki - mówi Monika Chaszczewska-Markowska, z RCKiK we Wrocławiu.

Najbardziej poszukiwaną jest grupa B Rh-. Posiada ją zaledwie dwa procent społeczeństwa. Na prawie pięćset osób, jakie zgłosiły się w ostatnim tygodniu do wrocławskiego RCKiK, tylko 13 miało tą grupę. Sześć procent populacji ma krew grupy 0 Rh-. Jest ona szczególnie poszukiwana, ponieważ może być podana każdemu z nas. Równie cenna jest krew z rodziny A Rh+. Ma ją co trzeci Polak, stąd to ogromne zapotrzebowanie.

Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu, przy ulicy Czerwonego Krzyża. Będzie też zbierana na rynku, pod pręgierzem. W najbliższy weekend, tj. w dniach 12-13 lipca zostanie tam zorganizowane białe miasteczko. Honorowym krwiodawcą może zostać każda zdrowa, pełnoletnia osoba. Wszyscy, którzy oddadzą krew na wrocławskim rynku, otrzymają w zamian czekolady i bon na posiłek regeneracyjny.

Zobacz gdzie jeszcze można oddać krew:


Strony Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo podobało mi się klarowne wyjaśnienie, poparte liczbami, dlaczego właśnie te trzy grupy krwi mają 'największe wzięcie'. To rzadkość :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za informacje, coroczny problem w całej Polsce w okresie wakacyjnym

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za informacje. myślę, że Dolny śląsk to nie jedyne miejsce gdzie brakuje krwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.