Facebook Google+ Twitter

Na Dolnym Śląsku brakuje krwi

O pomoc apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu, gdzie kończą się już zapasy. Najbardziej poszukiwane grupa to A Rh+, B Rh- i 0 Rh-.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. MartinD - Wiki Commons, na licencji Creative Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Bloedafname_Sanquin.jpgKrwi potrzebują zarówno ofiary wypadków jak i osoby czekające na planowane zabiegi. - Do operacji kardiologicznej potrzebne jest co najmniej trzy jednostki - mówi Monika Chaszczewska-Markowska, z RCKiK we Wrocławiu.

Najbardziej poszukiwaną jest grupa B Rh-. Posiada ją zaledwie dwa procent społeczeństwa. Na prawie pięćset osób, jakie zgłosiły się w ostatnim tygodniu do wrocławskiego RCKiK, tylko 13 miało tą grupę. Sześć procent populacji ma krew grupy 0 Rh-. Jest ona szczególnie poszukiwana, ponieważ może być podana każdemu z nas. Równie cenna jest krew z rodziny A Rh+. Ma ją co trzeci Polak, stąd to ogromne zapotrzebowanie.

Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu, przy ulicy Czerwonego Krzyża. Będzie też zbierana na rynku, pod pręgierzem. W najbliższy weekend, tj. w dniach 12-13 lipca zostanie tam zorganizowane białe miasteczko. Honorowym krwiodawcą może zostać każda zdrowa, pełnoletnia osoba. Wszyscy, którzy oddadzą krew na wrocławskim rynku, otrzymają w zamian czekolady i bon na posiłek regeneracyjny.

Zobacz gdzie jeszcze można oddać krew:


Strony Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo podobało mi się klarowne wyjaśnienie, poparte liczbami, dlaczego właśnie te trzy grupy krwi mają 'największe wzięcie'. To rzadkość :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za informacje, coroczny problem w całej Polsce w okresie wakacyjnym

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za informacje. myślę, że Dolny śląsk to nie jedyne miejsce gdzie brakuje krwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.