Facebook Google+ Twitter

Na Dolnym Śląsku zwycięstwo Platformy było jeszcze bardziej zdecydowane–uzyskała 51,8 proc.

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2007-10-22 12:11

Aż 51,8 procent Dolnoślązaków poparło w niedzielę Platformę Obywatelską. To jeden z najlepszych wyników tej partii w Polsce. Lepiej PO wypadła tylko na Pomorzu. To między innymi zasługa Bogdana Zdrojewskiego, który był wrocławską "jedynką" Platformy

Prawo i Sprawiedliwość w naszym województwie poparło 27,1 procent wyborców, Lewicę i Demokratów - 13,3 procent, a Polskie Stronnictwo Ludowe - 4,6. To najsłabszy wynik ludowców w całej Polsce.
Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez PBS-DGA na zlecenie dziennika "Polska" oraz telewizji TVN i TVN24.
Jeśli wyniki się potwierdzą, na Dolnym Śląsku Platforma Obywatelska może mieć nawet dwudziestu posłów, w tym aż ośmiu z okręgu wrocławskiego.
We Wrocławiu pewniacy to przewodniczący klubu parlamentarnego PO i były prezydent naszego miasta Bogdan Zdrojewski, marszałek województwa Andrzej Łoś i poseł Sławomir Piechota.
Zdrojewski po raz trzeci z rzędu poprawił swój wynik w wyborach parlamentarnych. A już dwa lata temu miał ponad 73 tysiące głosów.
Ogromne szanse na reelekcję mają dotychczasowi posłowie Platformy Obywatelskiej Ewa Wolak, Aldona Młyńczak i Stanisław Huskowski.
A być może miejsce w Sejmie znajdzie się też dla Pawła Karpińskiego, który na liście wyborczej zajmował ostatnie miejsce.
W Legnicy i Jeleniej Górze mandatu może być pewien sekretarz generalny Platofrmy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. W sejmowych ławach zasiądą obok niego najprawdopodobniej Ewa Drozd, Marcin Zawiła i Norbert Wojnarowski. W tym okręgu mandaty może zdobyć w sumie siedmiu kandydatów Platformy.
W okręgu wałbrzyskim na pewno miejsce w Sejmie wywalczył ekspert PO w sprawach gospodarczych i były wiceszef klubu parlamentarnego tej partii Zbigniew Chlebowski. Bardzo prawdopodobne są też mandaty dla Izabeli Mrzygłockiej i Jakuba Szulca.
Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi z Dolnego Śląska prawdopodobnie tylko dziewięciu posłów, o trzech mniej niż w poprzedniej kadencji. Czterech z Wrocławia i okolic, dwóch z okręgu wałbrzyskiego i trzech z jeleniogórsko-legnickiego.
Największe szanse mają dotychczasowy minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł Adam Lipiński, lider PiS w Wałbrzychu, były burmistrz Oławy Waldemar Wiązowski oraz posłanka Aleksandra Natalli-Świat, przewodnicząca komisji finansów w Sejmie poprzedniej kadencji. Wielokrotnie oceniana jako jedna z dziesięciu najlepszych parlamentarzystów ostatniej kadencji.
Ostra walka może rozegrać się między wiceministrem skarbu Dawidem Jackiewiczem, wiceministrem sprawiedliwości Beatą Kempą i byłym wrocławskim samorządowcem Wiesławem Kilianem. Dla wszystkich miejsca w sejmowych ławach PiS może nie wystarczyć.
Wśród pięciu dolnośląskich posłów Lewicy i Demokratów znajdą się na pewno Jerzy Szmańdziński, Jan Lityński i Janusz Krasoń. Spore szanse ma też Ryszard Zbrzyzny. Ale pod warunkiem, że LiD wywalczy w okręgu jeleniogórsko-legnickim dwa mandaty. A wcale nie jest to pewne. Bo wielkie szanse na to miejsce w sejmowych ławach ma też Prawo i Sprawiedliwość.
Z sondażu PBS-DGA wynika, że podobnie jak w zakończonej właśnie kadencji Polskie Stronnictwo Ludowe nie będzie miało żadnego posła z Dolnego Śląska.
Do Senatu z Wrocławia dostaną się najprawdopniej Leon Kieres, Władysław Sidorowicz i Jarosław Duda. Wszystkich ich popierała Platforma Obywatelska. Cała trójka ma doświadczenie parlamentarne. Władysław Sidorowicz i Leon Kieres byli senatorami. Pierwszy z nich piastował także tekę ministra zdrowia w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Profesor Leon Kieres był zaś pierwszym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, przez wiele lat wrocławskim radnym, a ostatnio przewodniczącym sejmiku dolnośląskiego (w którymzresztą zasiada po raz drugi). Natomiast Jarosław Duda był przez ostatnie dwa lata posłem.

W Wałbrzychu niemal pewni senatorskiego mandatu mogą być Stanisław Jurcewicz i Roman Ludwiczuk (obaj wystawieni przez PO).
W okręgu jeleniogórsko-legnickim największe szanse mają Tomasz Misiak i Jacek Swakoń z Platformy Obywatelskiej oraz Witold Idczak z Prawa i Sprawiedliwości. PO w tym okręgu nie ma szans na trzeciego senatora, ponieważ na miejsce to kandydowała Beata Sawicka. Po aferze ujawnionej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zrezygnowała z miejsca na liście i została wykluczona z Platformy Obywatelskiej.
Zaskoczyła rekordowa frekwencja. Do urn poszło aż 1,3 miliona Doloślązaków, czyli aż 54,8 procent wyborców. To o 16 procet więcej niż podczas wyborów sprzed dwóch lat i o prawie 10 procent więcej, niż w wyborach z 2001 roku, które wygrała koalicja SLD-UP.
Liczba głosów była tak wielka, że kompletnie zaskoczyła członków obwodowych komisji wyborczych. Już przed osiemnastą w miejskim biurze wyborczym rozdzwoniły się telefony przerażonych członków komisji. Aż w 42 miejscach frekwencja była tak wielka, że zabrakło kart do głosowania. Trzeba było i szukać w innych miejscach. Ale na szczęście nigdzie z tego powodu nie przedłużano głosowania.
Dodatkowe karty trzeba było dowozić m.in. do szkół przy Stanisławowskiej, Sempołowskiej, Skarbowców, Solskiego i Maślickiej.
W kilku komisjach we Wrocławiu jeszcze po godzinie 20 stały kolejki.
- Drzwi do lokali zamknięto punktualnie o 20. Ale wszyscy ci, którzy weszli do lokali wcześniej, mieli prawo głosować - tłumaczą w biurze wyborczym.
Platforma Obywatelska świętowała zwycięstwo w swoich biurach przy Oławskiej. Nie było tam wielkiej fety. Posłowie i samorządowcy wyczekiwali na wyniki przed telewizorem. - Podobno mamy dziesięć procent przewagi - szeptali już chwilę po dwudziestej.
Ale gdy usłyszeli, że na oficjalne sondaże przyjdzie im jeszcze poczekać, przenieśli się do jednego z klubów muzycznych w pasażu Niepolda. To tam poznali pierwsze wyniki. - Spieprzaj dziadu - wykrzyknęli, gdy dowiedzieli się o porażce partii Jarosława Kaczyńskiego.
W dolnośląskim sztabie zabrakło najważniejszych osobistości z PO. Bogdana Zdrojewskiego i Grzegorza Schetynę wrocławianie mogli oglądać tylko w telewizji.
Działacze PiS na wyniki czekali przed telewizorem m we wrocławskim muzeum architektury. - Zwycięstwo jest możliwe - mówi po cichu. Chwilę po 21 wielu zmęczonych oczekiwaniem na wyniki członków PiS wróciło do domów.
Na Dolnym Śląsku wybory przebiegały wyjątkowo spokojnie. W nocy z soboty na niedzielę przy ulicy Wróblewskiego we Wrocławiu młody mężczyzna zrywał plakaty wyborcze.
- Został juz przesłuchany. Zajmie się nim sąd grodzki - zapowiada Artur Falkiewicz z komendy wojewódzkiej policji.
Młody człowiek zrywał też afisze w Strzelinie. Nie konkretnej partii, ale wszystkie,jakie napotkał na swojej drodze. Policja uznała, że to czyn chuligański, a nie celowe działanie któregoś z komitetów.
W niedzielę po 13 przy Kamiennej we Wrocławiu ktoś znalazł na klatce schodowej ulotki wyborcze. Jeszcze w sobotę ich tam nie było. To oznacza, że ktoś złamał ciszę wyborczą. Policja szuka sprawcy.
W Środzie Śląskiej z ulicy zniknął stojak reklamujący Aleksandrę Natali- Świat z PiS. W niedzielę znaleziono go i ustawiono z powrotem. Policja bada, czy było to naruszenie ciszy wyborczej.
W Lubinie sztab wyborczy PSL złożył zawiadomienie na policję i do komisarza wyborczego, że w nocy z piątku na sobotę sztab PO zakleił plakatami Norberta Wojnarowskiego wszystkie płatne miejsca na słupach ogłoszeniowych. Zaklejono nawet informacje komisji wyborczej.
współpraca: Agata Grzelińska, Magdalena Kozioł, Marek Szempliński, Piotr Kanikowski

Nie tylko Sejm
Mieszkańcy Milicza wybierali w niedzielę nie tylko posłów i senatorów. Tego dnia w gminie odbyły się też przedterminowe wybory burmistrza (dotychczasowy - Damian Stachowiak zrezygnował z powodu choroby).
Wczoraj najwięcej wyborców poparło Ryszarda Mielocha z LiD (3846 głosów) i Krzysztofa Mogilana z PO (2186 głosów). To oni zmierzą się za dwa tygodnie w drugiej turze wyborów burmistrza.
Michał Gigołła, Hanna Wieczorek

Według agencji PAP, wszystkie trzy mandaty senatorski we wrocławskim okręgu wyborczym zdobyła PO - wynika z nieoficjalnych danych delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.