Facebook Google+ Twitter

Na dworcu kolejowym w Łożnicy biletu raczej nie kupisz

  • B P
  • Data dodania: 2009-07-13 15:07

Letni okres to dla większości Polaków czas urlopów i podróży. Jeśli ktoś zaplanował podroż koleją i to w dodatku, korzystając z usług różnych przewoźników, to musi być jednak przygotowany na pewne trudności.

Łożnica - stacja / Fot. Barbara PośledniakW komunikacieInstytutu Turystykiczytamy, że w roku 2008 najczęściej wybieranym środkiem transportu w wyjazdach krajowych był samochód (65 proc.), na drugim miejscu natomiast uplasowała się kolej (22 proc.). Dane te dotyczą wyjazdów długoterminowych, czyli trwających co najmniej 5 dni. Jednakże i w przypadku wyjazdów krótkoterminowych (2-4 dni) statystyki te układają się podobnie.

Jeżeli chcemy dojechać do mniejszych miejscowości pociągiem nierzadko musimy zmienić przewoźnika z PKP Intercity na PKP Przewozy Regionalne. W drodze raczej nie powinno to stanowić problemu. Może on natomiast pojawić się, gdy będziemy chcieli zakupić bilet powrotny na jednej z niewielkich stacji. Taka sytuacja ma miejsce w Łożnicy położonej na trasie Szczecin – Świnoujście.

W Łożnicy jest to o tyle ciekawe doświadczenie, że zakup biletu na pociąg pośpieszny i Intercity zależy w głównej mierze od pracownika, który akurat w danym dniu obsługuje podróżnych. Mamy tu do czynienia z istną loterią. W jednym dniu uda się nam na dany pociąg zakupić bilet, w następnym natomiast może już wystąpić z tym problem.Fotografia własna / Fot. Barbara Pośledniak

Poprosiłam o wyjaśnienie powyższej sytuacji Piotra Olszewskiego, rzecznika prasowego PKP Przewozy Regionalne. W rozmowie telefonicznej uzyskałam informację, że stacja ta ma obowiązek sprzedaży biletów na pociągi typu: Intercity, pośpieszne oraz InterREGIO. Jedynym występującym ograniczeniem na tej akurat stacji jest to, że nie istnieje tutaj możliwość rezerwacji miejsc. Podobnie wygląda to na innych pomniejszych dworcach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Odnośnie samych pociągów, przypomina mi się dowcip: Zapis z rozkładu jazdy pociągów - Odjazd 11.33 - Przyjazd 16.19 - ...Razem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • B P
  • 13.07.2009 22:06

1 grudnia 2008 r. PKP Intercity przejęło pociągi pośpieszne dotychczas obsługiwane przez PKP Przewozy Regionalne. Pociągi owe nie są objęte rezerwacją miejsc i nie obowiązuje tu tzw. miejscówka ( pociągi wg taryfy pospiesznej bez rezerwacji miejsc –zwane pociągami „D)

---------------------

§ 7. Zasady ustalania opłat za przejazdy w pociągach „D”, „W” i „M”

3. Podróżny, który nie posiada dokumentów przewozu, wskazanych w ust. 1 i 2 może nabyć je
w pociągu, na zasadach określonych w Regulaminie.
Przy odprawie w pociągu „M” – bilety dodatkowe na miejsca do siedzenia wydawane są bez wskazania
miejsca, tylko do najbliższej stacji zatrzymania pociągu; przy czym podróż może być kontynuowana
na danym miejscu, zgodnie z posiadanym przez podróżnego biletem na przejazd, ale tylko do
czasu zgłoszenia się osoby posiadającej rezerwację tego miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swoją drogą może pan rzecznik był niedoinformowany :P? Trzeba było jeszcze zapytać Pawła Neya, rzecznika PKP IC. Ciekawe co by on powiedział... Ale przez jakiś czas różne perturbacje biletowe były też na stacji Łódź Fabryczna, kiedy to PKP IC przejęły jedną kolejowych kur znoszących złote jajko = połączenia Łódź - Warszawa :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W rozmowie telefonicznej uzyskałam informację, że stacja ta ma obowiązek sprzedaży biletów na pociągi typu: Intercity, pośpieszne oraz InterREGIO. Jedynym występującym ograniczeniem na tej akurat stacji jest to, że nie istnieje tutaj możliwość rezerwacji miejsc"

No, no, no, pan rzecznik pojechał ostro. Jeśli dobrze kojarzę, kupując bilet na InterCity rezerwacja miejsc jest właśnie konieczna. Innymi słowy, nie kupi się biletu na IC bez rezerwacji - a idąc dalej oznacza to, że na opisanej stacji biletu na IC po prostu się nie kupi (zresztą zgodnie z tytułem artykułu).

Mam rację? Jeśli nie, to niech ktoś mnie poprawi - PKP jeżdżę tylko od czasu do czasu i mogę się mylić. Tak czy inaczej, dobrze, że zwrócono uwagę na problem, bo podejrzewam, że występuje on również na wielu innych mniejszych stacjach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.