Facebook Google+ Twitter

Na dwudziestolecie rządu Tadeusza Mazowieckiego

12 września to ważna data w kalendarium wydarzeń roku 1989. Powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu otworzyło drogę do przemian wolnorynkowych i demokratycznych.

Mimo obecności wojsk radzieckich w Polsce, komunistycznych ministrów i konieczności zmierzenia się z nowymi, nieznanymi problemami, rząd Mazowieckiego zmienił oblicze Polski. I za to dla premiera, ale także Sejmu Kontraktowego, wielki szacunek.

Nie zapowiadało się, że będzie łatwo. Demokratycznie wybrani posłowie stanowili raptem 1/3 składu. Mimo to, uczestnicy tamtych wydarzeń, którzy wciąż są politycznie aktywni, z nostalgią wspominają czasy, kiedy to pomimo obecności komunistów, bez bicia piany, przygotowywali ustawy, które stały się motorem zmian w całej Europie Wschodniej.

Środowisko, które te przemiany kształtowało zostało niedocenione przez wyborców. W 2001 roku, dwanaście lat po powołaniu gabinetu Mazowieckiego, Unia Wolności, będąca partią architektów przemian, wypadła poza nawias życia społecznego. Jest powszechnie postrzegana jako partia świetnie sprawdzająca się w warunkach zmian, choć nie do końca nadająca się do współczesnej polityki.

Jednak po latach, w dniu dzisiejszej rocznicy, pamięć powraca. Inicjatywa Razem89 zorganizowała akcję "Podziękuj premierowi". Na stronie internetowej razem89.pl ludzie mogą opisywać swoje refleksje i emocje związane z historyczną zmianą. Sejm prawie jednogłośnie uczcił powołanie rządu Mazowieckiego. W podręcznikach historii dzieci uczą się o 1989 roku, jako o dacie odzyskania realnej niepodległości.

Oczywiście nie jest idealnie. Można dostrzec niedoskonałości współczesnej Polski: nowe obszary ubóstwa, uwłaszczenie nomenklatury postpezetpeerowskiej, zbyt wolny rozwój infrastruktury. Jednak mimo to Polska jest innym krajem niż 20 lat temu. Nikt nie wmówi mi, że żyjemy w "Ubekistanie" czy "republice kolesi". Mamy normalny, demokratyczny kraj ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami, ale jesteśmy wolni. Nie musimy prosić o paszport, nikt nie cenzuruje naszych prac magisterskich, w prasie nie szaleje propaganda. I za to dziękuję, panie Premierze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja dziękuję za miłe słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również dziękuję Tadeuszowi Mazowieckiemu. A Tobie Bogumile za tekst - podpisuję się pod każdym słowem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.