Facebook Google+ Twitter

Na folwarku u Różyca w Białobrzegach

"30 km od miasta nad Jeziorem Zegrzyńskim stoi dom mocno zasiedziały w kolażu folwarcznym z ambicjami dworku " - pisze właściciel folwarku Marek Różyc.

Ten pięknie położony nad zalewem, zespół zabytkowych budowli 16 maja stał się celem wycieczki uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek ul Jagiellońska 69 w Legionowie. Kilka budynków składających się na zespół ma Grupa grajków w powozie. / Fot. Jerzy Jastrzębskiswoją historię. Każdy z nich został sprowadzony z innego regionu kraju i postawiony w tym miejscu tak, aby całość wypełniała spójną architektonicznie wizję. Nikt z odwiedzających patrząc na dworek i przyległe budynki nie przypuszcza, że stoi przed fragmentami zabytkowych budowli spojonych w całość pasją ich właściciela Marka Różyca. Jest on pasjonatem historii. Poświęcił tej budowie wiele lat swojego życia.

Wnętrze dworku i przyległych budynków przepełnione jest eksponatami, których może pozazdrościć niejedno muzeum regionalne. Zabytkowe meble, pojazdy, stroje, sprzęt domowy, narzędzia używane w dawnych czasach to tylko niektóre elementy wyposażenia. Dworek przepełniony jest życiem. Większość przedmiotów nadal pełni funkcje użytkowe Widok zabytkowych budowli z podwórca. / Fot. Jerzy Jastrzębskijak za dawnych lat.

Zabytkowe piece kaflowe, kuchnie z fajerkami na których gotuje się tradycyjne polskie potrawy, stoły imponującej wielkości przykryte tradycyjnymi koronkowymi obrusami sprawiają, że olbrzymie przestrzenie sal wydają się bardzo przytulne i swojskie. Tutaj w ścianach tych budynków uczniowie poznają historie swojego kraju, jego tradycje i obyczaje. W salach bocznych dokonują przeglądu narzędzi stolarskich używanych w dawnych czasach. Poznają jak mieszkała, jak ubierała się służba folwarczna. Na podwórcu jak w zamierzchłych czasach stoją różne powozy. Brak tylko koni, aby ruszyły z pasażerami w drogę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.