Facebook Google+ Twitter

Na giełdach powiało optymizmem. W Polsce umacnia się złotówka

Piątek, 12 sierpnia - inwestorzy przed weekendem mogli w końcu odetchnąć. "Zazieleniły" się niemal wszystkie indeksy światowych giełd. W Polsce spada kurs franka, lecz umacnia się euro. Nad sytuacją na rynku finansowym obradowała dziś Rada Gospodarcza przy premierze.

 / Fot. ngould/sxc/royalty freeGiełdy w Europie zwyżkowały. Najnowsze doniesienia www.polskieradio.pl mówią, że londyński FTSE100 zamknął się 3 proc. nad kreską, niemiecki DAX 3,5 proc., hiszpański IBEX35 wzrósł o 1 proc., a szwajcarski SMI Swiss o 2,7 proc. Nawet paryski CAC40 osiągnął 4 procentowy wzrost, mimo że z Francji napłynęły bardzo niepokojące dane za II kwartał, w którym urząd statystyczny wykazał zerowy wzrost gospodarczy.

Do wzrostów przyczyniły się niewątpliwie dezyzje rządów Hiszpanii, Francji, Włoch i Belgii, które jak donosi www.tvn24.pl na 15 dni zakazały "krótkiej" sprzedaży ( jest to gra inwestorów na obniżkę indeksów obligacji i innych papierów dłużnych).

W Stanach Zjednoczonych wieczorem indeksy były także na plusie. To prawdopodobnie efekt lepszych niż się spodziewano, danych z rynku pracy.

Również giełda warszawska zakończyła dzień na plusie

Powody do zadowolenia mają w końcu spłacający kredyty we frankach. Jego kurs spadł dziś do 3,76 zł. Niestety rośnie kurs euro, który osiągął już cenę 4,16 zł. Na dobre wyniki polskiej giełdy wpłynęła na pewno informacja podana przez www.gus.pl, że w lipcu lekko spadła inflacja, do 4.1 proc. (w maju wynosiła 5 proc., w czerwcu 4,2 proc.).

Dzisiaj zebrała się też Rada Gospodarcza przy premierze, która wydała następujący komunikat: Interwencje MF oraz popyt na polski dług spowodują, że kurs PLN będzie zmienny - napisała w codziennym biuletynie Rada Gospodarcza przy premierze. "Wczoraj złoty uzyskał wsparcie w postaci powrotu MF na rynek walutowy po tym, jak kurs EUR-PLN osiągnął prawie zeszłoroczny szczyt 4,24. Sprzedaż euro przez MF i utrzymujący się popyt na polskie obligacje będą sprzyjać utrzymaniu kursu złotego, w sytuacji obecnej zmienności i awersji do ryzyka" (za www.interia.pl).

Po fatalnym tygodniu, jego koniec okazał się nadzwyczaj dobry, więc inwestorzy mogą spokojnie udać się na długi weekend.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kursy walut wznoszą się i opadają i jest to naturalne. Nie ma co od razu z tego robić afery. To już nie są czasy urzędowo ustalanego kursu walut ( i parę razy wyższego czarnorynkowego).

Komentarz został ukrytyrozwiń
zbig
  • zbig
  • 13.08.2011 16:15

Złotówka się umacnia bo premier wie co robi, dobrze sprzedane obligacje kraju, dobra polityka. Kaczyński najlepiej by zmniejszał akcyze i wszystko jeszcze...ciekawe kto by później budżet łatał. Może wpadłby na podniesienie podatków. Trzeba ratować to co się dzieje ale realnymi działaniami, tak jak to robi rząd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.