Facebook Google+ Twitter

Na Górnym Śląsku kibicować tylko po polsku

Jak podaje serwis gazeta.pl, PZPN zabronił wywieszania niemieckojęzycznych flag na stadionie Ruchu Chorzów. Sporny transparent z napisem "Oberschlesien" pojawił się po raz pierwszy sześć lat temu.

Oburzenia nie kryła wówczas legenda Ruchu Chorzów, Gerard Cieślik: - Ta flaga nie powinna powstać. Jestem przeciwny jej wywieszaniu na meczach Ruchu. Komu to jest potrzebne? To nie służy klubowi, nie służy Śląskowi! Nie wiem, skąd to do nas przyszło, żeby tak chętnie spoglądać w stronę Niemiec. Może to z biedy, frustracji? Niemiecki napis na stadionie w Chorzowie poruszył mnie do żywego. Ruch był zawsze śląski, a Śląsk był zawsze polski! Znałem ludzi, którzy tworzyli ten klub, to byli powstańcy i patrioci. Uszanujmy ich pamięć! - mówił piłkarz.

Ostatnimi laty cała sprawa przycichła. Dopiero niedawno, na ostatnim meczu - po niekorzystnej dla nich decyzji delegata PZPN - kibice wywiesili transparent z napisem: "Art. 35 Konstytucji RP: Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury". Dookoła powiewały flagi z herbem Górnego Śląska.

Jak wyjaśnia Waldemar Podsiadło, szef zespołu do spraw widowni przy PZPN, walka z niedozwolonymi flagami nie ma końca. PZPN ciągle czegoś zabrania, kibice co i rusz wymyślają coś innego. Wspomniany transparent został zakazany, bo jest w języku niemieckim. Jak podkreśla Podsiadło, trybuny to nie miejsce do politykowania. Kibice Odry Opole nie mają z tym problemów i na ich transparentach widnieje: "Kibice Górnego Śląska".

Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska stwierdził, że PZPN ogranicza wolność słowa i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury: - Argument o tym, że polscy kibice powinni dopingować tylko po polsku, mnie nie przekonuje. Mój dziadek był więźniem obozu w Auschwitz, a zaczytywał się wierszami poety, który był rodakiem Adolfa Hitlera. I czytał te wiersze w oryginale. Pismo do prokuratury właśnie jest przygotowywane. Trzeba to uciąć! - Gorzelik podkreśla przede wszystkimi łamanie prawa do wolności słowa i konstytucyjnych praw mniejszości narodowych. Przypomina także, że poprzednie interwencje RAŚ w tej sprawie pozostały bez jakiejkolwiek odpowiedzi PZPN.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kr
  • Kr
  • 06.03.2011 09:37

1) ,,a Śląsk był zawsze polski!'' - totalna glupota. Slask od zawsze byl i niemiecki jak i slaski. Od 1945 roku nalezy calkowicie do Polski po wygnaniu setek tysiecy Niemcow. Ludzie sie na historii nie znaja a chcieliby gadac glupoty.
2) A w Polsce nie mozna juz nawet niemieckiego transparentu wywiesic?
3) Nauczcie sie zyc w zgodzie z historia jak i miedzykulturalna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze. Zabraniać. Takie coś nie może wisieć na polskim stadionie. Tu przecież wcale nie chodzi o to, że transparent jest po niemiecku. On jest wieszany w konkretnym celu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.