Facebook Google+ Twitter

Na grzybobraniu też można nabawić się kompleksów

Chociaż to jeszcze nie pełnia sezonu na grzyby (od połowy września do połowy października), to jednak handlarze już od kilku (czy nawet kilkunastu) dni oferują pierwsze grzyby na mieście.

W ten sposób działają na naszą podświadomość, że może już czas samemu wybrać się na grzyby. Tym bardziej, że po gnuśnych miesiącach letnich, aktywny spacer po lesie to świetny relaks.

Można się nabawić kompleksów, jak inni prezentują takie grzyby. / Fot. Andrzej SadowskiUrodziłem się w mieście, podobnie jak moi rodzice, daleko więc nam do wytrawnych leśnych grzybiarzy. Zbieramy tylko grzyby, jakie znamy, tj: podgrzybki, prawdziwki, koźlarze i maślaki. I chociaż z grzybiarzami jest jak z lekarzami Stańczyka: wydaje się nam, że wszyscy się na nich doskonale znamy (wiemy jak odróżnić grzyb jadalny od trującego), to nigdy nie ryzykujemy zbierania nieznanych grzybów.

Ponieważ zapowiadano ładną pogodę, wybraliśmy się rodzinnie na rekonesans do Wielgowa. Poszliśmy prosto z końcowego przystanku 73d drogą do lasu, chociaż część grzybiarzy (chyba tych wtajemniczonych) skręciła w drogę na prawo. W wysokich paprociach przy drodze, w których jeszcze w tamtym roku niespodziewanie nazbieraliśmy wiadro podgrzybków, już wracając do autobusu - pusto.

W lesie grzybów jak na lekarstwo (w przeciwieństwie do liczby podrzuconych worków ze śmieciami i miniwysypisk śmieci), trzeba się nieźle nachodzić, by znaleźć pojedyncze podgrzybki, tym bardziej, że nie chcemy ryzykować zbytniego oddalenia się od drogi (zabrakło wujka z jego kompasem i zdolnością do trzymania obranego kierunku). Prawdziwkowych miejsc w tej okolicy nie znamy, bo dotychczas najczęściej jeździliśmy na grzyby do Rurki i okolic.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W tym roku na pewno!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po tych deszczach, chyba będzie wreszcie wysyp grzybów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz: Na grzybobraniu, też można nabawić się kompleksów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.