Facebook Google+ Twitter

Na grzyby czy na referendum?

Warszawskie referendum już za tydzień, jedni warszawiacy są już zdecydowani, inni nieco zagubieni w powodzi różnego rodzaju apeli. Popatrzmy zatem bez zbytnich emocji na kilka faktów.

Fakt numer 1 – publiczne pieniądze jakie wydatkuje się na przeprowadzenie referendum są zmarnowane jeżeli nie ma odpowiedniej frekwencji, która zapewnia to, że referendum jest ważne, bo kiedy nie jest ważne jego cel nie został zrealizowany (a wydatki były poniesione na realizacje tego celu).

Fakt numer 2 - dany sprawujący władzę urzędnik samorządowy sprawuje ją tylko z woli wyborców i mogą oni odwołać go poprzez referendum jeżeli uznają, że nie spełnia ich oczekiwań.

Fakt numer 3 – żeby referendum mogło się odbyć trzeba było znaleźć odpowiednio liczną grupę niezadowolonych wyborców, którzy dobrowolnie złożyli swoje podpisy pod stosownym wnioskiem.

Fakt numer 4 – referendum jest aktualnie chyba najbardziej demokratycznym narzędziem, bo uczestniczący w nim podejmują decyzje bezpośrednio w określonej sprawie, czyli mają wpływ bezpośredni.

Fakt numer 5 – bardzo trudno wskazać, poza referendum, inne metody wpływania przez wyborców na wybrane osoby, w okresie między kolejnymi wyborami.

Fakt numer 6 – w referendum można głosować za odwołaniem albo pozostaniem na stanowisku danego urzędnika samorządowego. Zatem jeżeli grupa zwolenników jest liczniejsza od grupy przeciwników dany urzędnik samorządowy zachowuje stanowisko.

Fakt numer 7 – jeżeli dany sprawujący władzę samorządową urzędnik jest członkiem jakiejś partii, to odwołanie go przez wyborców w drodze referendum oznacza dla tej partii silny prestiżowy cios, im większe miasto tym cios silniejszy.

Fakt numer 8 – odwołanie w drodze referendum danego sprawującego władzę urzędnika samorządowego wskazuje jego następcy, że wyborcy z danego obszaru aktywnie będą oceniać jego działania i spełnianie ich oczekiwań oraz, że jeżeli nie będą zadowoleni, może być przeprowadzone kolejne referendum.

Wszystko to jakby jest jasne i oczywiste ale chyba dobrze przeczytać to w takim jednolitym zestawieniu. Może niektórym zagubionym warszawiakom pomoże to w podjęciu decyzji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.