Facebook Google+ Twitter

Na horyzoncie Orły 2009!

Znamy już tytuły filmów wyróżnionych przez Polską Akademię Filmową. O polski odpowiednik Oscara powalczą „Cztery noce z Anną”, „Mała Moskwa” i „33 sceny z życia”. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 9 marca w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Chyra i Herman / Fot. AKPANominacje odczytali Katarzyna Herman i Andrzej Chyra. Niezaprzeczalnie faworytem tegorocznego konkursu są „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, uhonorowane aż 10 nominacjami (najlepszy film, reżyseria, pięć nominacji za aktorstwo, muzyka, montaż). Kolejny sukces to Waldemar Krzystek i jego „Mała Moskwa” (najlepszy film, reżyseria, scenariusz, główna rola kobieca, scenografia, kostiumy, dźwięk i odkrycie roku). „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego zasłużyły na siedem nominacji (najlepszy film, reżyseria, scenariusz, główna rola kobieca, scenografia, dźwięk). „Lejdis”, czyli kinowy przebój minionego roku zostało wymienione jedynie w kategorii Najlepszy montaż.

Do rywalizacji o Orły stanęło 30 polskich filmów wyświetlanych na ekranach kin w 2008 roku. Tryb głosowania jest dwufazowy, w pierwszym etapie pod uwagę brane są głosy członków PAF-u. Głosują oni jedynie w wybranych kategoriach (Najlepszy Film, Najlepsze Role, Najlepszy Film Europejski, Nagroda za Osiągnięcia Życia), a w pozostałych – stricte technicznych jak montaż czy muzyka – uprawnieni są jedynie specjaliści z danej dziedziny. Podczas drugiej tury, czyli wybierania zwycięzcy, głosują wszyscy. Dodatkowe kategorie to Najlepszy Film Europejski i wprowadzone w roku ubiegłym Odkrycie Roku. Osobną gratyfikacją jest Nagroda Publiczności.

Poznajmy nominowanych w poszczególnych kategoriach:

Najlepszy film:

„33 sceny z życia"
„Cztery noce z Anną"
„Mała Moskwa"

Materiały promocyjne / Fot. Gutek FilmMateriały promocyjne / Fot. Kino ŚwiatMateriały promocyjne / Fot. Syrena Films
Najlepszy reżyser:
Waldemar Krzystek („Mała Moskwa")
Jerzy Skolimowski („Cztery noce z Anną")
Małgorzata Szumowska („33 sceny z życia")

Najlepsza główna rola męska:
Marcin Dorociński („Boisko bezdomnych")
Krzysztof Stroiński („Rysa")
Maciej Stuhr („33 sceny z życia")

Najlepsza główna rola kobieca:
Swetłana Chodczenkowa („Mała Moskwa")
Jadwiga Jankowska-Cieślak („Rysa")
Kinga Preis („Cztery noce z Anną")

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.