Facebook Google+ Twitter

Na ISS polecą prywatne taksówki kosmiczne. Pierwsze loty załogowe odbędą się w 2017 roku

W 2017 r. firmy SpaceX i Boeing będą w stanie transportować astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przewożenie ludzi prywatnymi taksówkami kosmicznymi ma być tańsze dla NASA niż rosyjskimi statkami Sojuz.

 / Fot. NASAFirma SpaceX Elona Muska współpracuje z NASA od kilku lat. Statki Dragon, wyniesione przez rakiety Falcon, latają z zaopatrzeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną od 2012 roku. Teraz przyszedł czas na kolejny etap, czyli przewożenie ludzi.

Firmy SpaceX i Boeing zapowiedziały, że do 2017 r. będą gotowe, by transportować astronautów na ISS. Oba koncerny będą realizować loty w ramach programu załogowego, do którego zostały dopuszczone we wrześniu 2014 r. - podaje Space.com.

Na początku przeprowadzone zostaną testy kapsuł Dragon V2 i CST-100. Ten pierwszy statek będzie zaadaptowaną wersją odbywającego już loty obiektu stworzonego przez SpaceX. Kluczowe jest stworzenie odpowiednich mechanizmów bezpieczeństwa załogi i podtrzymywania życia. Kapsuła CST-100 to autorski statek Boeinga zbudowany we współpracy z Bigelow Aerospace.

Transport astronautów prywatnymi taksówkami kosmicznymi ma być tańszy niż obecnie. Odkąd NASA zamknęła w 2011 r. program wahadłowców, wymiana załogi na ISS odbywa się z wykorzystaniem statków Sojuz. Amerykańska agencja kosmiczna płaci 70 mln dolarów za jedno miejsce w rosyjskiej kapsule. SpaceX i Boeing mają to robić za mniej niż 58 mln dolarów za miejsce.

Budżet przeznaczony na program prywatnych lotów załogowych wyniósł 6,8 mld dolarów. 2,6 mld dolarów otrzymało SpaceX, a 4,2 mld dolarów Boeing.

Czytaj także: Unikalne zaćmienie w Warkoczu Bereniki miało miejsce wcześniej niż wyliczono? Naukowcy rozczarowani


Przedstawiciele NASA twierdzą, że współpraca z firmami prywatnymi będzie miała kluczowe znaczenie dla przyszłości załogowej misji na Marsa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.