Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34835 miejsce

Na Jasnej Górze odkryto wyjątkowy instrument

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-10-09 09:47

Siedemnastowieczną trąbkę clarino odkryto na Jasnej Górze. Nigdzie na świecie takiego instrumentu już nie ma.

Trąbkę clarino prezentuje o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska / Fot. Dziennik ZachodniSanktuarium jasnogórskie ma bogaty zbiór starych instrumentów. Są skatalogowane, ale nie doczekały się jeszcze badań naukowych. Zabytkowymi instrumentalnymi eksponatami, przechowywanymi w klasztorze ojców paulinów zainteresował się Tomasz Ślusarczyk, trębacz, który zajmuje się rekonstrukcją starych instrumentów. Mnisi udostępnili mu swoje zbiory, a muzykowi zaparły one dech w piersiach. Zobaczył wśród nich niezwykłe znalezisko - siedemnastowieczną trąbkę clarino.

- Wykonał ją w 1693 roku Heronymus Starck. Jest to, jak się okazuje, jedyny zachowany egzemplarz tego instrumentu na świecie - mówi o. Stanisław Tomoń, rzecznik Jasnej Góry. - Trąbkę clarino wykorzystywali w swych kompozycjach tacy kompozytorzy epoki baroku jak Jan Sebastian Bach, Leopold Mozart czy George Frideric Haendel.

Trąbka znajduje się w sanktuarium ojców paulinów od 300 lat, ale wcześniej naukowcy i instrumentaliści nie zdawali sobie sprawy z jej wartości. Mogą ją oglądać turyści i pielgrzymi. Znajduje się w Muzeum 600-lecia wśród innych instrumentów na muzycznej ekspozycji.

- Trąbka Heronymusa Starcka jest dla trębaczy tym samym, czym dla skrzypków Stradivarius bądź Amati - podkreśla Tomasz Ślusarczyk. - Heronymus Starck był mistrzem, który wytwarzał trąbki w XVII wieku. Z przekazów pisemnych wiemy, że były to najlepsze i jedne z najdroższych instrumentów, poszukiwane aż do XIX wieku - tłumaczy.

Ślusarczyk, który rekonstruuje stare instrumenty mówi, że zabytkowa trąbka, choć jest w dobrym stanie, wymaga naprawy. - Metal jest bardzo kruchy i delikatny. W niektórych miejscach są ubytki, dlatego instrument trzeba zrekonstruować - wyjaśnia. - Musimy też zbadać i określić, jakie elementy są oryginalne, ponieważ ta trąbka jest w niewielkim stopniu przebudowana. A to dowodzi, że był to doskonały instrument wykorzystywany przez muzyków do grania aż do połowy XIX wieku.

Muzyk twierdzi, że żywotność tych instrumentów nie była wielka. Mogły być używane zaledwie przez 100 lat. Tymczasem skrzypce są sprawne nawet przez 300 czy 400 lat. Trąbka przejdzie teraz gruntowny przegląd.

- Będziemy musieli jej zrobić zdjęcie rentgenem, zbadać część instrumentu endoskopem, sprawdzić rodzaj lutów wtórnych - tłumaczy Ślusarczyk. - Dopiero po tych badaniach i na bazie wiedzy o budowie instrumentów w XVII wieku, będziemy mogli zrekonstruować tę trąbkę - dodaje.

Zidentyfikowanie słynnego Heronymusa Starcka w jasnogórskich zbiorach ma ogromną wagę dla polskiej muzykologii. Z pewnością będzie odnotowane w akademickich podręcznikach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Romuald
  • Romuald
  • 12.09.2011 14:45

Link do tego artykułu umieściłem na moim blogu: www.zabytkoweinstrumenty.blog.pl w zakładce: Muzeum - strony. Zapraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.