Facebook Google+ Twitter

Na jurajskim szlaku, czyli Polska w pigułce

Jurę Krakowsko-Częstochowską z powodzeniem można nazwać Polską w pigułce. Są tam średniowieczne zamki, Góry Sokole, pustynia, skałki i wiele innych atrakcji. W sezonie wakacyjnym najpopularniejszą atrakcją jest osławiony Szlak Orlich Gniazd.

Ruiny zamku w Olsztynie k. Częstochowy / Fot. fot. Basia SalamonW przeszłości tereny dzisiejszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej leżały na granicy Królestwa Polskiego i Śląska. Z obawy przed najazdami król Kazimierz Wielki postanowił wybudować tam sieć ufortyfikowanych warowni. W ten sposób powstał doskonały system obronny, który - na szczęście - za panowania swojego fundatora nie musiał opierać się wielu wojskom. Spustoszenia dokonał dopiero zalewający Rzeczpospolitą "potop" szwedzki. Dziś jurajskie zamki odzyskują dawny blask, stając się jedną z głównych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Tak więc, zapraszam na wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd.

Charakterystyczna kamienna wieża w Olsztynie / Fot. fot. Basia SalamonJadąc od strony Częstochowy dojedziemy do Olsztyna. Górujący nad nim zamek powstał już w XI wieku. początkowo był to jedynie drewniany gród obronny, w połowie XIV wieku Kazimierz Wielki ufundował na jego miejscu murowaną warownię. Dziś pozostały po niej okazałe, dostępne dla turystów ruiny z charakterystyczną wieżą zamkową, będącą częścią dawnego zamku górnego. Z malowniczych ruin roztacza się niesamowity widok na jurajskie miasteczka i pobliskie Góry Sokole.

Fragment olsztyńskiej szopki / Fot. fot. Basia SalamonPo zejściu do miasteczka warto zobaczyć olsztyńską szopkę. Znajduje się ona w bogato zdobionym drewnianym domku z XIX wieku. Ruchome figurki zachwycają nie tylko w okresie bożonarodzeniowym, a zwiedzanie szopki umilają opowieści jej twórcy, który - a jakże - również samego siebie umieścił wśród drewnianych posążków.

Ruiny w Mirowie / Fot. fot. Basia SalamonKolejnym z jurajskich zamków wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego jest Mirów. Okazała twierdza należała do jednego z braci bliźniaków - Mira. Na sąsiednim wzgórzu znajdował się, należący do jego brata Bobola, zamek Bobolice. Gdy właściciel Bobolic wyruszył na wojnę, młodszy brat spotykał się z jego żoną. Zakochani urządzali swoje schadzki m. in. podziemnym korytarzu łączącym dwie warownie.

Gdy rycerz niespodziewanie powrócił z wojennej wyprawy, zobaczył kochanków i w gniewie zabił brata, a swoją żonę zamurował w zamkowych lochach. Inna wersja legendy mówi, że zrozpaczona kobieta sama rzuciła się z zamkowej wieży. Od tamtej pory jej duch błąka się po zamkowych komnatach.

Odbudowywany zamek w Bobolicach / Fot. fot. Basia SalamonNajsłynniejszym Orlim Gniazdem jest jednak, znajdujący się w Podzamczu, zamek Ogrodzieniec. Posiadłość rodu Bonerów jest chyba najlepiej zachowaną i najbardziej znaną atrakcją Jury. Zamek można zwiedzać w dzień i w nocy, kiedy to na średniowieczne krużganki wychodzą ogrodzienieckie duchy. Nieprzygotowani na mocne wrażenia turyści już wkrótce będą mogli korzystać z kolejnej ogrodzienieckiej atrakcji. Oprócz zamku będą mogli zobaczyć zrekonstruowaną na Górze Birów twierdzę.

Ruiny zamku w Siewierzu / Fot. fot. Basia SalamonJadąc dalej w stronę Katowic mijamy Siewierz. Znajdują się tam ruiny zamku biskupów krakowskich. Choć zamek nie jest zaliczany do Orlich Gniazd, również warto go zobaczyć. Już dziś można wejść na tamtejszą wieżę widokową i przed powrotem na Górny Śląsk ostatni raz spojrzeć na rysującą się na horyzoncie Jurę.

Przeczytaj o wakacyjnych atrakcjach województwa śląskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, przyznam, że dawno już tam nie byłam. Ale jeśli będę, dam znać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

uwielbiam takie klimaty (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)tak bardzo lubię jurę... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już wszystko wiem, pomyliłam. W miejscowości Mir jest zamek, ale Radziwiłłów :P I to tam są takie wysokie schody, wiem, bo byłam i się wdrapywałam. To Radziwiłłowie musieli być tacy wysocy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gosiu, wersji legendy o zamkach w Mirowie i Bobolicach jest bardzo dużo, a o wysokich schodach - przyznam się - nie słyszałam, i też w zamku ich nie zauważyłam;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O właśnie, Mirów chyba nie jest jedynym (nie był) zamkiem Mira? Tylko nie wiem, czy czegoś nie mylę... I to on miał takie długie nogi (Mir, nie zamek), że schody mają po pół metra prawie? :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

i zapomniałam o plusie, sie poprawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, Mogłaś błąd poprawić. Mimo , że ktoś sie do niego odniosł w komentarzu.
Mnie taka łaskowość została oszczędzona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

o Górach Sowich pisałam w innym artykule...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.