Facebook Google+ Twitter

Na K2 trwa akcja ratownicza

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-03 07:17

W Pakistanie w wyniku akcji ratowniczej prowadzonej w rejonie K2, drugiego pod względem wysokości szczytu ziemi, odnaleziono dziewięciu wspinaczy zaginionych od piątku. Poinformowali członkowie wyprawy holenderskiej działającej w tym rejonie. Nadal nieznany jest los czterech himalaistów. Wśród uczestników wydarzeń na K2 nie ma Polaków.

Większość odnalezionych znajduje się w obozach trzecim i drugim na drodze wiodącej na szczyt K2 południowo-wschodnią granią. Są bezpieczni, choć wyczerpani. Niektórzy doznali odmrożeń. Część z nich schodzi w kierunku obozu bazowego. Nieznany jest los czterech himalaistów, z którymi nie nawiązano dotąd kontaktu. Ratownicy odnaleźli natomiast telefon satelitarny należący do jednego z zaginionych.

Do nieszczęścia doszło 1 sierpnia, kiedy potężne bloki lodowe zerwały liny poręczowe umieszczone w górnych częściach drogi południowo-wschodnią granią utrudniając drogę powrotną kilkunastu himalaistom z rejonu wierzchołka K2. Według informacji części uczestników lawina mogła porwać czterech wspinaczy. Pogoda w rejonie K2 nieco się poprawiła, a wiatr określany jest jako umiarkowany.

K2 jest jednym z najtrudniejszych do zdobycia ośmiotysięczników. Eksperci twierdzą, że wyprawy komercyjne - uczestnikami takich wypraw jest część odciętych wspinaczy - niosą za sobą wielkie ryzyko ze względu na braki w doświadczeniu wysokogórskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.