Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2021 miejsce

Na Kaszuby, wieź mnie luby - Szymbark

Kaszuby słyną z wielu ciekawy miejsc. Jednym z nich jest Szymbark. Jest to miejscowość położona w sercu Kaszub, niedaleko Kościerzyny. Jeżeli będziecie w pobliżu, warto tam zajrzeć. Szczególnym miejscem jest skansen w Szymbarku.

Szymbark - skansen / Fot. Dorota DankowskaOkolica przepiękna. Wzgórza, doliny, jeziora. Na szczególną uwagę zasługuje skansen.
Co ciekawego można zobaczyć w Szymbarku?
Przede wszystkim ciekawostki, typu:Szymbark - najdłuższa deska / Fot. Dorota DankowskaNajdłuższa Deska Świata. Niegdyś najdłuższa deska wynosiła 36, 83 m. Rekord pobili Niemcy. Kaszubi tego przeżyć nie mogli i... i ponownie pobili rekord. Obecnie najdłuższa deska świata mierzy 46, 53 m.Szymbark_ stół noblisty / Fot. Dorota DankowskaStół Noblisty- zbudowany został na cześć Lecha Wałęsy. Ma on za zadanie łączyć wszystkich ludzi. Jednocześnie przy nim może zasiąść 230 osób. Ma 35 m długości i waży 6 ton.Największy fortepian - Szymbark / Fot. Dorota DankowskaNajwiększy fortepian świata.

Dom do góry nogami- Szymbark / Fot. Dorota DankowskaDom do góry nogami - symbol obalenia komunizmu.
Ta budowla miała być alegorią współczesnego świata, w którym tradycja i system wartości zostały postawione do góry nogami. Do tego domu można wejść i doświadczyć niesamowitych wrażeń.Dom do góry nogami - Szymbark / Fot. Dorota DankowskaBłędnik wariuje i człowiek nie jest w stanie utrzymać równowagi.
Warto się nad tym zastanowić w odniesieniu do współczesności, gdzie świat wartości stanął na głowie.Fontanna / Fot. Dorota DankowskaStatua Świętowida Kaszubskiego
Ma ona kształt odwróconego drzewa. Symbol drzewa towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Zaraz po urodzeniu otrzymuje kołyskę, na zakończenie życia - trumnę. Głównym zadanim budowli jest podkreślenie najważniejszych wartości Kaszubów, dzięki którym przetrwali próby dziejowe: religijność, patriotyzm, pracowitość oraz upór i konsekwencja.
Świętowid był pogańskim, słowiańskim bogiem otaczanym niegdyś ogromnym kultem. Do dnia dzisiejszego kultywowane są obrzędy związane z dniem Świętowida: noce sobótkowe, szukanie kwiatu paproci.Dom Sybiraka - Szymbark / Fot. Dorota DankowskaOprócz ciekawych starych domów jest element historyczny i na niego chcę zwrócić szczególną uwagę.

 / Fot. Dorota DankowskaDom Sybiraka z łagrem - jest to drewniany dom przywieziony spod Irkucka.
Wewnątrz domu i łagru umieszczone są unikatowe zdjęcia. Robią wrażenie.

Bunkier / Fot. Dorota DankowskaKolejnym ciekawym miejscem jest zrekontruowany bunkier. Przeżyliśmy "nalot". Usp.... Niesamowite wrażenie. Symulacja trwa zaledwie dwie minuty, ale...

Szymbark / Fot. Dorota DankowskaOprócz opisanych przeze mnie obiektów jest jeszcze wiele innych. Na terenie Centrum Promocji Regionu można zjeść, napić się dobrej kawy, odpocząć. Warto tam zajrzeć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Panie Wiesławie, trzeba skorzystać z zaproszenia, bo to niezwykle piękna kraina. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też pozdrawiam -ale z moich górek w Beskidzie Małym. Mam sporo zaproszeń na Kaszuby choćby na rekolekcje z naszych terenów do ośrodków na Kaszubach. Najsłynniejsi Kaszubi to m. in. chyba znakomita aktora Danuta Stenka i reporter Wojciech Cejrowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, ślicznie dziękuję za link. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może warto jako uzupełnienie artykułu zacytować linkując film https://www.youtube.com/watch?v=MsbJkcUFu-M

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szymbark na północy kraju, Tymbark na południu. Każda liszka swój ogonek chwali. Dziękuje za przybliżenie nie znanej mi okolicy kraju!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stanął na głowie i nie tylko. Można tam ciekawie spędzić czas. Serdeczności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa prezentacja Szymbarka. Każde miejsce chce czymś przyciągnąć, a Szymbark stanął na głowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.