Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

44625 miejsce

Na kłopoty, nowy prezes. Trudna sytuacja zachodniopomorskich spółek

Z czterech dużych przedsiębiorstw, które pozostały z przemysłowej potęgi Szczecina i Pomorza Zachodniego, dwa mają kłopoty finansowe: Zakłady Chemiczne Police SA i Szczecińska Stocznia Remontowa „Gryfia”.

 / Fot. W24Zakłady Chemiczne Police są spółką notowaną na warszawskiej giełdzie, jednym z największych zakładów produkcyjnych Pomorza Zachodniego. W tej chwili firma jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, wprowadza program naprawczy. Zatrudnia 2,8 tys. pracowników. W spółkach zależnych pracuje 1,2 tys. osób.

Stocznia Remontowa Gryfia jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Właścicielem jest MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, należące do Agencji Rozwoju Przemysłu. Spółka jest także w trudnej sytuacji i wprowadza program naprawczy, pracownicy obawiają się zwolnień. Zatrudnia ok. 850 osób.

Pusty dok Stoczni Remontowej "Gryfia" / Fot. Wincenty SadowskiPod koniec listopada 2010 r do Komisji Europejskiej trafił wniosek spółki (ZCh Police S.A.) dotyczący przekształcenia 150 mln zł krótkoterminowej pożyczki od Agencji Rozwoju Przemysłu na ratowanie przedsiębiorstwa - w długoterminowy kredyt restrukturyzacyjny. Trzeci kwartał 2010 r. spółka ZCH Police zamknęła zyskiem netto w wysokości 10,9 mln zł. Był to pierwszy zysk spółki od ośmiu kwartałów. Jednak 03.12.2010 r prezes zarządu spółki złożył rezygnację.
P. o. prezesa został Jacek Głowacki, wcześniej przez kilka miesięcy członek zarządu odpowiedzialny za handel.

Nowy właściciel Stoczni Remontowej Gryfia - MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, ze względu na złą sytuację firmy odwołało w listopadzie 2010 r prezesa zarządu firmy Edwarda Stachonia, pozostawiając na stanowisku członka zarządu - reprezentanta pracowników spółki. Prezesem firmy został Marek Różalski, będący jednocześnie szefem należącej też do Funduszu stoczni remontowej w Świnoujściu.

Z dniem 1 lutego 2011 roku nowym prezesem Zakładów Chemicznych w Policach został, poprzednio prezes ZAK (dawniej Zakładów Azotowych Kędzierzyn). Jednocześnie rada nadzorcza ZCh Police S.A. wybrała na stanowisko wiceprezesa spółki Wojciecha Narucia ( który w ZAK był głównym kontrolerem).

Rada Nadzorcza Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” powołała z dniem 01.02.2011 r na prezesa spółki Patryka Michalaka, byłego prezesa Stoczni Gdynia SA. Rada powołała też dodatkowego członka zarządu ds. finansowych Grzegorza Kowalika.

Nowy prezes ZCH Police S.A. Krzysztof Jałosiński, doprowadził do konsolidacji ZAK z Azotami Tarnów. Police jako samodzielna spółka, jest zbyt słaba by konkurować na rynkach nawozowych z potentatami w branży. Dlatego nowy zarząd spółki widzi szansę w konsolidacji spółek branży chemicznej w naszym kraju. Policom trzeba inwestora branżowego, albo chociaż inwestora finansowego, który zapewni Policom odpowiedni kapitał do rozwoju.

Nowy zarząd Stoczni Remontowej Gryfia przygotowuje własny program naprawczy, prowadzi negocjacje z bankami i wierzycielami. Rozszerzenie działalności firmy, pozyskiwanie nowych zleceń i redukcję kosztów zakłada wstępny projekt restrukturyzacji szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia, przygotowywany przez nowy zarząd firmy. MS TFI chce również zacieśnić współpracę pomiędzy trzema należącymi do niego stoczniami remontowymi: szczecińską Gryfią, Morską Stocznią Remontową w Świnoujściu i Stocznią Nauta w Gdyni.

Pocieszający jest fakt, że nowi właściciele i prezesi zarządów zakładów, widzą wreszcie szanse przedsiębiorstw we współpracy i konsolidacji zakładów, a więc w odwrotności tego co było dotychczas lansowane w naszej polskiej gospodarce, podziale spółek i zakładów na mniejsze podmioty (np.: Polskie Koleje Państwowe S.A, czy nawet ZCH Police S.A.). Na pewno zmiana prezesów, chociażby byli świetnymi fachowcami nie spowoduje przełomu, ważne jest aby nie zmarnować kapitału ludzkiego, jak w przypadku Stoczni Szczecińskiej Nowej SA. .Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Cosik stary ten tekścik . Nie jest Pan na bieżąco :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy nowa "miotła", jest zawsze lepsza od starego "drapaka"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten artykuł zgłosiłem do konkursu DO 2011, w dziale Publicystyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jachiiim
  • jachiiim
  • 08.02.2011 21:04

A cóż to? Cała rodzina w komplecie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kłopoty chemicznych spółek odbijają się na trzecim przedsiębiorstwie szczecińskim - PŻM. Problemy Polic i Ciechu spowodowały, że statki Polskiej Żeglugi Morskiej prawie nie zawijały do polskich portów. Police prawie zupełnie wstrzymały dostawy fosforytów z Afryki Południowej, a Ciech zredukował transporty siarki. W pierwszej połowie tego roku PŻM przewiozło na zlecenie polskich kontrahentów tylko 143 tys. ton towarów. To niespełna 1,5 proc. ogółu przewozów spółki. W poprzednich latach było to 6-7 proc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na kłopoty, nowy prezes, czy nowa strategia konsolidacji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.